Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wiatrak
(20.04.05, 16:17)McArti link napisał(a):degradacja obrazu w wyniku zmiany geometrii lustra to jak błąd w kolimacji i nie powoduje, że "saturn niema pierścieni"

Nie, ale powoduje że obrazy gwiazd sa niesymetryczne, Przy planetach potrafią się pokazywać różne dziwactwa, czasami coś w rodzaju astygmatyzmu itp.
Odpowiedz
ale strumień powietrza na całym lustrze powoduje że lustro chłodzi sie "do przodu" i to równomiernie. niema zastoin przy brzegu itp.

pozatym nie jesteś w stanie tego określić doświadczalnie, bo zawsze nad lustrem masz tę warstwę. wiec nie jesteś w stanie określić co jest z powietrza a co z geometrii.
Lornetka 7x50 TENTO, Orion SkyView PRO 127mm Mak okurarki... www.mcarti.prv.pl *** NIENAWIDZE LINUKSÓW ***
Odpowiedz
W prawdziwym ATSC masz zalatwione za jednym zamachem obie sprawy, przy okazji nie musisz montowac wiatrakow w 2 punktach, osobno do chodzenia lustrz i do usuniecia tej poduszki powietrza sprzed niego...
[...] i rozumiesz chlopcze, nie mozesz mowic ze rozumiesz ze nic nie rozumiesz... Intes MAK 6", Zeiss 80/1200, Canon 350d, 2x statyw Zeiss, EQ5 w drodze do GOTO i gudingu...
Odpowiedz
(20.04.05, 16:29)McArti link napisał(a):ale strumień powietrza na całym lustrze powoduje że lustro chłodzi sie "do przodu" i to równomiernie. niema zastoin przy brzegu itp.

pozatym nie jesteś w stanie tego określić doświadczalnie, bo zawsze nad lustrem masz tę warstwę. wiec nie jesteś w stanie określić co jest z powietrza a co z geometrii.
Powietrze oraz geometria mają swoje specyficzne "upodobania" Rozciągnięty obraz, nierówne okręgi dyfrakcyjne to geometria, trudnośc z ustawieniem ostrości pływanie obrazu to termika lub seeing.
Odpowiedz
mówisz o termice w całej tubie a nie o tych kilku milimetach na lustrze.  Smile

ps. mechanika płynów w warstawach przyścienych to jest moja brocha. ja modelowałem matematycznie takie rzeczy  Wink

ps.2 najatrakcyjniejsze w tym całym "dmuchaniu" jest właśnie ten element... dobry obraz po 3sek od włączenia wiatraka. nawet gdyby po lustrze buldożer jeździł i spychał ciepłe powietrze. ;D
i rzecz jasna nie chodzi tu o żadne wychłodzenie bo po 3 sek o wychłodzeniu nie może być mowy.
Lornetka 7x50 TENTO, Orion SkyView PRO 127mm Mak okurarki... www.mcarti.prv.pl *** NIENAWIDZE LINUKSÓW ***
Odpowiedz
(20.04.05, 17:37)McArti link napisał(a):... mechanika płynów w warstawach przyścienych to jest moja brocha. ja modelowałem matematycznie takie rzeczy ...

no ale obroniles sie czy modelowanie wywalilo blad krytyczny w Windows me?  ;D

przepraszam... musialem... dla rozladowania atmosfery  Wink
Pozdrawiam, Piotr 29° 20' 48" N, 48° 05' 26" E LX200 10" + ETX90 OTA + SW 100ED + LXD55 + wiadro okularkow; Canon 300D; ...
Odpowiedz
(20.04.05, 17:37)McArti link napisał(a):mówisz o termice w całej tubie a nie o tych kilku milimetach na lustrze.  Smile

ps. mechanika płynów w warstawach przyścienych to jest moja brocha. ja modelowałem matematycznie takie rzeczy  Wink

ps.2 najatrakcyjniejsze w tym całym "dmuchaniu" jest właśnie ten element... dobry obraz po 3sek od włączenia wiatraka. nawet gdyby po lustrze buldożer jeździł i spychał ciepłe powietrze. ;D
i rzecz jasna nie chodzi tu o żadne wychłodzenie bo po 3 sek o wychłodzeniu nie może być mowy.

Sadze ze sam dales sobie odpowiedz...
[...] i rozumiesz chlopcze, nie mozesz mowic ze rozumiesz ze nic nie rozumiesz... Intes MAK 6", Zeiss 80/1200, Canon 350d, 2x statyw Zeiss, EQ5 w drodze do GOTO i gudingu...
Odpowiedz
(20.04.05, 18:03)PJan link napisał(a):no ale obroniles sie czy modelowanie wywalilo blad krytyczny w Windows me?  ;D

przepraszam... musialem... dla rozladowania atmosfery  Wink

to był pascal lub fortran pod dosem  ;D
Odpowiedz
(20.04.05, 18:07)Andee link napisał(a):[quote author=McArti link=topic=5653.msg88651#msg88651 date=1114015036]
mówisz o termice w całej tubie a nie o tych kilku milimetach na lustrze.  Smile

Sadze ze sam dales sobie odpowiedz...
[/quote]

sądzę że stwierdzenie:

"a jedynie szybkie schladzanie teleskopu przed obserwacja."

jest nadal błędne o czymsie od 2 stron produkuje.

Odpowiedz
Misiek, mnie naprawde nie chodzi o jakies klotnie. Daze jedynie do udowodnienia ze praktyczne zastosowanie bocznego nawiewu lustra jest wielokrotnie mniej efektywne od wypompowania wpierwej (po staropolsku), znad lustra slupa powietrza o temperaturze innej od otoczenia, a nastepnie chlodzenia samego lustra naplywajacym powietrzem o temperaturze otoczenia. To czy zastosuje 1 czy 3 albo 6 wentylatorow nie ma znaczenia, zalezy to jedynie od srednicy lustra glownego. ATSC nie polega na chwilowym zludzeniu, lecz na mozliwe jak najkrotszym doprowadzeniu optyki teleskopu do equilibrium. I przy tm bede sie trzymac, nadal czekam na argumenty o ktore prosilem...
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości