Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ASTRO - pierwszy numer
W tym wątku proszę przedstawiać wszystkie uwagi odnoszące się do zawartości pierwszego numeru "ASTRO".

Zanim dotrze on do Kolegów, chciałbym sam nakreślić kilka słów na jego temat.

Pomysł powstania pisma powstał 2,5 miesiąca temu. Pismo powstało dzięki zaangażowaniu trzech miłośników astronomii, tj. niżej podpisanego, Wojciecha Burzyńskiego i Pawła Maksyma, którym bardzo dziękuję.
Niestety były i osoby, które obiecały napisanie tekstów i na tym zakończyła się współpraca. Myślę, że jest im przykro, teraz, gdy czytają te słowa; i może tyle na ten temat.

Przyznaję, że zabrakło mi 2 tygodni na dopracowanie tekstów. Zdaję sobie sprawę, że mogą zawierać błędy, choć po cichu liczę, że będą one mało istotne.
Trochę rozpędziłem się i wyszło z tego, aż 86 stron.
W przyszłości będzie to 60 stron, ale za to bardziej dopracowanych.
Niepotrzebnie zrobiłem duże tabele. Chciałem, aby były czytelne, ale przesadziłem. Podobnie z niektórymi mapkami. Sam jeszcze uczę się i zapewne nadal będę się uczył, aby dojść do perfekcji.  Wink

Pismo nie zawiera, żadnych zdjęć. Przy tam małym nakładzie druk zdjęć, jest niestety nieopłacalny (duże koszty). W piśmie są zarówno strony drukowane na "atramentówce", jak i kserowane. Sami w przyszłości będziecie musieli zdecydować, czy więcej koloru i wyższe koszty, czy ksero czarno-białe i niższe koszty.
Problemem okazało się zszycie pisma, dlatego pierwszy numer trafia do Was w formie luźnych kartek. Bindowanie kosztuje 4 zł, ale zszyte pisemko wygląda całkiem, całkiem. Oczywiście daleko mu do "Uranii-PA", ale zrobione zostało "chałupniczymi" metodami.

Myślę, że cały rok 2005 to będzie praca nad doszlifowaniem formy pisma, zarówno pod względem treści, jak i formy.

Mam nadzieję, że do naszego skromnego grona ktoś jeszcze przystąpi. Może to być współpraca stała (opieka nad działem), może być i dorywcza (artykuły).
Ale, jeżeli ktoś da mi znać, że coś zrobi, to niech tak uczyni. Oczywiście są przypadki losowe i to jest zrozumiałe.

Może jeszcze coś napiszę, ale chyba już jako odpowiedzi na Wasze pytania.

Pozdrawiam i życzę Szczęśliwego Nowego Roku

Robert
Odpowiedz
Jutro (w poniedziałek) ASTRO powinno trafić do 22 miejscowości w 14 województwach. Zanim to nastąpi jeszcze kilka słów na temat zawartości pierwszego numeru i ewentualnych zmianach, o których już myślę.

Str:

1-2 - spis treści - w przyszłości powinien zająć drugą stronę, a w miejsce pierwszej wejdzie coś w rodzaju wstępu "Od Redakcji",
3-4 - kalendarium najważniejszych zjawisk w danym kwartale (będzie bardziej dopracowane),
5- podstawowe informacje na temat zjawisk w 2005 roku (powinno być przed wydarzeniami kwartalnymi)
6 - artykulik o dniu i nocy w Polsce,
7-8 - informacje o wschodach i zachodach Słońca oraz momentach świtu i zmierzchu (w przyszłości na jednej stronie),
9 - artykulik o "młodym" i "starym" Księżycu + tabela informacyjna,
10 - Księżyc - informacje podstawowe - fazy, perygea, złączenia,
11-13 - szczegółowe efemerydy Księżyca (w przyszłości maksymalnie 2 strony),
15-16 - artykulik o fazach Merkurego + dokładne informacje o widoczności marcowej,
17-18 - opis warunków widoczności planet w I kwartale,
19-21 - informacje tabelaryczne o widoczności planet (w przyszłości 2 strony),
22-27 - mapki ogólne (dla roku) i szczegółowe (dla I kwartału) położenia planet (w przypadku planet dolnych grafiki ukazujące warunki widoczności nad horyzontem) - w następnych numerach tylko mapki szczegółowe,
28 - artykulik o widoczności satelitów planet w 2005 roku,
29-30 - dane tabelaryczne dotyczące zjawisk w układzie galileuszowych księżyców Jowisza,
31 - informacje o widoczności WCP (tabela),
32 - wykaz 45 najjaśniejszych planetoid widocznych w I kwartale (jasność + położenie),
33-35 - tabele z szczegółowymi informacjami dotyczącymi położenia planetoid w styczniu, lutym i marcu (w przyszłości 2 strony),
36 - informacje o bliskich złączeniach planetoid z jaśniejszymi gwiazdami ,
37-41 - mapki dla 10 jaśniejszych planetoid ,
42-43 - artykulik o wizualnych metodach oceny jasności komet,
44 - efemerydy komet: Machholza i C/2003 T4,
45-47 - mapki dla w/w komet,
48 - informacje o rojach meteorów w 2005 r,
49 - Kwadrantydy - mapka radiantu + krótka informacja,
50 - artykulik o zakryciu Antaresa,
51-58 - część opracowana przez Wojtka Burzyńskiego - zakrycia gwiazd przez Księżyc w I kwartale i zakrycia brzegowe w 2005 roku,
59-62 - artykuł Pawła Maksyma o zakryciu gwiazdy przez planetoidę Alphonsinę,
63-65 - informacje opracowane przez Pawła Maksyma o zakryciach planetoidalnych,
66 - mapka nieba dla najjaśniejszego w I kwartale zakrycia planetoidalnego (niestety chyba ominie Polskę),
67 - artykulik o metodach wizualnych obserwacji gwiazd zmiennych (cz. 1),
68 - tabela informacyjna o wybranych gwiazdach zmiennych,
69-76 - mapki dla gwiazd zmiennych - Algol, delta Cep, RZ Cas, Z UMa, W CMa, Mira, R UMa, R And
77 - informacje (tabela) o widoczności obiektów DS w I kwartale,
78 - nieco o zimowych gromadach otwartych gwiazd,
79-82 - mapki położenia w/w gromad,
83-84 - mapki położenia kilku jasnych galaktyk,
85-86 - artykulik o astronomicznym teście gimnazjalnym.

A teraz czekam na Wasze uwagi po przeglądnięciu pisemka.

Robert

Odpowiedz
Sporo treści  Big Grin
Odpowiedz
Robercie ASTRO dotarło dziekuje bardzo wieczorem będę miał co poczytać.
Pozdrawiam
Mirek Krasnowski
tel. 501-046-027
Meade LX-200 10", MaxCam ME-2 FLI, www.joa.pl
Odpowiedz
Właśnie mam w swoich rękach pierwszy numer ASTRO i jestem pełen podziwu dla Roberta za OGROM ! pracy i trudu włożony w powstanie tego numeru pisemka.

Dziękuję Ci serdecznie Robercie za ten egzemplarz, jak sie domyslam jest on autorski. Czy pozostałe numery też mają te lekkie kolorki ?, czy, co zrozumiałe są mono ?

ASTRO napewno przypadnie do gustu wielu czytelnikom. Zawarte w nim informacje i ciekawostki spodobają się także zaawansowanym miłośnikom astronomii. Mnie osobiście zdopinguje do rozpoczęcia długiej serii obserwacyjnej obiektów DS oraz planetoid, na które to obserwacje ostatnio ciężko zachorowałem. Komety i zakrycia oczywiście pozostają nadal  ;D

Jednym słowem- niech żałuje ten kto wcześniej nie zamówił. Pismo jest naprawdę "na poziomie"  Big Grin Big Grin Big Grin

Pozdrawiam- burza [Obecnie z 54.6896 N, 1.2280 W]
Odpowiedz
Dotarło i do mnie, dziękuję. Dzisiaj wieczorem na pewno nie  Sad, ale jutro poczytam.
Meade LX200, Celestron 80ED, EM-200, FSQ106, Sky90, FS60C, Orion SSPro v.1, ALccd5, PGC, EOS300D (modyfikowany), EOS6D

::www.afterdusk.pl::
Odpowiedz
Mam pytanko, czy z tego powodu, że nie można już otrzymać egzemplarza ASTRO, czy można sobie go kserować od innych, czy ktoś ma zastrzeżenia do praw autorskich?
MICRO SPACE  www.u-space.eu
Odpowiedz
Właśnie dostałem pierwszy numer ASTRO, wielkie dzięki Robercie Big Grin Jeszcze nie zacząłem czytać, ale robi wrażenie, tego jest po prostu dużo i to jest pozytywne ;D Ooo, właśnie zauważyłem, że mapki są kolorowe  :o Smile Super!
Zbyszek Siciarz Tarnów - Mościce: 50° 00' 08'' N, 20° 55' 37'' E Skylux 70/700 na montażu Astro-3, lornetki 8x30, 10x50, 12x60 Kurs PHP antyqjon - blog
Odpowiedz
a ja mam taką propozycję do autora,niech zeskanuje i przerobi na fornat DJVU,lub z materiałów jakie posiada na format PDF i wystawi na allegro po zapłaceniu podeśle na emaila i juz.jak myślicie dobry pomysł czy nie ?
pozdrawiam Tedi
-= opcja SZUKAJ nie gryzie! =-
Świętochłowice : 50°18''02'N , 18°54''53'E 286npm
monookular 20x60,Optisan Leo III 12x50,Sky Lux 70/700 AOTEC
Odpowiedz
Do mnie rowniez dzis dotarlo wielkie dzieki Wink Przejrzalem  i jest bardzo fajne wieczorkiem zaczne czytac.
PS  Bardzo wielkie podziekowania szczegolnie dla Roberta Bodziona jak rowniez dla Wojciecha Burzynskiego i Pawla Maksyma  Wink
Łódź BRESSER 80/900 lornetka 10x50 NIKON CP4800 ZENIT 12XP Pozdrawiam Sebastian Wink
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości