Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Symulator faktu - TVP1
Fajny program Smile Bajtlik tłumaczył, że ciemną materię wykrywamy dlatego, że widzimy jej wpływ na ruch materii świecącej. Na to ten drugi stwierdził, że to tak, jakby o istnieniu żony wnioskować z zachowania męża Big Grin
Zbyszek Siciarz Tarnów - Mościce: 50° 00' 08'' N, 20° 55' 37'' E Skylux 70/700 na montażu Astro-3, lornetki 8x30, 10x50, 12x60 Kurs PHP antyqjon - blog
Odpowiedz
Oglądałem dzisiejszy program, ale obawiam się, że dla 97% ciemnej materii (naszego społeczeństwa  Wink) był on zbyt ciężki i przy telewizorach do końca pozostało jedynie 3% (tej świecącej własnym blaskiem).  ;D

Mam nadzieję, że nikogo nie uraziłem tym powiązaniem tematu programu ze stanem wiedzy (astronomicznej) przeciętnego Polaka.

Robert
Odpowiedz
(19.01.05, 18:50)Robert_Bodzon link napisał(a):przy telewizorach do końca pozostało jedynie 3% (tej świecącej własnym blaskiem).  ;D

Optymista  :-\
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
Wrzucam link do programu SYMULATOR FAKTU

http://ww2.tvp.pl/3566,20050105150225.strona

W polskiej TV takich rzeczy jest jak na lekarstwo a ten program jakos ciagnie sie od poczatku roku i zyje (juz 27 odcinkow). Moze powinienem powiedziec - jeszcze zyje bo godziny emisji sie zmieniaja. Na chwile obecna najblizszy odcinek bedzie w Sobote o 11:35. Jest tez stronka na ktorej mozna poczytac o tym co bylo i co bedzie nadawane:
http://ww2.tvp.pl/Search?Search=&Start=2...dCatS=3565

Poza tym jak widac i forum z komentarzami tez sie pojawilo.
http://forum.tvp.pl/forum/viewforum.php?f=30.

Odpowiedz
ja tak w ramach "fanów sondy" o ile program Sonde tworzyło w sumie 3-4 osoby na odcinek ( razem z scenografem) to Symulator Faktu tworzy jakieś 15-20 osób ?!!? O ile Sonda dostaje (od 0-10) praktycznie 9,0 - 9,9 (w zależności od programu) to symulatorowi nie dał bym wiecej niź max cos w przedziale 3,0 - 4,0 (w skali 10 st) hmmm wnioski ocencie sami
Co do odcinków byłych można je spokojne obejrzeć na stronie www.itvp.pl zresztą nie tylko symulator ale również Labolatorium, w sumie warunek jest tylko by posiadać szybkie łącze tj powyżej 512kbps inaczej tnie.

Odpowiedz
Symulator faktu to... symulator programu popularno-naukowego. Wiem, niektórzy się oburzą, że przecież to najlepszy program popularno-naukowy w TVP, a ja tu takie herezje...
Najlepszy, bo innego wartego zwrócenia uwagi nie ma. Nie ma telewizji edukacyjnej.
Ktoś powie: Na bezrybiu i rak ryba.
Jest Symulator faktu i dobrze, że jest. "Lepszy rydz niż nic"
Szkoda tylko, że nie ma naprawdę dobrego programu. Takiego jakim była SONDA
Zapraszam do dyskusji!
Odpowiedz
Moim skromnym zdaniem obecnie lepsze od Symulatora Faktu (SF) jest Laboratorium. Informacje podwane są tam w bardziej rzeczowy i usystematyzowany sposób, bez niepotrzebnego pośpiechu, żywiołu i choasu jaki znów panuje w SF. Uwaga widza laboratorium prowadzona jest "za rekę" przez cały temat jakiego dany odcinek dotyczy. Widz zapoznawany jest najpierw z podstawami wiedzy w danym zakresie a dopiero później z zagadnienimi tematu. Podejście takie daje mu jakąkowliek szanse na ogarnięcie przekazywanej wiedzy i zrozumienie przekazywanego problemu naukowego. W SF mamy znów strzępki informacji, newsów ze świata nauki i techniki podane jak leci, z chwilą pojawienia się w światku naukowym. Tak jakby istotny był sam fakt pojawienia się danej nowinki a nie to czy ktoś w ogóle zrozumie na czym jej istota naukowa i przydatność dla człowieka polega. Co tu dużo mówić,  moim zdaniem wartość dydaktyczna SF nie jest zbyt wysoka. Programowi temu bliżej do Telexpresu niźli do Sondy czy Laboratorium. Na ale mamy to co mamy...

----------- dopisane:

Dodam jeszcze, że podobną do SF formę przekazu miała nie emitowa już w Radio BIS audycja: "BISMISJA" ale i tam bardziej stawiano na edukację słuchającego bo każdy news naukowy opatrzony był bardzo solidnym komentarzem fachowców w danej dziedzinie.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości