Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kometa C/2004 Q2 (Machholz)
Dzisiaj chyba niestety nici z obserwacji, cały czas chmury Sad
W związku z tym zostanę w Krośnie jeszcze na następną noc... Przypominam, że na niebie świeci aktualnie oprócz C/2004 Q2 dużo słabszych komet:
10-11 mag:  78P i C/2004 Q1
11-12 mag:  C/2003 T4
12-13 mag:  29P, 32P, 62P, C/2001 Q4
Dodatkowo można próbować łapać kometę C/2004 U1, która kilka dni temu wybuchła i wg obserwacji CCD ma około 13.5-14.0 mag (zatem wizualnie może mieć nawet 12-13 mag)

Pozdrawiam i gorąco zachęcam do obserwacji
Piotrek Guzik

Krosno,  49°40' N   21°47' E http://piotrguzik.systempartnerski.pl/
Odpowiedz
  Gliwice upolowaly Machholza !!

Pojechalismy kawalek na peryfrie miasta z Fomalhautem wzielismy nasze sprzety - ZRT Tuned i Taige 16x80. Komete bylo widac bez problemu, przy czym Taiga o wiele lepiej niz moim na kazdym powiekszeniu.
Jednak Machholz pomachal do nas tylko jednym warkoczem a i tak go bylo ledwo widac. Obejrzelismy tez M31, M33, M42, M81 & 82, M78 itp ktore byly duuuzo lepsze niz z akademika z centrum Gliwic. Saturn byl tez swietnie widoczny (tym razem moj ZRT wygral). Widzielismy tez Tytana i Rhee. Obserwacje caly czas utrudniala gesta mgla. Kolo 12 mgla zeszla, ale pojawil sie cirrus wysoko na niebie, bedacy rozswietlony przez Ksiezyc, wiec wrocilismy. 

Odpowiedz
Przed chwilą, zachęcony relacją Leona, zlokalizowałem za pomocą lornetki 12x50 kąpiącą się a Erydanie bohaterkę wątku . Niestety lekka mgła nie pozwoliła na zobaczenie szczegółów.  Wink
Odpowiedz
A u mnie przed chwilą się rozchmurzyło i warunki pomimo Księżyca są bardzo dobre (gołym okiem widać przy komecie gwiazdy do 5.6 mag  ;D). Dzięki temu udało mi się dostrzec tę kometę gołym okiem, choć wyglądała jak lekko rozmyta gwiazdka około 5 mag - jest to już czwarta kometa, którą udało mi się zaobserwować gołym okiem w tym roku!!!
W lornetce natomiast prezentowała się wspaniale z dwoma warkoczami (choć stosunkowo słabymi) długimi na około 1.5 stopnia  ;D

Pozdrawiam
Piotrek
Odpowiedz
A u mnie jak co roku o tej porze - dno. Piotrek, chyba do Ciebie się przeniosę na stałe na zimę  ;D
SYRIUSZ 350/1500 - znaczy się kawałek rurki.
Odpowiedz
(05.12.04, 13:20)JAcekP link napisał(a):A u mnie jak co roku o tej porze - dno. Piotrek, chyba do Ciebie się przeniosę na stałe na zimę  ;D

Zapraszam Smile
U mnie dziś pogoda szykuje się doskonała, właśnie drukuję mapki Big Grin
Odpowiedz
Jak Wy to robicie? U mnie mgły od 2 miesiecy a słoneczko widzialem ostatnio rownie dawno  :-\ >Sad
Odpowiedz
(05.12.04, 16:31)HAMAL link napisał(a):Jak Wy to robicie? U mnie mgły od 2 miesiecy a słoneczko widzialem ostatnio rownie dawno   :-\ >Sad

Hamal musimy w ramach ATM skonstruowac jakis wentylator do rozganiania chmurw  Wink
Odpowiedz
(05.12.04, 16:31)HAMAL link napisał(a):U mnie mgły od 2 miesiecy a słoneczko widzialem ostatnio rownie dawno   :-\ >Sad

Hamal, Ty mieszkasz za kolem podbiegunowym ??  ;D

w Gliwicach zapowiadaja sie lepsze warunki niz wczoraj,  kiedy ogladalismy z Leonem Dreamsky'em Machholz'a, wiec moze znowu wyjazd  ;D

Narazie niebo bezchmurne, mgla bardzo niewielka (wkoncu po 2 miesiacach!)

ps. co wy tam na tej polnocy chmur nie potraficie przegonic ??  ;D ;D
49°41'15" N     21°45'18" E     -  Krosno Sky - Watcher 120/600 + Meade UWA 6,7 ; UWA 18mm,  SWA 36mm ------------------------------- www.uslugeo.pl
Odpowiedz
(05.12.04, 17:03)Michu link napisał(a):Hamal musimy w ramach ATM skonstruowac jakis wentylator do rozganiania chmurw  Wink

Oburącz jestem za

(05.12.04, 17:40)fomalhaut link napisał(a):Hamal, Ty mieszkasz za kolem podbiegunowym ??  ;D

ps. co wy tam na tej polnocy chmur nie potraficie przegonic ??  ;D ;D

Ciesz się że Cię Bozia nie pokarała takim klimatem jak u mnie  Tongue Wink

Szczecin podobno od zawsze był moczarami  :Smile
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości