Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Media i Astronomia - wpadki ...
Taaaa.... no sami zobaczcie  Wink

[Obrazek: gazeta.jpg]

No coment. Powiem tylko że to wydanie Rzeczpospolitej z dnia 11 siepnia. To jecze nic. Tego samego dnia w radiu słyszałem jak obserwatorzy z olsztyńskiego planetarium wypowaiadali sie co to sa perseidy i ze razem z reporterka Polskiego Radia Szczecin ida ogladać maksimum Perseidów 12 sierpnia o tej co maksimum jest czyli ok. 13 Nie chcieli przegapić takiego widowiska. Jak sie człowiek zaprze to i w dzień meteora zobaczy  ;D

Jako ciekawostke dodam ze w tym czasie byłem na obozie... dziennikarskim. Jak mój wychowawce (reporter radia Szczecińskiego) posłuchał troche odemnie o reporterach to mu sie głupio zrobiło.
Niech noc będzie z Wami!
Odpowiedz
dosłownie żenua...
Odpowiedz
Podkreśl jeszcze meteorytów Wink No comment.
Odpowiedz
NIe czytałem żadnego artykułu w gazecie o tegorocznych Perseidach, który był bezbłędny. Wszędzie coś przekręcali..... W fakcie było najlepiej: Na początku poinformowali co to meteoroid i meteoryt a później jednak coś pokręcili Smile

A 'comment' pisze się przez 2 'm' Panowie Tongue
Odpowiedz
(16.08.04, 08:15)Limax7 link napisał(a):Podkreśl jeszcze meteorytów Wink No coment.

No faktycznie. Na to nie zwróciłem uwagi Smile O kurcze.... trzy byki astronomiczne w tak krotkim parozdaniowym materiale... Litości.
Niech noc będzie z Wami!
Odpowiedz
Eee no skadze - roj meteorytow z cala pewnoscia byl Smile - tylko w owej gazecie zapomnieli o tym abysmy ogladali owe zjawisko pod pancernym parasolem aby sie nam nic sie stalo... Smile w koncu astronomia to sport kontaktowy haha

A tak na powaznie to juz nie pierwszy raz kiedy TV, radio lub gazety pisza glupoty - co tylko moze swiadczyc o tym jakich profesjonalnych dziennikarzy mamy w Polsce (nie dbajacych o jakosc/poprawnosc) wlasnych wypowiedzi.Najwieksze byki ostatnimi czasy byly z okazji ladowania spiryta na marsie - gdzie w TV pokazywano animacje Beagle 2, potem nieco tych z NASA - a informacje byly tak pomieszanie ze trudno bylo laikowi oddzielic "ziarno od plewy" haha
Przy okazji przejscia Wenus w stolycy pojawila sie ekypa TV4 z przenterem-palantem w roli glownej - bowiem dla przykladu raz naszly chmury na obraz slonca - a facet sie spytal czy mozna jeszcze raz zrobic tak aby bylo widac, bo oni sie spiesza haha. (o innych wpadkach owego prezentera nie wspomne Tongue )
Odpowiedz
Gratuluję Karolu, oby tak dalej Big Grin.

A co do informacji w gazetach, ja wolę nawet nie czytać, bo wiem czego się można spodziewać. Z drugiej strony znajomość z mojej strony radiantu zaowocowała mniejszą ilością obserwowanych Perseidów, niż przez obserwatorów niedaleko mnie, którzy dowiedzieli się z gazety, że będzie deszcz, a nie wiedzieli co to radiant, więc patrzyli tam gdzie było najwięcej meteorów... :-\
Odpowiedz
Tak to jest jak jakiś niedouczony dziennikarzyna dorwie się do materiału którego nie rozumie.
W oryginalnej widomości dla PAPu, który się do mnie zwracał, było napisane, że najlepiej spoglądać w kierunku południowo-wschodnim, tamomiast dziennikarz sobie dopowiedział, że tam to będzie widoczne.

A te 6 minut przed północą to nie wiem skąd wziął.

Niestety 80-90% dziennikarzy to niekompetentnne matołki goniące za tanią sensacją.

Arek
Test lornetek: http://www.optyczne.pl/ Tak poza tym to: 10x50, Megrez 80/480
Odpowiedz
Ale zaraz. Czy w gazetach nie ma takiego kogoś kto mógłby korektować tego typu teksty? Jakiś astronom albo ktoś kto poprostu zna sie na rzeczy. To poprostu nie dopuszczalne zey media przekazywały ludziom takie głupoty... o własnie cos mi sie przypomniało apropo tej gazety i wywiadu w radio. Jak ogladałem 11.08 perseidy na plaży był faktycznie spory tłok (którego normalnie nie było bo noca na plaży byłem codziennie). Każdy chiał zobaczyć perseidy tylko każdy patrzył... w innym kierunku. Był nawet facet z rodzinka który strasznie sie wymadrzał na temat perseidów i chciał uparcie rodzinie je pokazać. Wszystko było by fajnie gdyby nie to ze wraz ze swoja ekipa stał plecami do... perseusza ;D W pewnym momencie zaczeli mówić do gościa "coś tych meteorów mało". Byli widocznie zniechceceni. Zlitowałem sie, wstałem z koca i powiedziałem im żeby sie odwrucili bo nic nie zobacza... A potem to tylko "Ochy!" i "Achy!" leciały Smile Niezmieniło to jednak faktu że 50% plaży patrzyło w innym kierunku niż powinno. I moge sie założyć że ich źrudłem informacji o tym show były... media.
Niech noc będzie z Wami!
Odpowiedz
(17.08.04, 10:15)Karol Wójcicki link napisał(a):Ale zaraz. Czy w gazetach nie ma takiego kogoś kto mógłby korektować tego typu teksty? Jakiś astronom albo ktoś kto poprostu zna sie na rzeczy. To poprostu nie dopuszczalne zey media przekazywały ludziom takie głupoty...

W dziesiejszej pogoni za sensacją rzetelna informacja się nie liczy. Dla przykładu przypomnę Ci tylko
sytuację z przejścia Wenus. Po tarasie CAMKu wałęsała się wtedy ekipa Polsatu. Ja im odmówiłem
wywiadu. Na koniec jednak podeszli do mnie, żeby wyjaśnić ostatecznie wątpliwość czy za 8 lat będziemy mogli zobaczyć kolejne przejście. Powiedziałem że tak, tylko nie w całości więc wcale nie trzeba będzie czekać owych 243 lat. Pan redaktor powiedział "Acha", odwrócił się na pięcie i powiedział do kamery mniej więcej coś takiego "...niech żalują Ci, któryz nie widzieli dzisiejszego zjawiska, bo następną wędrówkę na tle tarczy słonecznej Wenus zaplanowała za 243 lata..." Coż, 8 lat było za mało sensacyjne w porównaniu z 243 latami...

Arek
Test lornetek: http://www.optyczne.pl/ Tak poza tym to: 10x50, Megrez 80/480
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości