Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Która metoda lepsza?
Która metoda obserwacji gwiazd zmiennych jest najlepsza? (metoda Argelandera, Pickeringa, Nijlanda-Błażki, interpolacyjna, Pogsona a może inne...)

Licze na rzetelną odpowiedź weteranów...

(chciałbym się jeszcze dodatkowo dowiedzieć jaka jest dobra literatura na ten temat)
Pozdrawiam
Odpowiedz
Co do metod, to według mnie dla niewielkich różnic jasności między gwiazdami porównania dobrze jest stosować metodę NBA, a gdy różnice są większe, używam metody interpolacyjnej - dzielę różnicę na ileśtam stopni (niekoniecznie 10) i "wstawiam" na takiej skali jasność gwiazdy zmiennej. Przy obserwacjach na granicy zasięgu, często ocenach jednostronnych, używam czasem metody Pogsona - ocenianie różnicy bezpośrednio w dziesiątych częściach magnitudo. Taka obserwacja jest jednak obarczona większym błędem. No ale to są tylko moje przekonania, niech wypowiedzą się ci z dziesiątkami tysięcy obserwacji Wink Jeśli chodzi o literaturę, to podstawa to strona SSW (przeczytana dogłębnie Smile ) i manual AAVSO (do ściągnięcia w pdf-ie). Mam też poradnik obserwatora gz T. Krzyta (do kupienia w Astrokraku) jako papierowe uzupełnienie powyższych źródeł. Zapraszam do zapoznania się z treścią tych publikacji, a potem do obserwacji zmiennych Smile Warto, to wciąga Smile
Zbyszek Siciarz Tarnów - Mościce: 50° 00' 08'' N, 20° 55' 37'' E Skylux 70/700 na montażu Astro-3, lornetki 8x30, 10x50, 12x60 Kurs PHP antyqjon - blog
Odpowiedz
Dzięki za odpowiedź.  Big Grin To ja biegne pod gołe niebo i zaczynam metodą NBA. oczywiście tradycyjnie od Algola. Tylko trochę szkoda, że Księżyc jest blisko  Sad

A stronki już przerabiam od poru dni i naprawdę wciąga... ;D

Pozdrawiam
Pozdrawiam
Odpowiedz
No to mamy jeszcze jednego ,,zmiennika'' ;D ;D ;D
Pozdrawiam. Aquarius
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości