Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Komety...
Poprzedniej nocy po dłuższej przerwie (spowodowanej sesją) udało mi się przeprowadzić obserwacje kilku komet w ekstremalnych warunkach - temperatura przy powierzchni śniegu spadła do -25 stopni.
Rozpocząłem od widocznej bez problemu gołym okiem komety C/2004 Q2, która miała jasność około 5 mag, byłą niewielka i dość mocno skondensowana oraz posiadała dwa warkocze - gazowy o długości około 2 stopni i pyłowy nieco dłuższy od 0.5 stopnia.
Następnie nastawiłem teleskop (20 cm) na kometę 62P/Tsuchinshan, która miała jasność 12-13 mag i była dość duża jak na swoją jasność a co za tym idzie mocno rozmyta.
Na koniec zaobserwowałem kometę C/2003 T4 - jest ona już znacznie jaśniejsza niż miesiąc temu, aczkolwiek słabsza od efemeryd, miała jasność około 10 mag i była średnio skondensowana.
Próbowałem także dostrzec kometę 9P/Tempel - cel misji Deep Impact, ale nie udało mi się jej dostrzec, oszacowałem jedynie, że musiała być słabsza od 13.5 mag przy założeniu średnicy głowy na 0.5'.

Kolejne komety udało mi się zaobserwować dziś wieczorem, a były to:

29P/Schwassmann-Wachmann - około 13 mag, badzo słaba, rozmyta, po wybuchu z początku stycznia została tylko ta duża, rozmyta koma

32P/Comas Sola - bardzo słaba, około 13 mag, mała, rozmyta

49P/Arend-Rigaux - około 13 mag, bardzo słaba, lekko skondensowana, moja pierwsza obserwacja tej komety (jest to już 58. "moja" kometa Smile )

78P/Gehrels - około 12 mag, zdecydowanie słabsza niż poprzednio i znacznie słabiej skondensowana, ale ciągle stosunkowo dobrze widoczna

C/2003 K4 (LINEAR) - około 9 mag, niezbyt duża średnio skondensowana, zaledwie 10 stopni nad horyzontem

C/2004 Q1 (Tucker) - podobnie jak Gehrels, wyraźnie słabsza niż poprzednio, około 12 mag, również słabiej skondensowana i również ciągle stosunkowo łatwo widoczna - obie komety, Gehrels i Tucker od września zachowują się praktycznie tak samo...

Pozdrawiam
Piotrek
Krosno,  49°40' N   21°47' E http://piotrguzik.systempartnerski.pl/
Odpowiedz
Jesli na studiach jestes tak pracowity jak przy teleskopie, to o Twoja sesje nie musimy sie martwic...

super!

pozdrawiam
Mak 150/1800
Odpowiedz
Machholza nie oceniałeś? Celowo czy jak? :]
Położenie: 52°01'N  20°17'E Teleskop : Power Telescope 60700(SPRZEDAM!) Lornetka : Dioptex 15x50 Aparat    : Zenit ET, Sony Cyber-Shot DSC-P41 Kamera   : Sony jakieś Smile [Obrazek: banner-kanaba.gif]
Odpowiedz
Witam,

(09.02.05, 22:54)Nerull link napisał(a): Machholza nie oceniałeś? Celowo czy jak? :]

jak to nie ?? ???  Pierwsza ocena Piotra to kometa Machholza Big Grin Big Grin !!

Hermes
Odpowiedz
Ide spać...  ;D
Położenie: 52°01'N  20°17'E Teleskop : Power Telescope 60700(SPRZEDAM!) Lornetka : Dioptex 15x50 Aparat    : Zenit ET, Sony Cyber-Shot DSC-P41 Kamera   : Sony jakieś Smile [Obrazek: banner-kanaba.gif]
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości