Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Test okularów planetarnych i średnioogniskowych
To prawda. Przerabiałem już taką sytuację, kiedy to okular mający w metodzie porównawczej (dwa okulary przystawione do oczu) mniejszy kąt widzenia, "łapał" więcej nieba, bo w stopniach, z powody dystorsji, miał w rzeczywistości większe pole widzenia.
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E , tel.: 505-83-46-84 , refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu" ; Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
Pozwólcie że podrążę temat troszkę... W "metodzie kolimatorowej" puszczam światełko przez okular zaznaczając na ekranie ślad krawędzi okularu dokładnie w cięciwie która jest średnicą okularu. Czy taki pomiar nie uwzględnia dystorsji, skoro światło (gwiazda) przechodzi przez układ optyczny odwzorowując na ekranie zakres pola widzenia?
www.astronoce.pl - TESTY SPRZĘTU www.astroexpo.pl - GALERIA ASTROFOTOGRAFII
Odpowiedz
Cisza w temacie powyżej... więc dodam tylko, że na bratnim forum tak jakoś wyszło że zabieramy się za teścik Soczewek Barlowa i już mamy je nawet u siebie.
Delta i Astrokrak działają błyskawicznie. Big Grin
Teraz tylko dajcie nam pogodę!!!
A oto skład drużyny testowej:

ASTROKRAK:
1. Antares 1,6x 2’
2. Soligor 2x 2’/1,25’

DELTA:
1. WO APO 2,5x 2’
2. Vixen Delux 2x 1,25’
3. Celestron Omni 2x 1,25’
4. Celestron Ultima 2x 2’-1,25’

ASTRONOCE:
1. Astrokrak 2x 2’
2. Soligor 2x 1,25’
3. Vixen 2x 1,25’
4. TeleVue 2x 2’/1,25’

Czyli trochę tego będzie…

UWAGA!
Jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś inne Soczewki Barlowa i chciałby nam je udostępnić do tego testu,  to prosimy o kontakt na maila lub telefoniczny.
Odpowiedz
No, robicie kawał dobrej roboty dla naszej społeczności forum.Tego jeszcze nie było, brawo za dobry pomysł  Smile

PS:Ja mam Barlowa 2x od Optisana, sama soczewka jest nieachromatyczna i prawdopodobnie zrobiona z doskonałej jakości plastiku.Jesteście zainteresowani? :Smile
Odpowiedz
(08.03.05, 12:55)Matias link napisał(a):PS:Ja mam Barlowa 2x od Optisana, sama soczewka jest nieachromatyczna i prawdopodobnie zrobiona z doskonałej jakości plastiku.Jesteście zainteresowani? :Smile
Ten pomysł uważam za bardzo dobry, wreszcie czarno na białym będzie widać co to za szmelc.
Odpowiedz
Cytat:Ja mam Barlowa 2x od Optisana, sama soczewka jest nieachromatyczna i prawdopodobnie zrobiona z doskonałej jakości plastiku.Jesteście zainteresowani?
...oczywiście! Reszte na priva...
Odpowiedz
(08.03.05, 13:05)zakapiorek link napisał(a):[quote author=Matias link=topic=5370.msg83593#msg83593 date=1110282950]
PS:Ja mam Barlowa 2x od Optisana, sama soczewka jest nieachromatyczna i prawdopodobnie zrobiona z doskonałej jako¶ci plastiku.Jeste¶cie zainteresowani? :Smile
Ten pomysł uważam za bardzo dobry, wreszcie czarno na białym będzie widać co to za szmelc.
[/quote]
Tylko oby przy badaniu tego szmelcu ktoś nie dostał zawału.Ale jak chcecie śmiechu to proszę bardzo  Wink
Odpowiedz
(08.03.05, 12:55)Matias link napisał(a):No, robicie kawał dobrej roboty dla naszej społeczności forum.
Tego jeszcze nie było, brawo za dobry pomysł  Smile

Było, było, ale trochę nieśmiało...  Wink

http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=1779.0
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E , tel.: 505-83-46-84 , refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu" ; Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
El, dzięki za przypomnienie!
No właśnie... czy ktoś ma ruskie barlowy do podesłania? Mój stary od Tała1 jest już a-użytkowy... ;D
Tylko, czy mnie pamięć nie myli, że mogą nie pasować do wyciągów 1,25'? :Smile
Odpowiedz
(08.03.05, 13:36)El_Capitano link napisał(a):[quote author=Matias link=topic=5370.msg83593#msg83593 date=1110282950]
No, robicie kawał dobrej roboty dla naszej społeczno¶ci forum.
Tego jeszcze nie było, brawo za dobry pomysł  Smile

Było, było, ale trochę nie¶miało...  Wink

http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=1779.0
[/quote]
Rzeczywiście! Zwracam Ci honor  Smile Ale nie wolno pominąć faktu iż moja bytność na tym forum nie przekracza jeszcze roku, a mój skołotany nowinkami astronomicznymi rozum nie pamięta tak odległych czasów jak w tym wątku z przed 2 lat kiedy byłem jeszcze żółtodziobem w tym fachu. Smile
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości