Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mapka-zagadka numer 17
Z braku pogody obserwacyjnej zadaję kolejną zagadkę. Na mapce są trzy wiosenne zmienne, przypuszczalnie dość rzadko obserwowane w Polsce - mają mniej niż 100 ocen w bazie SSW. To jest dość spory fragment mapki w skali 'a', ale te zmienne są raczej słabe i wymagają dokładniejszych mapek do oceny. Najjaśniejsza gwiazda na mapce jest nieco słabsza niż 4 mag.

[Obrazek: zagadka17.jpg]

Zachęcam do odgadywania i obserwacji tych zmiennych Smile

P.S. Właśnie zauważyłem spory feler tej mapki - jedna z największych kropek reprezentuje gwiazdę 6,9 mag., a wygląda na jakieś 4  :o Możecie traktować to jako podpowiedź Wink
Zbyszek Siciarz Tarnów - Mościce: 50° 00' 08'' N, 20° 55' 37'' E Skylux 70/700 na montażu Astro-3, lornetki 8x30, 10x50, 12x60 Kurs PHP antyqjon - blog
Odpowiedz
Podaj mi tylko jaką wartość mają te linie Ra i Dec, a ja ci podam odpowiedź, ok? ;D ;D ;D ;D ;D
Mak S-W 127/1540
Odpowiedz
(07.03.05, 16:07)antyqjon link napisał(a):Na mapce są trzy wiosenne zmienne, przypuszczalnie dość rzadko obserwowane w Polsce - mają mniej niż 100 ocen w bazie SSW.

Potwierdzam powyższe zdanie Zbyszka. Mamy w bazie 0 ocen gwiazdy zmiennej najwyżej położonej na mapce, 12 ocen (1 obserwator) tej pod nią i 79 ocen tej trzeciej (3 obserwatorów). Wink
Odpowiedz
Ja się nie znam na tych waszych zmiennych :Smile
Odpowiedz
Podpowiem, że znowu na zagadkę wybrałem jednoliterówki ;D Dwie spółgłoski, jedna samogłoska...
Zbyszek Siciarz Tarnów - Mościce: 50° 00' 08'' N, 20° 55' 37'' E Skylux 70/700 na montażu Astro-3, lornetki 8x30, 10x50, 12x60 Kurs PHP antyqjon - blog
Odpowiedz
Mam 4 prawidłowe odpowiedzi, dzisiaj wieczorem dam rozwiązanie. Ostatnia moja podpowiedź chyba ułatwi nieco sprawę, bo te zmienne leżą w małym gwiazdozbiorze zodiaku.

P.S. Podpowiedzi nie należy rozumieć dosłownie Wink
Odpowiedz
No tak, ja oczywiście poza podium :'(.
Szukałem jak głupi ponad pół godziny po zadaniu zagadki i nic. Kompletnie żadnego pomysłu. Aż wreszcie wczoraj podczas oglądania meczu Chelsea - Barcelona tknęło mnie, że to pewnie jest w miejscu, gdzie nigdy żadnej zmiennej nie oceniałem, a nawet nie zwracam uwagi, że taki gwiazdozbiór jest. Po tej myśli, tylko spojrzałem na mapkę nieba i sprawa była oczywista. Jeszcze tylko sprawdziłem w CdC co tam w okolicy się znajduje i mogłem wysłać sms-em odpowiedź do Damiana, który ją przekazał do Antyqjona... ;D
Odpowiedz
Może od końca... Mały gwiazdozbiór Zodiaku to wcale nie Baran, jak się niektórym mogło wydawać Wink Mówiłem, że nie jest to dosłownie Smile Jednym z gwiazdozbiorów zodiakalnych jest Lew, a nad nim leży... Mały Lew Smile Jednoliterówek nie ma zbyt wiele, już zaczynając od pierwszej, czyli R, można trafić na R LMi - i to jest ta gwiazdka leżąca na kole deklinacji +35 stopni. To dość jasna miryda o okresie nieco ponad rok. Na lewo od niej jest kolejna miryda - S LMi, nieco słabsza, ale o krótszym okresie ok. 233 dni. A ta u góry to U LMi - słaba zmienna półregularna. Prawidłowo odpowiedzieli:

Filip_Polewaczyk
SSW
Damian
Henryk

Dziękuję za udział w zagadce, wkrótce będą następne Smile
Odpowiedz
A ja nie wysyłałem odpowiedzi więc nie wiem dlaczego jestem na liście? Może autor zagadki zaliczył mi posta jako odpowiedź?  ;D
Odpowiedz
No trudno, żebyś nie odgadł zagadki, skoro piszesz ile każda z tych gwiazdek ma ocen Wink
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości