Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Newton 120/900 własnej roboty
p.s.
zaleta:
- brak krzyżyka wokół każdej gwiazdy
SK127MAK EQ2 + possl 10, 25 54,3651 N; 18,6067 E
Odpowiedz
Witam,

(11.08.08, 11:09)Vexator link napisał(a): z czystej ciekawości, czy są jakieś przeciwwskazania bd wykorzystania szyby zamiast pająka?
(...)
jakie będą wady takiego dziwoląga?

Od czasu wymyślenia przez Newtona tego popularnego systemu minęło 340 lat, a nadal taki pomysł - z "szybą" zamiast pająka nie jest powszechny.

Dlaczego ?

Po pierwsze, szyba musi być ze szkła optycznego wysokiej jakości. A najlepiej zrobić z niej "obiektyw" achromatyczny o nieskończonej ogniskowej, czyli dwie (lub cztery) powierzchnie o dużej średnicy idealnie płaskie - o dokładności rzędu 1/10 lambda lub większej.  Taka płyta z płaskimi powierzchniami jest znacznie trudniejsza do figuryzacji, niż powierzchnie wklęsłe lub wypukłe, a cena była by kilkakrotnie większa od ceny zwierciadła.

Po drugie - o ile zrozumiałem pomysł - uchwyt zwierciadełka musiałby być przymocowany do środka płyty, a zatem wystapiły by znaczne boczne siły odkształcające płytę.

(11.08.08, 11:13)Vexator link napisał(a): p.s.
zaleta:
- brak krzyżyka wokół każdej gwiazdy

z tym sobie częściowo poradzono - przez specjalny kształt pająka - nie jeden, dwa lub cztery proste ramiona, ale wygięte w łuk... ;D

Hermes
Odpowiedz
a już miałem nadzieję, że odkryłem amerykę Big Grin

ale w sumie to poza okularem z boku, to nie różniło by się to od katadioptryka... a swoją drogą, to produkowane są katadioptryki z okularem z boku, czy zbytnio to obciąża pierwsze szkło?
SK127MAK EQ2 + possl 10, 25 54,3651 N; 18,6067 E
Odpowiedz
Poszukaj czegoś o systemie Mak - Newton.
Odpowiedz
Zobacz tutaj : http://astro-forum.org/Forum/index.php?s...entry44925

o co dokładnie chodzi Ci z obciążeniem pierwszego szkła?

był Newton 120/900, jest Synta 10" dobson Smile
Odpowiedz
(11.08.08, 16:47)dev link napisał(a): o co dokładnie chodzi Ci z obciążeniem pierwszego szkła?

Pewnie o płyte korekcyjną  :Smile

Gratuluje dev teleskopu !  Zdolna ta nasza młodzież   Smile
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości