Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kometa C/2004 Q2 (Machholz)
Witam,

Po ponad miesiącu przerwy udało mi się dorwać kometę C/2004 Q2 Machholz. Warunki do obserwacji nie były wprawdzie dobre (Księżyc, lekkie zamglenie, kometa nisko nad horyzontem); gołym okiem widziałem w okolicy komety gwiazdy do około 4.5 mag; ale w lornetce 10x50 kometa przedstwiała się naprawdę interesująco Smile Po pierwsze była obiektem dużym i jasnym (około 5.5 mag), była też mocno skondensowana. Przy dłuższym przyjrzeniu się można było dostrzec nawet dwa warkocze (ustawione pod bardzo dużym kątem względem siebie), które jednak nie byly zbyt długie i miały niską jasność powierzchniową...
Myślę, że w dobrych warunkach kometa byłaby bez problemu widoczna gołym okiem Smile Może jutro się uda...

Pozdrawiam
Piotrek
Krosno,  49°40' N   21°47' E http://piotrguzik.systempartnerski.pl/
Odpowiedz
To optymistyczne wieści. Tym bardziej, że już za tydzień kometa w szybkim tempie zacznie zwiększać swoją wysokość nad horyzontem, a więc z dnia na dzień poprawiać się będą warunki widoczności.
Ciekawe co zaprezentuje nam, gdy będzie mijać Plejady.

Robert
Odpowiedz
To będzie chyba wydarzenie przełomu roku!  :o
Gołym okiem  Smile Tongue
Pozdrawiam Adam z Dolaszewa
Odpowiedz
Oby tylko była pogoda jak bedzie mijać plejady oby!!!!!!!!!!!!
Odpowiedz
(04.12.04, 13:43)Adam link napisał(a):To będzie chyba wydarzenie przełomu roku!  :o

Beda super foty pod choinke  ! Smile
Odpowiedz
(04.12.04, 13:58)Michu link napisał(a):[quote author=Adam link=topic=4670.msg70439#msg70439 date=1102164197]
To będzie chyba wydarzenie przełomu roku!  :o

Beda super foty pod choinke  ! Smile
[/quote]

Moze i na choinka? Zamiast bombek  ;D ;D
Odpowiedz
Chciałem spróbowac ją znaleźć wczoraj lecz na początek nadeszła gesta mgła a po jej odejściu na niebie już tylko chmury  Tongue Ale będe próbował jak tylko będzie pogoda
Polluks dobson 150/750 + pare okularków, Canon EOS 300D
Odpowiedz
    Gliwice zaatakuja Machholza byc moze jeszcze dzis !!
    Trzymajcie kciuki za czyste niebo !!  Wink
    Jak sie uda to zaraz poopowiadamy o tym .
Odpowiedz
W Gdansku sie rozpogadza jak narazie....
Odpowiedz
w łasku niestety nie
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości