Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Test okularów planetarnych i średnioogniskowych
[Obrazek: image002.jpg]
Dzięki uprzejmości firmy Delta Optical byliśmy przez miesiąc w posiadaniu kilku okularków planetarnych i średnioogniskowych. Testy przeprowadzaliśmy w nocy Wink, ale niestety tych pogodnych z dobrym seeingiem to mieliśmy dwie-trzy, ale myślę że udało nam się i tak wyciągnąć właściwe wnioski...  8)
Zapraszamy:
http://www.astronoce.pl
www.astronoce.pl - TESTY SPRZĘTU www.astroexpo.pl - GALERIA ASTROFOTOGRAFII
Odpowiedz
No, niezła robota. Brawo! Smile
Odpowiedz
Właśnie jestem przed wyborem okularków. Takst z "nieba" (emdego) mi spadł.
Wielkie dzięki.
Odpowiedz
Gratuluję. Kawał roboty odwaliliście. Dobrze wiem ile czasu i pracy wymaga zrobienie testu, a potem opracowanie
jego wyników, dlatego chylę czoła.

Mam dwa techniczne pytania. Dla okularów średnioogniskowych mierzone pola są znacznie mniejsze niż te podawane przez producenta (aż 14 stopni u Meade). Jak mierzyliście pole widzenia?

Drugie pytanie. Często piszecie o astygmatyźmie, który objawia się smużeniem przy brzegach. Skąd wiedzieliście, że te smużenie to astygmatyzm, a nie na przykład koma?

Arek
Test lornetek: http://www.optyczne.pl/ Tak poza tym to: 10x50, Megrez 80/480
Odpowiedz
Cytat:Mam dwa techniczne pytania. Dla okularów średnioogniskowych mierzone pola są znacznie mniejsze niż te podawane przez producenta (aż 14 stopni u Meade). Jak mierzyliście pole widzenia?
Przy pomocy kolimatora, zmierzenia wielkości plamki zrzutowanej na ekran w konkretnej odległości i tablic trygonometrycznych... Niestety nie zmierzyliśmy ogniskowych, a wtedy wyniki sumaryczne mogłyby dawać inny obraz okularu...
Cytat:Drugie pytanie. Często piszecie o astygmatyźmie, który objawia się smużeniem przy brzegach. Skąd wiedzieliście, że te smużenie to astygmatyzm, a nie na przykład koma?
Obraz planety przy brzegu dostaje tzw duszków, czyli jak to nazwaliśmy "smużenia"  rozciagając się bardziej w elipse, a co za tym idzie nie ma mowy na wyostrzenie go w jednym punkcie.
Odpowiedz
Dobry wieczór
dziękuję za ładnie opracowany test, już sobie wydrukowałem, aby był pod ręką,jak się to mówi.
D.O. ładnie postąpił dając okularki do testowania.
Pozdrawiam Andrzej z Opola
Odpowiedz
Emde :Smile bezpieczniej by było pisać o zniekształceniach obrazu na brzegu pola widzenia i opisać je jakoś jako np rozciągnięcie, rozdwojenie, przebarwienie czy spłaszczenie np tarczy Jowisza a nie pisać że to jest astygmatyzm bo raczej nie jest to astygmatyzm a koma lub dystorsja lub połączenie kilku wad na raz 8)

Ps. Jeśli pól widzenia nie określaliście czasem przejścia gwiazdy x cos delta to mogły sie do nich wkraść spore błędy systematyczne :o
Odpowiedz
Cytat:lub połączenie kilku wad na raz
masz racje i tak prawdopodobnie jest...
Cytat:Ps. Jeśli pól widzenia nie określaliście czasem przejścia gwiazdy x cos delta to mogły sie do nich wkraść spore błędy systematyczne
Jak myślisz na ile spore? A czy metoda którą mierzyłem, a którą na pewno znasz jest niedokładnia z zasady , bo empirycznie to jest tak, że drobne różnice np w odległości soczewki od ekranu dają minimalnie różne wartości pola - jak dla mnie pomijalne.
Odpowiedz
    Tak czy owak dzięki za to, że podzieliliście się swą pracą z nami !! Bo przecież dokładnie przedstawiliście co widać i który okular przegrywa w czym z którym. Zwykle o to chodzi a nie o to jaka wada to powoduje.

PS. Ale i tak najbardziej denerwuje mnie to że producenci dokładnie nie podają ogniskowej i pola widzenia. To przecież najważniejsze parametry okularu , choć zdaję sobie sprawę że ważna jest też rozdzielczość w środku i na brzegach pola , kontrast , odblaski itp !!.
    PS2 Mogli by też przy każdym okularze podawać wartość diafragmy aperturowej, wiadomo  było by z jakiej przestrzeni [cm] okular 'ciągnie' obraz.
. .. ... ::: visual only ::: ... .. .
Odpowiedz
Nie znam dokładnie waszej metodyki pomiaru i dlatego wsakazuję tę która daje najmniejsze błędy w uzyskiwanych wynikach bo np uwzględnia dystorsję a to są różnice nawet do 20% w stosunku do metody ekranowej czy kolimatorowej  :Smile
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości