Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
oswietlenie
takie glupie pytanie jak podczas obserwacji oswietlacie sobie mapy i tak dalej ? ja w sowjej latarce przemalowalem szybke na czerwono i niby mniej oczy meczy i zrenice sie tak nie zmniejszaja ale czy jest jakis inny lepszy sposob?
Odpowiedz
Hej, latarka z czerwonym filtrem jest jak najbardziej OK. Wariant z diodą LED jest praktyczniejszy z tego powodu, że dioda nie żre tak okrutnie baterii. Ja np. używałem latarki, którą zostawiłem sobie do samochodu, bo do turystyki to sie słabo nadawała z racji zbyt silnej żarówki, która połykała 2 i takalkaliczne "paluszki" w szybkim tempie. Wymiana baterii nocą w zadymce w górach nie należy do przyjemności, podobnie gdy żarówka zdycha nad mapką w teleskopie. Ale na to jest rada [poza zmianą latarki, co ja akurat zrobiłem], szczególnie korzystna do mapek astro: zobacz, jaki pobór prądu ma Twoja żarówka i wymień ją na posiadającą taką samą oprawę i zblizone napiecie, za to mniejszy pobór pradu [np. z 0.7A na 0.5A - tak by nalezało zrobić u mnie]. Latarka zacznie świecić słabiej i bardziej czerwono [co akurat jest korzystne w naszym przypadku], za to stabilniej i dłużej. Pozdrawiam
-Jarosław
TN130mm f/5 na Dobsonie "Regulus", travellerek TS80/400, Mak 127mm S-W, B10x50 Fomei, , Celestron Sky Master 15x70
Odpowiedz
ok czyli mowisz ze lepiej na diody niz zarowki bo mniej pradu zabiera
bo ta latakra co ja mam to ona duzo pradu je i nawet za mocno swieci i duza niepraktyczna jest
jak mozna takie cos na diode zrobic? bo jakos w sklepie nigdy nie widzialem?
Odpowiedz
Niektórzy koledzy leniwcy ale pomysłowi pokupowali sobie tylne lampki do roweru. Jednak należy pamiętać by miały jak najmiej programów pulsacji bo strasznie kłopotliwe jest potem wyszukiwanie ciągłego świecenia. Ale wtedy masz już kompletną i skutecznie oświetlającą latarenkę. No i oczywiście oszczędną. Wink Big Grin Big Grin ;D ;D ;D Big Grin Big Grin Wink
[center]Tuba optyczna TAL 100 RS na montażu MEADE LXD 500. Lornetki: William Optics 7x50 ED, BPC 10x50, Kronos 26x70 na statywie "Porucznika", CANON PS A 70 Włocławek 52[sup]o[/sup]35'N 19[sup]o[/sup]00'E        tel.+48 694 04 80 05 http://www.mosty-plock.pl/martel[/center]
Odpowiedz
Widocznie nie wszedłeś do droższych salonów oświetleniowych, tam są firmowe latareczki mini z żaróweczką na 2 sztyftach którą banalnie wymienia sie na diode LED, pamiętajac o polaryzacji diody lub bardziej prozaiczne i tańsze rozwiazanie to delikatnie tłuczesz żaróweczkę ze swojej latarki, zrywasz włókno i mocujesz do żarnika diodę LED Smile Big Grin ;D
Odpowiedz
Szczerość za szczerość na stronach ze sprzętem do survivall'u są gotowe latarki z LED w każdym chyba kolorze. Jak będe miał chwilke to umieszcze linki.
[center]Tuba optyczna TAL 100 RS na montażu MEADE LXD 500. Lornetki: William Optics 7x50 ED, BPC 10x50, Kronos 26x70 na statywie "Porucznika", CANON PS A 70 Włocławek 52[sup]o[/sup]35'N 19[sup]o[/sup]00'E        tel.+48 694 04 80 05 http://www.mosty-plock.pl/martel[/center]
Odpowiedz
A ja to robię inaczej - biorę zwykłą latarkę na 2 baterie R6, rozkręcam oprawę żarówki, wkładam duży kawałek czerwonej szmaty, skręcam ponownie i już mam latarkę z czerwonym światłem Wink

Paweł T.
Odpowiedz
No cóż ciekawe zastosowanie czerwonej szmaty ale i tak z żarówką żre baterie jak świnia i polecam rozwiazania z diodą LED !!!
Odpowiedz
Teraz będzie powaznie ja stosuję metodę podobną do metody Pawła Trybusa tylko zmiast czerwonej szmaty mam wycięty krążek czerwonego tworzywa sztucznego i umieszczony przed szybką latarki. Baterie starczają mi na długo przecież latarki uzywa się tylko od czasu do czasu.
Pozdrawiam
Mirek Krasnowski
tel. 501-046-027
Meade LX-200 10", MaxCam ME-2 FLI, www.joa.pl
Odpowiedz
Święta prawda - baterie w mojej latarce też w miarę długo sobie żyją, zwłaszcza, że światło włączam tylko na krótkie momenty (przerywaczem) - nigdy nie dłużej niż 10-15 sek.

Paweł T.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości