Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przemyślenia na temat wyciągu 1.25"
Wiele wyciągów okularowych 1.25" do Newtona jest zbudowanych tak, że na ruchomą tulejkę z gwintem M42 nakręca się złączkę okularową 1.25". Dzięki temu takie wyciągi są fotowizualne. Jednak taka złączka ma z reguły ok 4 cm długości i przez to wyciąg jest "wyższy" o te 4 cm. "Wysoki" wyciąg pociąga za sobą konieczność zwiększenia lusterka wtórnego, lub zmniejszenia pola bez winietowania.

A co gdyby zastosować taką złączkę okularową:
[Obrazek: zlaczka_okularowa.png]
Podwyższała by ona wyciąg o 1.5 cm a nie o 4 cm.
Dzięki temu można by zrobić ognisko niżej i dać mniejsze lusterko wtórne. Prawdopodobnie taki teleskop nie nadawał by się wtedy do foto, bo by mu nie starczało ostrości z zamontowanym aparatem, ale byłby lepszy do wizuala  :Smile

Czy gdzieś można zdobyć taką złączkę ?
Łódź, U. nr 8 + Tento 10x50
Odpowiedz
też myślałem o podobnym rozwiązaniu - nigdzie tego w necie nie widziałem - pozostaje chyba tylko tokarz i to z praktyką w aluminium (oddałem do zrobienia jakąś złączkę tokarzowi, który robi w stali i nie zabardzo mu to wyszło... słaby jakiś fachowiec widać, ale tani...)
Odpowiedz
Nie bardzo rozumiem cel takiej koncepcji; bo jeśli rezygnujasz z funkcji foto to wystarczy zastosować wyciąg wizualny, jeśli zaś dorabiasz takie coś do istniejącego wyciągu to tracisz funkcję foto przez przybliżenie ogniska okularu do tubusu co z kolei wymaga zmiany położenia lustra głównego.
Kiedyś rozwiązałem poruszony problem przez zastosowanie platformy wyciągowej z możliwością zamontowania na niej wyciągu okularowego lub aparatu fotograficznego. Od tego był tylko krok do rozwiazania widocznego przy teleskopie z fotek strony Jacka
http://republika.pl/jacekaj/astronomia.htm

Maciek
okulary +3d, TN200/1000 na widełkach+GOTO, lornetka teatralna :-)
Odpowiedz
(30.07.05, 18:52)MaciejRZ link napisał(a): ...
jeśli rezygnujasz z funkcji foto to wystarczy zastosować wyciąg wizualny
...

A gdzie można kupić wyciąg wizualny 1.25" ?
Łódź, U. nr 8 + Tento 10x50
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości