Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Obiektywy ED
Zazwyczaj dwie lub trzy. Np. Takahashi FS-102, 128 to dublety a produkty np. TEC'a lub TMB to tryplety. Za to taki Tak FSQ-106 ma 4 szkła ( i przez to płaskie pole o którym właściciele poprzednio wymienionych mogą pomarzyć Smile )
Odpowiedz
(27.02.05, 20:22)Wojtek Koznowski link napisał(a):Zazwyczaj dwie lub trzy.

To że dwie soczewki mogą być w apo to mnie trochę dziwi. Bo wogóle co to znaczy apo ?? Czy chodzi tu o korekcję dla trzech barw (a nie dwóch tak jak w zwykłym achromacie) i korekcję sferycznej dla dwóch barw (a nie w jednej tak jak w achro), czy też chodzi tu w ogóle o zmniejszenie chromatycznej do malutkiego poziomu, co jest możliwe przez użycie szkieł dwóch szkieł o niższej dyspersji.
    Bo jeśli chodzi o to pierwsze to nie jest to możliwe z użyciem tylko dwóch szkieł, muszą byc do tego minimum trzy, niekoniecznie sklejone ale min trzy.
. .. ... ::: visual only ::: ... .. .
Odpowiedz
(27.02.05, 20:43)NGC 7841 link napisał(a):Bo wogóle co to znaczy apo ??

Now, that's a good question. Smile

Wygooglałem sobie "apo prefix". No i apo oznacza "daleko od" lub "oddzielnie". Chromatyczny to wiadomo. Czyli apochromatyczny znaczyłoby "daleki od chromatycznego" - pozbawiony aberracji chromatycznej.
Odpowiedz
(27.02.05, 13:51)Janusz_ P. link napisał(a):Myślę ze najprościej będzie Oskarze jak wezmę Orionowe 100 ED APO i zrobimy mały sparing w Bieczadach z twoim Takiem 100/800 APO  8)
To powinno nam wiele wyjaśnić Big Grin
Jeśli juz to 102/820, bo tak wyglądają parametry FS-102,
jeśli DO zdąży mi nadesłaś sphinxa przed zlotem to może i mój egzemplaż FS-a będzie na zlocie.
A jak nie to FS Oskara sam będzie miażdrzyć orionowe Semi  ;D

astropozdrówko
Miszka
Takahashi FS-128 APO Montaz SPHINX SXW
Odpowiedz
(27.02.05, 21:47)misza_lublin link napisał(a):A jak nie to FS Oskara sam będzie miażdrzyć orionowe Semi  ;D

Panowie, ta dyskusja idzie trochę w złą stronę, przecież chyba nie chodzi nam o to by udowodnić, że Tak jest lepszy od ED, bo to jest wiadome. Teleskop który jest 4 razy tańszy nie może być przy tym lepszy. Ciekawszą sprawą jest po prostu porównanie na ile różnią się te teleskopy. 
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości