Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Słońce-nowe plamy
Witam Kolegów
od piątku oglądam Słońce i zaobserwowałem dzisiaj ok. godz. 13-tej czasu polskiego nowe plamy w ilości ok. 8 sztuk rozmieszczone w kształcie motyla 6 szt. i dwie małe z boku ze "starymi" jest ich 10-ć. Obserwowałem moim refraktorkiem 48/580 z okul. 9 mm pow. 64x. Trochę małe powiększenie gdyż w plamy w "drugim rzędzie" są blisko siebie z otoczką i nie jestem pewien tej środkowej. Może ktoś oglądał i widział lepiej?
pozdrawiam andrzej z opola
Andrzeju;
też oglądałem te plamy i byłem mile zaskoczony ich widokiem. Kilka dni temu ich nie było. Były tylko te dwie (duża i mniejsza), które są poza centum gwiazdy - bliżej krawędzi.

PLamy, o któruch mówisz oglądałem w powiększeniach 40, 90 i 150. Bardzo ostry, ładny i kontrastowy widok. Nadal niestety nie posiadam odpowiednich akcesoriów do foto, więc ich nie fotografowałem, ale widok był ładny.
Cześć Krokodylku
nie mogłem się doliczyć na 100% nie mam filtra do mego newtona więc tylko z refraktorka. Może Tobie udało się policzyć ile plam jest?
andrzej z opola
Andrzej, rzuć okiem tutaj : codzienny szkic (!) Słońca.
http://www.solobskh.ac.at/sunspot_drawings/recent.jpg
pozdr
nie liczyłem, ale szkic już wszystko wyjaśnił - 20.
W liczeniu plam stosuje się jakąś "skalę" Wolfa? Naprastujcie mi zwoje...
================ Ełk : 53° 49' N  22° 21' E
Liczbę Wolfa opisującą m.in. ilość, wielkość i koncentrację plam słonecznych.
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E , tel.: 505-83-46-84 , refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu" ; Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
http://wiem.onet.pl/wiem/00e396.html
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E , tel.: 505-83-46-84 , refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu" ; Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
niezrozumcie mnie zle ale śmiać mi się chce że miłośnik astronomi nie wie coto jest liczba Wolfa i jak sie ją liczy.
A co do plam to 2 duże plamy które wschodzą są pozostalością grup które zachodzily 7 maja w dniu przejścia Merkurego , pozostaly tylko plamy prowadzące .Dziś rano (26 05) liczba Wolfa wyniosła 87 (5gup 37 plam) a do obserwacji wcale niepotrzeba poteżnego powiększenia ja używam 30-krotnego i wpelni mi ono wystarcza
cała masa ludzi chodzących po ulicach nie zdaje sobie sprawy z podstawowych spraw i rzeczy, które ich otaczają.
Nie zrozum mnie źle, astronomia nie dla wszystkich jest sensem i celem życia. Dla wielu nawet nie jest pierwszoplanowym hobby.

Ja też nie wiem jak sie ją określa i co dokładnie oznacza (liczba Wolfa). Samo hasło i mniej więcej o co chodzi, to wszystko co wiem i jest OK.
Wink

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości