Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kometa C/2004 Q2 (Machholz)
super zdjęcie !!!

a popatrzcie na to:

http://www.schweifstern.de/images-pages/...ws_4x4.htm
Odpowiedz
Chcecie zobaczyć fajne zdjęcia? Powstał fajny temat z zrzutem adresów do super zdjęć:
http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=5167.0
Położenie: 52°01'N  20°17'E Teleskop : Power Telescope 60700(SPRZEDAM!) Lornetka : Dioptex 15x50 Aparat    : Zenit ET, Sony Cyber-Shot DSC-P41 Kamera   : Sony jakieś Smile [Obrazek: banner-kanaba.gif]
Odpowiedz
(09.02.05, 10:17)Saint link napisał(a):ale ja nie dysponuje lornetką i co zrobić w takim wypadku ???

jak to możliwe ze otrzymałem zbliżoną ocenę z SOK jesli zrobiłem cos źle ???
Zazwyczaj kazdy teleskop zaopatrzony jest w szukacz.... Wink
Czasem warto jest posłuchać bardziej doświadczonych kolegów i zastanowić się nad stosowanymi metodami Smile
Pozdrawiam. Aquarius
Odpowiedz
(09.02.05, 08:14)burza link napisał(a):Jacek, jako doświadczony komeciarz,  podpowiada Ci słusznie. Warto wspomnieć że za cały okres 10-letniej działalniości SOK - u to własnie Jacek Powichrowski zaobserwował i ocenił najwięcej komet (48 !!!). Ja szarak zanotowałem tylko na swoim koncie 30 komet (teraz żałuję, że nie wysyłałem ocen wszystkich komet jakie obserwowałem, tylko tych "jasniejszych").

Co Wy Burza młodzieży za bajki opowiadacie. Ja wcale nie jestem doświadczonym komeciarzem. Nie wiem skąd wziąłeś te 48 sztuk. Od czasu powstania strony SOK-u  i ukazywania się wyników na niej,  czyli od stycznia 2000 r poczynając od komety C/1999 L3 (LINEAR) oceniłem ponad 50 sztuk (4 lata i 2 miesiące - powiedzmy). Od czasu wstapienia do SOK-u było ich kilka wiecej. Do roku 2000 raporty wysyłało się  Poczta Polską.
A co do tych Twoich 30- tu, to gdybym niektórych Twoich nie wysłał - to byś miał tylko 25  ;D .

(08.02.05, 20:31)Saint link napisał(a): 
Czy ocena jasnosci jest zła  Bo porównując ją z raportami SOK jest dobra, więc nie rozumiem ...

Ja pod koniec lat 80-tych też robiłem złe obserwacje. Ale nie ze względu na złą metodologię - tylko ze względu na brak dobrych map nieba!!! Teraz wszystko mamy na wyciągnięcie ręki. Szkoda, że nie mam skanera; pokazałbym Ci jak wyglądały mapki z ''tamtej'' epoki - epoki C/1989 X1 (Austin) czy C/1990 K1 (Levy) - bo od tego zaczynałem. I może to były lepsze czasy bo nikt nie porównywał ocen od ręki i nie twierdził, że sa git!!! Ale co poniektórzy tutejsi komeciarze na tym forum, to jeszcze na stojąco pod taboret wchodzili bądź mieli problemy z tetrą pomiędzy nogami  Tongue.
SYRIUSZ 350/1500 - znaczy się kawałek rurki.
Odpowiedz
Odpuscie troche sobie. Facet jest poczatkujacy i moze popelniac pewne bledy, ktos kiedys powiedzial, ze czlowiek uczy sie na bledach. A co do uzytego sprzetu mysle ,ze moze ma i racje, uzyl najmniejszego dostepnego sprzetu. Kometa ma jak piszecie 5.2 wiec jesli nie ma sie dobrych warunkow do obserwacji to kometa jest na granicy widocznosci golym okiem a z tego co pamietam obserwacja taka obarczona jest duzym bledem wiec skorzystal z teleskopu ktory jest defakto jego najmniejszym mozliwym dostepnym sprzetem. Czyli wszystko zgodnie ze sztuka, a i uzyskany wynik nie odbiega od oceny jasnosci dokonanej przez innych.
pozdrawiam
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości