Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba (JWST)
#51
Do Europy (a konkretnie do Niemiec do EADS/Astrium) przybyły kluczowe komponenty spektrografu NIRSpec - mikroprzesłony. Instrument NIRSpec będzie zainstalowany w celi JWST w Goddard Space Flight Center (USA) po przejściu wszystkich testów przeprowadzonych przez inżynierów ESA.

Trwa proces budowania instrumentów dla największego obserwatorium, które zostanie umieszczone na orbicie - kosmicznego teleskopu James'a Webb'a. Do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) trafiły właśnie ze Stanów Zjednoczonych drobne przesłony, będące kluczowym podzespołem spektrografu teleskopu. Te drobne elementy o grubości ludzkiego włosa, nazywane mikroprzesłonami, zapewnią dokładne skupienie uwagi tego instrumentu JWST tylko i wyłącznie na obserwowanych obiektach, którymi będą odległe gwiazdy i galaktyki.

Filmik ukazujący zasadę działania - widać jak opiera się to to na działaniu magnesu (zastanawia mnie jak chcą kontrolować pojedyncze przesłony, bo o to w końcu chodzi - zablokowanie dochodzącego światła będzie wymagało użycia powiedzmy 2 mikroprzesłon - jak polem magnetycznym wpłynąć tylko na te 2 z 62000? ;D) - link.

Więcej oczywiście na kosmonaucie.


Odpowiedz
#52
Mikromigawki są technologią eksperymentalną. Z tego też powodu w NIRspec obok szczeliny z zestawem mikromigawek jest zwykła szczelina spektrometryczna. Pozwoli ona na wykonywanie obserwacji gdyby system ten nie działał zgodnie z oczekiwaniami albo uległ awarii.
Odpowiedz
#53
(11.07.10, 20:38)Scorus link napisał(a):Pozwoli ona na wykonywanie obserwacji gdyby system ten nie działał zgodnie z oczekiwaniami albo uległ awarii.

Dobrze, że się zabezpieczają... ciekawe w sumie jaka jest żywotność tego 'eksperymentalnego systemu' Tongue
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości