Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nowa w Strzelcu V5115 Sgr (N Sgr 05)
W gwiazdozbiorze Strzelca odkryta została gwiazda nowa.
Jej współrzędne: RA[2000] = 18h16m59.04s, DEC[2000] = -25o56'38.8"

Więcej:
http://www.aavso.org/publications/alerts/alert316.shtml

Smile
Odpowiedz
Tym razem musi mi się udać, choć chyba niedaleko będzie Księżyc. Mapkę już wydrukowałem. Zaraz zajrzę do Guida, w którym to jest miejscu i jak daleko będzie Księżyc.
Odpowiedz
Niestety zgodnie z moimi przewidywaniami jutro rano Księżyc znajdzie się zaledwie 5 stopni od nowej. Będzie przeszkadzał w ocenie jasności.
Odpowiedz
(31.03.05, 08:03)Robert_Bodzon link napisał(a):Niestety zgodnie z moimi przewidywaniami jutro rano Księżyc znajdzie się zaledwie 5 stopni od nowej. Będzie przeszkadzał w ocenie jasności.

Księżyc będzie przeszkadał ale nową powinno się dostrzec gdyż wg ostatnich ocen AAVSO jest jaśniejsza od 8 mag.  Wink
Odpowiedz
Jestem zły na siebie, gdyż nie zaobserwowałem nowej z własnej winy. Wstałem zbyt późno (około 5), gdy już zaczynało się rozjaśniać. Wyszedłem na balkon i okazało się, że nowa jest przesłonięta przez drzewo, które mam akurat w azymucie około 165 stopni. Nic nie dało przemieszczanie się po balkonie w celu znalezienia jakiejś większej "dziury" między gałęziami. Przez lornetki widziałem okoliczne jaśniejsze gwiazdy, ale gdy dotarłem w okolice nowej było już zbyt jasno. Gdyby trwała noc zaczekałbym 20-30 minut i miałbym nową jak na dłoni obok drzewa.
Jutro nastawiam budzik na 4 godzinę i wybieram się z lornetką 26x70 na dach. Mam nadzieję, że pogoda wytrzyma (ICM pokazuje jakieś chmury na wschodzie).

A teraz czas udać się do pracy.
Odpowiedz
Udało się choć wiele okoliczności sprzysięgło sie by utrudnić jej obserwacje.
W lunecie 20x50 nova prezentowała się całkiem nieźle pomimo bliskosci Księżyca. Jej jasność to ok 8 mag (niepodaje swojej dokładnej jasności do wiadomości by nie sugerować ale ZACHECIC tych którzy myślą że jest poza ich zasięgiem). Jej obserwacje/poszukiwania najlepiej rozpocząć około godz 4 by zidentyfikować ją przed świtem.
Celestron 114/900 SkyWatcher 200/1200 Luneta Tourist 6
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości