Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy można prawidłowo ustawić ETX-90RA
Czy jest możliwość dobrego ustawienia osi biegunowej teleskopu ETX -90RA (który ma napęd tylko w jednej osi)? U teleskopu tego nie ma żadnej lunetki biegunowej. Czy jest sposób aby to zrobić dobrze bez lunetki biegunowej? Na tyle dobrze aby prowadzenie za niebem pozwalało robić zdjęcia objektywami 200-500mm?
pozdrawiam
Odpowiedz
Z tego co widziałem jak Malek ustawia swojego właśnie takiego ETX to byłem w szoku. Nie dość że robił to na czuja z katomierzem to jeszcze efekt był niezły jak sie napęd ustabilizował to trzymaj dość nieżle robiliśmy wtedy foty CCD z barlow.x2 czyli ogniskowa była 2,5 metra.

Ale co do dokładnego prowadzenia przy objektywach i długich czasach naświetlanie to się nie wypowiadam bo tego to ja nie wiem. Malek odpowiedz! Smile

pozdrawiam
Odpowiedz
Sie robi. Z mojego balkonu nie widac gwiazdy polarnej wiec tam ustawiam na czuje nawet bez kompasu, wiec jest kiszka. Natomiast w terenie jest o niebo lepiej. Nie potrzeba nawet do tego szukacza, bo on i tak w czasie ustawiania na polarną jest bezużyteczy (ech, jak można było taki szit zaprojektowac... Wink )

Ja to robie tak: wpierw ustawiam go pod odpowiednim kątem i celuję, patrząc od spodu, na polarną. Potem patrząc w okular obracam całym teleskopem aż zobaczę polarną. I to wszystko.

Z tego co patrzyłem to arktur był przez dobre pół godziny tam gdzie go ustawiłem. Dalej nie patrzyłem bo przyszły chmury Sad

Dochodzi jednak taki gryps: wraz z obciążeniem teleskopu aparatem z ciężkim obiektywem może zmaleć dokładność. Nie wiem, bo nie próbowałem. Niemniej pare całkiem fajnych fotek widziałem w sieci w ten sposob robionych. Sądzę jednak, że 500 mm to może już być za dużo. Zacząłbym od standardowego obiektywu Zenita (58mm) a skończywszy na 200mm. Jak wyniki będą obiecujące to można dalej zwiększyć ogniskową obiektywu. Smile
Pozdr
Małek
Odpowiedz
Czy mozesz dokładniej opisać procedurę, chodzi mi zwłaszcza o ustawienie "pod odpowiednim kątem", względem czego, horyzontu, podstawki z libelą?
pozdrawiam
Odpowiedz
Musisz znać swoją szerokość geograficzną. I to w sumie wszystko. W ETXie 90/RA dostajesz 4 nózki slużące do orientacji teleskopu względem gwiazdy polarnej. 2 z tych nozek są wysuwane teleskopowo, uzywa sie tylko jednej (krotszej), bo drugiej sie uzywa przy niskich szerokosciach geograficznych. Wysuwasz sobie te nozke az do pewnego momentu (jest tam podziałka) i kontrujesz to srubą, by nozka sie nie wsunęła z powrotem. I tak już mozesz zostawic. Potem tylko je wkręcasz jak idziesz na obserwacje i wykręcasz jak je konczysz Wink

Kąt pod którym stoi teleskop zależy tylko i wyłącznie od ustawienia tych nóżek, a jesli masz je ustawione przez cały czas tak samo to jest luzik i mozesz sie skupic na wycelowaniu skopu na polarną Smile
Pozdr
Odpowiedz
Czy ty swoje nieprzeciętne Smile zdjęcia planet robisz właśnie tym teleskopem czy też masz nowszy model?
pozdrawiam
Odpowiedz
Wlasnie tym teleskopem, orientacyjnym ustawieniu w strone polnocy.
pozdr
Odpowiedz
Przy fotach planetarnych nie trzeba cudu prowadzenia a przy małym teleskopie można liczyć na cuda Seingowe a i poo mistrzowsku opanowany warsztat komputerrowy przy obróbce fotek ma tu niebagatelne znaczenie, może byś pokazał Małek wszystkim jak wygląda pojedyńcza nie wybierana i nie obrabiana klatka a co potem można z niej wyciągnąć na kompie po złożeniu ich kulkudziesieciu lub nawet kilkuset i odpowiedniej obróbce !!!
Odpowiedz
No wiesz Janusz, gdzie sie podziały emotikony? I w sumie co to ma wspolnego z tematem?
Skoro chcesz to proszę: oto surowa klatka (po lewej).

[Obrazek: porownanie21042003.JPG]
Odpowiedz
Togal patrz i ucz sie od młodziana obróbki bo twoje surowe fotki były lepsze z MTO tylko obaj nie potrafimy prawidłowo przeprowadzic ich obróbki jak mistrz Małek ???
Wielkie dzięki Małek za cierpliwość co do moich czasem może i dziwnych uwag i wątpliwości ;D ;D ;D
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości