Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Obserwacje komet (20 III 2005)
Przed chwilą wróciłem z obserwacji komet, pierwszych zresztą od dłuższego czasu ze względu na złą pogodę i studia...
Warunki po zachodzie Księżyca były co najmniej bardzo dobre: gołym okiem bardzo wyraźnie widoczne M13 i M5, wyraźnie M4, słabo metodą zerkania widoczna M92, gwiazdowy zasięg gołego oka ~6.8 mag.

Kometa C/2004 Q2 - ciągle wyraźnie widoczna w lornetce, około 0.5 stopnia warkoczykiem, wciąż dość mocno skondensowana, słabo zauważalna również gołym okiem, jasność około 6.5 mag.

Kometa C/2003 T4 - wyraźnie widoczna w teleskopie, na granicy widoczności w lornetce, dość mocno skondensowana, nieduża, jasność około 8.5 mag.

Kometa 9P/Tempel - cel misji Deep Impact, dość wyraźnie widoczna w teleskopie, mała, skondensowana, jasność około 12.5 mag.

Pozdrawiam
Piotrek
Krosno,  49°40' N   21°47' E http://piotrguzik.systempartnerski.pl/
Odpowiedz
    Gratuluję zasięgu  :o  Smile i udanych łowów.
. .. ... ::: visual only ::: ... .. .
Odpowiedz
Ja wczoraj miałem w planie komety. Wystawiłem teleskop do wystudzenia na pare godzin wieczorkiem. Po wyjściu na zewnątrz zastałem... chmurwy  >Sad
Newton 170/900, Zenica 8-24x40 + statyw, B 7x35, PTMA Białystok, SOK PTMA [Obrazek: PL677730_03.gif]
Odpowiedz
Wyjechałem sobie z rana na T4. Pooglądałem ulubione ostatnio poranne cirruski oraz jaśniejące szybko niebo na wschodzie i kuku. Tongue
SYRIUSZ 350/1500 - znaczy się kawałek rurki.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości