Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Szkic Saturna z 31 01 2005
Ja tam kolekcjonuje obrazki wzrokowe planet i obiektów  ;D a że jestem strasznym wzrokowcem nie mam z tym problemów. Należy je tylko co jakiś czas utrwalać a przy "zapisywaniu" opisać sobie w myslach dokładnie poszczególne detale.
Odpowiedz
Oglądając szkic Cassini'ego stwierdzam że:
- powstał przed 1675 rokiem
- rysować to on nie potrafił, ale musiał gdyż z fotografią zaczęto eksperymentować dopiero 15 lat po jego śmierci.

Jeśli w czasach Cassini'ego taki rysunek wystarczał i rozbudzał wyobraźnie ludzi z jego epoki, dziś aby oddać w pełni urok saturna trzeba większych umiejętności by miało to jakąś wartość(Małek swietny szkic). Tak samo jest ze szkicowaniem budynków itp. Do tego całość z opisem powinna być wykonana schludnie i estetycznie. To fakt, miło jest patrzeć na szkice wielkich astronomów jak Galileusz, Heweliusz ... a nawet wielki "rysunek" oriona w Egipcie. Ale nie tylko, sam będąc w Rzymie podziwiałem dzieła np Michała Aniola w Kaplicy sykstyńskiej i ciarki przechodziły po plecach więc Was rozumiem.
Ale nie mam nic przeciwko jeśli ktoś nawet nie umie a lubi rysować to jest ok. Sam lubie rysować troszke w wolnej chwili choć takich rzeczy jak Małek z ołówkiem to ja nie wyprawiam. Smile
SBIG ST2000XM - ED80 - HEQ-5 SynTrek - Lunt LS60THa DS50
Odpowiedz
plamy na słońcu made by Galileo

[Obrazek: sunspots_med.gif]
Odpowiedz
W moim dorobku jest ponad 1200 szkiców plam słonecznych (coś ok 15 zeszytów 90-cio kartkowych). Początki były trudne bo wbrew pozorom narysowanie plam okazywało się trudniejsze niż przypuszczałem. Dopiero po upływie ok 6 m-cy osiagnełem  taką wprawę, że nawet w szczególnie "tłuste dni" szkicowanie (często zawiłych) grup plam zajmowało mi 30-40 min. Polecam wszystkim szkicowanie tarczy Słońca, można z takich szkiców zrobić ładną animację a także wykożystać je do celów naukowych.
Celestron 114/900 SkyWatcher 200/1200 Luneta Tourist 6
Odpowiedz
Witam,

(07.02.05, 12:51)Kamil link napisał(a):Oglądając szkic Cassini'ego stwierdzam że:
- rysować to on nie potrafił, ale musiał gdyż z fotografią zaczęto eksperymentować dopiero 15 lat po jego śmierci.

Słucham ?  ??? ??? :o

Cassini zmarł w 1712 roku.  Trudno więc eksperymenty w 1727 (przez Niemca J. Schulze'a) nazwać początkami fotografii. Opisał on światłoczułość soli srebra, ale o wykonaniu i utrwaleniu obrazu nie mogło być mowy! 
  Pierwsze odbitki uzyskał Anglik Tom Wedgwood w1802 roku, ale nie miał utrwalacza (oczywiście fotograficznego ;D) i odbitki szybko się zaświetlały.
  Pierwsze udane zdjęcia wykonał L. Daguerre w 1839 roku i ta data jest uważana za początek fotografii (tzw. dagerotypy).  Należy pamiętać, że czułość ówczesnych materiałów była bardzo mała - mniejsza niż dzisiejszych papierów fotograficznych.

Hermes
Odpowiedz
Jeśli jesteśmy przy szkicach Słońca to znalazłem właśnie taki obrazek:

[Obrazek: smlang.jpg]

W ogóle to polecam stronkę słonecznego obserwatorium na Mt. Wilson http://www.astro.ucla.edu/~obs/intro.html, gdzie codzinnie można zobaczyć aktualny wygląd tarczy Słońca, nie w postaci zdjęcia, lecz w postaci rysunku.

Jak ktoś znajdzie jakieś ciekawe szkice w necie to niech zamieszcza. Szkoda, żeby wątek umarł.
pozdrowionka

PS. DARK, jak Ci się podoba ten rysunek? Jak to jest możliwe? Przecież Słońce szybko się zmienia, a żeby narysować takie coś potrzeba kilku godzin  ???
Odpowiedz
(13.02.05, 21:40)Małek link napisał(a):[Obrazek: smlang.jpg]
PS. DARK, jak Ci się podoba ten rysunek? Jak to jest możliwe? Przecież Słońce szybko się zmienia, a żeby narysować takie co¶ potrzeba kilku godzin ???
Wg mojej o ceny wykonanie tak dokładnego szkicu jest niemożliwością.
Wymagało by to idealnie stabilnej atmosfery, i niesądzę by był w stanie tak wiernie narysować strukturę półcienia bo jak słusznie zauważyłeś szybko zmienia się wygląd takich plam niemówiąc już o granulacji.
Część szkicu napewno jest prawdziwa a część to fantazja. Pewnie można nazwać to wizją artystyczną autora Smile
Ciekaw też jestem jakim sprzętem obserwował Słońce?
Celestron 114/900 SkyWatcher 200/1200 Luneta Tourist 6
Odpowiedz
(13.02.05, 15:07)Hermes link napisał(a):Witam,

[quote author=Kamil link=topic=5145.msg79444#msg79444 date=1107777092]
Ogl±daj±c szkic Cassini'ego stwierdzam że:
- rysować to on nie potrafił, ale musiał gdyż z fotografi± zaczęto eksperymentować dopiero 15 lat po jego ¶mierci.

Słucham ?  ??? ??? :o

Cassini zmarł w 1712 roku.  Trudno więc eksperymenty w 1727 (przez Niemca J. Schulze'a) nazwać pocz±tkami fotografii. Opisał on ¶wiatłoczuło¶ć soli srebra, ale o wykonaniu i utrwaleniu obrazu nie mogło być mowy!
  Pierwsze odbitki uzyskał Anglik Tom Wedgwood w1802 roku, ale nie miał utrwalacza (oczywi¶cie fotograficznego ;D) i odbitki szybko się za¶wietlały.
  Pierwsze udane zdjęcia wykonał L. Daguerre w 1839 roku i ta data jest uważana za pocz±tek fotografii (tzw. dagerotypy).  Należy pamiętać, że czuło¶ć ówczesnych materiałów była bardzo mała - mniejsza niż dzisiejszych papierów fotograficznych.

Hermes
[/quote]

Johann Schulze uzyskał pierwsze - nie dające się jeszcze utrwalić - odwzorowanie obrazu na emulsji światłoczułej. Czyż nie był to kamień milowy, który doprowadził do uzyskania pierwszej fotografii przez Nicephore Niepce'a w 1826 r a pózniej do piewszego udanego zdjęcia przez Loisa Daguerre w 1838 r. Smile
Odpowiedz
Sorki za odgrzebanie starego watkuTongue Wczoraj obserwowałem jowisza i zrobiłem mały szkic:
[Obrazek: szkic100505.jpg]

Obserwacja prowadzona przy użyciu 114/900
pozdr.
Odpowiedz
Ty nie przepraszaj tylko więcej podsyłaj Wink Już wątek wpisałem na listę zamkniętych, a tu proszę - surprise. Dzięki za reanimację. Extra rysunek.

Może jeszcze ktoś? :Smile
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości