Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jaki to obiektyw
Witam
Ostatnio stałem się właścicielem obiektywu PZO PTMA 66/800, f/12.
Chciałbym wykorzystując ten obiektyw zbudować lunetę, w związku z tym mam prośbę.
Czy ktoś mógłby udzielić mi więcej informacji  na temat tego obiektywu?
To znaczy jakie maksymalne (dobre jakościowo) powiększenie można uzyskać przy pomocy tego obiektywu i jaki można zastosować okular.
Odpowiedz
Witamy na forum tak przy okazji.
Chłopie wpisz w wyszukiwarkę wyraz "Pronto" a znajdziesz wszystkie odpowiedzi. 8) Wink
Odpowiedz
Nie tak hej siup. Obiektyw 66/800 to tylko brat PZO 66/400 stosowanego w Pronto pochodzący z tej samej stajni i z tej samej deski kreślarskiej. Ma rynkową wartość 300-400 zł. 66/800 ma oczywiście mniejszą aberrację chromatyczną, bo jest dwa razy "dłuższy" i ciemniejszy. Dobra rzecz, ale nie na lunetkę do plecaka.
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
Dzięki za informacje.    ;D
Odpowiedz
Moją pierwszą lunetę zbudowałem właśnie w oparciu o ten obiektyw, ale było to ...naście lat temu. Sprzęt do obserwacji planet i Księżyca, dobry na początek. Przy ładnej pogodzie wyciągałem do 11,3 mag. zasięgu.
Odpowiedz
O kurczę, pominęłem jakoś ogniskową.  Rzeczywiście długaśny by trochę wyszedł. :-\
Odpowiedz
To co za problem zrobic tubus skręcany z 2 części lub chowany jedna w drugą  ;D
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości