Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Media i Astronomia - wpadki ...
(10.01.05, 11:23)bruno link napisał(a): I do tego jeszcze krążą wokół innych.
Brawo NGC.
Takie dyletanckie testy to tragedia.

W okół innych to i owszem (układy podwójne, potrójne) ale tam jest napisane że to ciało krąży wokół Słońca, no przecież mamy legędę o ciemnym towarzyszu naszego Słońca...o to Ci El chodziło bo mam wątpliwości ???
Kielce    50° 52' 30'' , 20° 36' 50'' Celestron C102AZ, Zeiss - Jenoptem 7x50W, PZO 11x40
Odpowiedz
"wokoł Słońca i innych gwiazd". W ciasnych układach podwójnych efekt oświetlenia jednej gwiazdy
przez towarzysza może być znacznym przyczynkiem do całkowitej jasności układu, dlatego NGC
udzieliła poprawnej odpowiedzi na to pytanie, wykazując się raczej większą znajomością tematu niż
osoba układająca pytania do tego testu Smile

Arek
Test lornetek: http://www.optyczne.pl/ Tak poza tym to: 10x50, Megrez 80/480
Odpowiedz
(10.01.05, 14:35)Arek link napisał(a): "wokoł Słońca i innych gwiazd". W ciasnych układach podwójnych efekt oświetlenia jednej gwiazdy
przez towarzysza może być znacznym przyczynkiem do całkowitej jasności układu, dlatego NGC
udzieliła poprawnej odpowiedzi na to pytanie, wykazując się raczej większą znajomością tematu niż
osoba układająca pytania do tego testu Smile

Arek

Zgadza się, ale tylko jeżeli zastosujemy łącznik + lub + innych gwiezd zamiast jak napisałeś Arku + i  + innych gwiazd, wtedy odpowiedź c) także spełnia podane warunki.
Kielce    50° 52' 30'' , 20° 36' 50'' Celestron C102AZ, Zeiss - Jenoptem 7x50W, PZO 11x40
Odpowiedz
W tym problem, że nie musi być w okół Słońca. Wystarczy, że będzię krążyć wokół innych gwiazd.
Z pytania wcale nie wynika, że ma to być tylko nasze Słońce. Tam jest "lub"

Arek
Test lornetek: http://www.optyczne.pl/ Tak poza tym to: 10x50, Megrez 80/480
Odpowiedz
(10.01.05, 14:26)Hamster link napisał(a): W okół innych to i owszem (układy podwójne, potrójne) ale tam jest napisane że to ciało krąży wokół Słońca, no przecież mamy legędę o ciemnym towarzyszu naszego Słońca...o to Ci El chodziło bo mam wątpliwości ???

Nie. Nie chodziło mi o gwiazdy wyłącznie w układach wielokrotnych (mio że w tym kierunku można by zrozumieć to pytanie testowe, co wykazano wyżej). Choć w tym przypadku wpływ oświetlenia towarzyszem jest znacznie większy niż oświetlenie odległymi gwiazdami. To prawda, że gwiazdy definiuje się jako ciała niebieskie świecące "osobiście wyprodukowanym światłem", ale żadna z gwiazd nie znajduje się w absolutnej ciemności. Świecą przecież także i inne gwiazdy. Zdaję sobie sprawę, że z uwagi na odległości efekt ten jest znikomy. Ale jest.

Wyobraź sobie taką sytuację: stoisz z kumplami w szczerym polu i oglądacie sobie niebo korzystając z ciemnej, pozbawionej świateł okolicy. Ale widzicie siebie nawzajem. Słabiutko, ale kontury ludków w kurtkach i czapkach stojących przy jakichś rurach na trójnogach widać. Dlaczego, bo świecą bardzo odległe lampy, samochody jeżdżące po szosie dwie gminy stąd, świecą gwiazdy, planety, a może nawet i Księżyc, jakieś tam światło rozproszone i... coś widać. I nagle ktoś zapala silną latarkę. Jakim (czyim) światłem świeci ta latarka? Tylko światłem własnej żarówki, czy może światło, które pozwalało widzieć się Wam nawzajem przed jej zapaleniem także odbija się w zwierciadle latarki? Gwiazdy oświetlają siebie nawzajem nawet z dużych odległości. Tak samo, jak oświetlają z małych odległości swoje planety (chyba, że znalazłaby się jakaś gwiazda, która ma niecodziennego pecha i nie posiada własnych planet).

Powtórzę, że oświetlenie naszego Słońca takim np. Syriuszem, to pikuś. Ale z fizycznego punktu widzenia nasze Słońce świeci światłem sumarycznym - swoim i oświetlających je gwiazd. Dysproporcja jest ogromna. Ale na pewno gdyby gwiazdę nagle "wyłączyć" możnaby zobaczyć na jej powierzchni (niekoniecznie ludzkim wzrokiem) coś w rodzaju światła popielatego.
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
Zgadzam się El całkowicie z tym co napisałeś tylko że tam występował jeszcze jeden warunek, to ciało miało krążyć wokół Słońca a prawdę mówiąc nie znam takiej gwiazdy. Dopiero warunek "lub innych gwiazd" wypełnia punkt c)
Odpowiedz
(10.01.05, 15:24)El_Capitano link napisał(a): (chyba, że znalazłaby się jakaś gwiazda, która ma niecodziennego pecha i nie posiada własnych planet).

O widzę, że jesteś zwolennikiem teorii powszechnego występowania układów planetarnych we wrzechświecie.
Pozdrawiam
Mirek Krasnowski
tel. 501-046-027
Meade LX-200 10", MaxCam ME-2 FLI, www.joa.pl
Odpowiedz
(10.01.05, 15:31)Hamster link napisał(a): Zgadzam się El całkowicie z tym co napisałeś tylko że tam występował jeszcze jeden warunek, to ciało miało krążyć wokół Słońca a prawdę mówiąc nie znam takiej gwiazdy. Dopiero warunek "lub innych gwiazd" wypełnia punkt c)

To pytanie testowe jest po prostu trochę niefortunnie sformułowane. Wszyscy o tym wiemy, ale potargowac się można  Smile
Można rzec, że, jak to się mówi, "każdy głupi wie", że nie chodzi o gwiazdę. Ale dywagując (jak wyżej) i naciągając trochę moc dalekich oddziaływań  Wink  można dojść do dylematu, czy na pewno należy ją (gwiazdę) wykluczyć. Czyli mamy typowy problem testowanej osoby, która ma zaznaczyć krótką odpowiedź "tak" lub "nie", a chciałaby odpowiedzieć : "no, niby tak, ale...".

(10.01.05, 15:31)Hamster link napisał(a): to ciało miało krążyć wokół Słońca a prawdę mówiąc nie znam takiej gwiazdy

Jak dotąd...  Wink

Naukowcy nie piszą w swoich pracach "nie istnieje...", ale "w dostępnych mi pozycjach literatury fachowej nie odnalazłem..."  Wink  (Prawda, Arku?)

Podam inny przykład źle sformułowanego pytania. Choć spoza astronomii. Istnieją różne rodzaje logów (urządzeń mierzących prędkość statku i drogę przez niego przebytą). Najczęściej mierzą prędkość i drogę względem wody (specjalną śrubą - wiatraczkiem albo rurką Pitota albo jeszcze inaczej). Ale wynaleziono też logi dopplerowskie mierzące prędkość i drogę względem dna morskiego. Na głębokich akwenach logi dopplerowskie "dają sobie spokój" z obserwacją dna, które jest dla nich poza zasięgiem i wybierają sobie jakąś kontrastową (np. termicznie) warstwę wody i względem niej mierzą prędkość i drogę. W pewnej bardzo ważnej instytucji spełniającej m.in. rolę kontrolną wobec ośrodków kształcących nawigatorów zadają takie bardzo popularne pytanie z "urządzeń i systemów nawigacyjnych", a na które należy odpowiedzieć "tak" lub "nie": Czy log dopplerowski mierzy prędkość statku względem wody.
Odpowiedź nr 1: Nie, bo istotą jego działania jest pomiar względem dna morskiego.
Odpowiedź nr 2: Tak, bo jak nie złapie wiązką (nie sięgnie) dna, to mierzy przecież względem wody.
Bądź tu mądry i domyśl się co miał na myśli autor pytania?  :-\
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
(10.01.05, 15:44)Mirek_Krasnowski link napisał(a): [quote author=El_Capitano link=topic=4920.msg74684#msg74684 date=1105367058]
(chyba, że znalazłaby się jakaś gwiazda, która ma niecodziennego pecha i nie posiada własnych planet).

O widzę, że jesteś zwolennikiem teorii powszechnego występowania układów planetarnych we wrzechświecie.
[/quote]

...i przytłacza mnie za każdym razem myśl o ogromniastych wynikach wzoru Drake'a (mimo nawet przyjęcia skrajnie pesymistycznych założeń)  :Smile
Odpowiedz
cytat z Hamstera:
"Dopiero warunek "lub innych gwiazd" wypełnia punkt c) "

no właśnie  - wypełnia

ps. nie wiem co się stało ale gdy używam cytatów to pojawia się mi cały post , zamiast zaznaczonej części i nie jest tak ślicznie podświetlony na niebiesko jak u Was...plis help mi sombady
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości