Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Meade ETX 90 RA a Celestron 80mm f/5
Jezeli DS to jednak chyba w strone tego Celestrona bym sie zastanawial, ale rewelacji to chyba nie ma co oczekiwac - troche "chudy" jest ten Celestron. Nie wiem, czemu sie tak uparles akurat na te 2 modele. Podciagnij budzet chociaz na tego Celestrona 102 - widzialem je i uwazam, ze to fajne, szybkie maszynki!
Odpowiedz
Skowron (moge tak mowic do ciebie?), napisałem ze jasne DS wyglądają swietnie, i tak własnie jest. Np. jak widziałem na wsi M42 to sie za głowe złapałem i podobała mi sie duuuzo bardziej niz w duzych newtonach.<br><br>A nad celestronem to ma wg. mnie przewage taką ze to jest maksutov a nie tani jasny achromat. poza tym ma prowadzenie i SUPER OPTYKE ! f/13,8 moze odstraszac ale i tak duzo zobaczysz na wsi (gromady otwarte, kuliste, jasne mgławice... sporo tego). W miescie oczywiscie kicha z mgławicami, ale planety to co innego. Naprawde z calego serca doradzam Ci ETXa.<br>pozdr<br>malek<br><br>
Odpowiedz
Małek -> wolę wojtek  Wink.<br><br>A doradź jeszcze (unikasz tego tematu) co powinienem dokupić do niego z miejsca (może jakiś okular, filtr, co trzeba <jak to się zwie> dokupić, aby połączyć go z EOSem)?<br><br>Opłaca się kupić za te 600 zł ten statyw czy nie?<br><br>Jakie ma on rozmairy (chodzi o to ile miejsca w walizce zajmie) bez tripoda?<br><br>
Odpowiedz
Adam_Jesion -> tu nie tylko budżet jest problemem. Powiedzmy, że mógłbym kupić coś i dużo droższego, ale już nie po cenach USA (nie mogę zająć za dużo miejsca w walizce bo ktoś robi mi przysługę). A zdaje mi się, że u nas to za lepszy sprzęt trzeba naprawdę dużo więcej zapłacić, a ja nie wiem czy będę aż tak dużo obserwował, że mi się to "zwróci". <br><br>A może w USA można kupić trochę lepszy sprzęt, ale nie dużo większy gabarytowo?<br><br>Jak zakocham się w oglądaniu nieba przez mały instrument za 800 zł to kupię znacznie potężniejszy a ten komuś dam.<br><br>Pytanie: co u nas w kraju musiałbym kupić, aby było lepsze i się opłacało? Najbliżej tego to mi się zdaje są ręczne produkcje (które wcale tanie nie są, a z mechanizmem zegarowym to są nawet drogie) a potem TAŁy. Jeżeli to co mi się zdaje jest prawdą to albo teraz kupie sprzęt za 800 zł, albo będę się bił z myślami i w końcu kupię TAŁa i albo mi się znudzi, albo nie – a 2500 zł piechotą jednak nie chodzi.<br>
Odpowiedz
Hmmm, z zakochiwaniem sie w niebie to jest tak, ze jak sie zakochasz to niewazne czym obserwujesz - zawsze znajdziesz w tym frajde. Ja zaczalem od teleskopu, a coraz wiecej frajdy daje mi ogladanie nieba przez lornetke! Nie ma lepszego, mobilnego sprzetu niz lornetka! Zauwaz, ze takim Celestronem 80 to planet lepiej niz przez dobra lornetke i tak nie poogladasz! W klasie 80 kupilbym lornetke albo wlasnie Maksutova - czyli ETX! Czyli po dluzszym zastanawianiu, jak masz kogos kto "przemyci" ci sprzet zza wielkiej wody to zdecydowanie ETX i to jak najwiekszy (mozliwie)!<br>Tripoda nie sciagaj, a za to jak najwiekszego ETX (jezeli cena pasuje) - a w polsce sobie jakies nogi "skolujesz"!.<br>Takie jest moje zdanie!
Odpowiedz
Wojtek, niestety nie wiem co trzeba kupic aby go połączyc z EOSem, ja używam kamery internetowej i Tobie też proponuję się w to pobawić bo efekty są lepsze niż można sie spodziewac po 9cm teleskopie. <br><br>Co do statywu to daj sobie spokój, bo są do bani. Najlepiej jak kupisz w kraju statyw geodezyjny i po sprawie. Ale aby działało poprawnie prowadzenie należy go ustawić pod kątem twojej szerokosci geogr. czyli zbudowac prostą, pochyloną platformę. Pikuś.<br><br>Do ETXa przydałby sie okular 8mm do dokupienia, dający pow. 156x. Standardowy okular jest bardzo dobry, ale do planet powiększenie daje za małe (48x). <br><br>W walizce nie zajmnie chyba dużo miejsca, torba w której sobie siedzi ma wymiary ok. 40x20x20 cm. Nie wiem tylko jak karton, mozliwe ze bedzie trzeba sie go pozbyc jesli sie nie zmiesci do walizy Sad<br><br>Oto ta torba:<br>[Obrazek: torba.jpg]<br><br>Pozdr<br>Małek
Odpowiedz
Adam_Jesion i Malek -> Czyli ETX 90 bo 125 jest dwa razy droższy. Dzięki.<br><br>A okulary, adaptery można potem do tego w Polsce dokupić?
Odpowiedz
cześć ! <br>jestem posiadaczem ETXa i naprawdę jest OK !<br>mały i mobilny i do planet, księżyca jest super !<br>złoczkę do foto można kupić razem z ETXem razem z <br>T-ringiem do EOSa (daję możliwość fotografowania w ognisku).<br>ale jeśli interesuję Cię astrofoto to pogadaj z Małkiem on to robi webcamem a nie aparatem i w/g mnie jest to znacznie lepiej <br>[Obrazek: accy_64t.gif]<br><br>M
activa 10x50,&nbsp; ED 100/900 + LXD75
Odpowiedz
Małek,<br><br>Możesz podać mi numer produktu tego okularu, który radzisz (np. z strony http://www.telescopes.net/ACCESSORIES_/M...?<br><br>A może można takie okular np. w Astrokraku dokupić?<br><br>BTW - gdzie i za ile kupuje się statyw geodezyjny?<br><br>Dzięki,<br>wojtek.
Odpowiedz
okular dokupisz i u nas (w astrokraku też) <br> w USA do końca miesiąca sprzedają ETXa z zestawem okularów za 99$ ale dokładne szczegóły znajdziesz na stronie Meade  <br><br>http://www.meade.com/promo.d/plosslpromo.html<br><br>M
activa 10x50,&nbsp; ED 100/900 + LXD75
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości