Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kometa C/2004 Q2 (Machholz)
Machholz zaliczony w Tarnowie Big Grin Podczas wyjazdu obserwacyjnego do Łowczówka oglądaliśmy go w Taidze 16x80 i moim Skyluxie, niestety nie daliśmy rady trafić w nią w Newtonie 250/1300 z racji zalodzenia szukacza i braku mikroruchów. Pełna relacja z tej wyprawy już wkrótce...
Zbyszek Siciarz Tarnów - Mościce: 50° 00' 08'' N, 20° 55' 37'' E Skylux 70/700 na montażu Astro-3, lornetki 8x30, 10x50, 12x60 Kurs PHP antyqjon - blog
Odpowiedz
Na początek obserwowałem ją z domu, ale przy tak niskim położeniu i światłach, ledwo ją wypatrzyłem w BPC20x60. Następnym razem trzeba będzie się przejechać na wieś.
Odpowiedz
Obiecana relacja na sąsiednim forum:

http://www.astro-forum.org/Forum/viewtop...529#105529
Zbyszek Siciarz Tarnów - Mościce: 50° 00' 08'' N, 20° 55' 37'' E Skylux 70/700 na montażu Astro-3, lornetki 8x30, 10x50, 12x60 Kurs PHP antyqjon - blog
Odpowiedz
(06.12.04, 12:12)antyqjon link napisał(a):niestety nie daliśmy rady trafić w nią w Newtonie 250/1300 z racji zalodzenia szukacza i braku mikroruchów.

o wy boroki z Tarnowa !!
Takim Newtonem to ja bym probowal w nieskonczonosc zlapac komete. Za nic nie chcialbym przegapic tego widoku !!
    L e o n . . .
Odpowiedz
Machholz zaliczony!
Najpierw przez lornetkę potem teleskop.
Trzeba jednak poczekać,aż będzie wyżej!
WO FLT 98 Apo, QHY8L,  EQ6 Pro....
Odpowiedz
    Od wczoraj sciezki komety Machholz mozna sledzic rowniez na heavens-above.com (w koncu !!). Ja osobiscie bardzo ta stronke lubie  Smile
Odpowiedz
W akcie małej desperacji, korzystając z nędznego przejaśnienia, wyjechałem wczoraj wieczorem za miasto zbrojny w 10x50 i 15x70. Mgła wisiała w powietrzu, warunki dość kiepskie, ale kometę dostrzegłem w obu szkłach. Gdybym miał samą 50-tkę, nie miałbym jak potwierdzic obserwacji, bo widac było ledwo, ledwo, także sąsiednie gwiazdy [w lornetce, 5mag!]. Przy okazji stwierdziłem, że moje stare miejsce obserwacyjne w Prawiednikach szlag powoli trafia, bo ktoś tam stawia dom przy tej polnej drodze, na którą wjeżdżałem na ten kawałek pustki... Beda kolejne swiatła i pewnie pieski  :'(. Szkoda, nie byłem tam od pół roku i więcej... Wracając do komety, musi byc naprawde jasna, skoro przebijała przez mgłę przy takim niebie. Niech no tylko wyjdzie wyzej i wreszcie bedzie pogoda. Smiert' chmurwam! Pozdrawiam
-Jarosław
TN130mm f/5 na Dobsonie "Regulus", travellerek TS80/400, Mak 127mm S-W, B10x50 Fomei, , Celestron Sky Master 15x70
Odpowiedz
Miałem ten sam problem w mojej 7x50, choć udało się ją wypatrzeć.
trzeba jednak poczekać aż będzie wyżej...
Odpowiedz
Jasna to ona jest Smile ma teraz ok. +4.8 mag !!!!!!!!! Jest też duża, gdyż jest blisko Ziemi.

http://www.schweifstern.de/comet-q2_machholz.htm
Odpowiedz
Kometka jest naprawdę piękna !
Jest widoczna spokojnie gołym okiem jako rozmyta plamka. Ma bardzo dużą głowę, znacznie lepiej wygląda w lornetce np. 26x70 niż w teleskopie.
W pół metrówce+ nagler 31mm czyli min. powiększenie głowa zajmuje prawie całe pole !
Na razie warkocz jest ledwo widoczny.

Zapraszam do fotki, którą zrobiliśmy 11.XII.2004 na Kudłaczach http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=4737.from1102893107;topicseen#msg71363
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości