Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Krytyka Uranii-PA
Wojtku mi akurat U-PA nie przeszkadzają mogę je sobie poczytać. Ale jeżeli U-PA to oficjalnie czasopismo PTMA to obowiązkiem ZG jest takie naciskanie na radekację aby raczyła umieszczać teksty PTMA. Jeżeli redakcja upiera się, że nie, to należy zrezygnować z U-PA, a nie zachęcać członków do prenumeraty tak będzie uczciwiej. Wielkiej szkody nie będzie.
Pozdrawiam
Mirek Krasnowski
tel. 501-046-027
Meade LX-200 10", MaxCam ME-2 FLI, www.joa.pl
Odpowiedz
Naciski były, ale jak widac nie przynosza efektu. Sprawa jest najwidoczniej o wiele bardziej skomplikowana niż się to wydaje na pierwszy rzut oka.

Oto stopka UPA : http://postepy.camk.edu.pl/wstep.html#stopka

Jak widać redakcja całkowicie jest z CA UMK w Toruniu. Jest to walka z wiatrakami o inny kształt zcasopisma i jak już pisałe więcej na ten temat może powiedzieć Paweł.

Samo zachęcane nie jest niczym złym, nie wiem kto zachęca i w jakiej formie. Prenumerowanie Uranii-PA nie jest już wymogiem formalnym członkostwa w PTMA, jak to automatycznie się działo do roku 1997.

Pozdrawiam- burza [Obecnie z 54.6896 N, 1.2280 W]
Odpowiedz
(24.11.04, 14:06)Mirek_Krasnowski link napisał(a):Wojtku mi akurat U-PA nie przeszkadzają mogę je sobie poczytać. Ale jeżeli U-PA to oficjalnie czasopismo PTMA to obowiązkiem ZG jest takie naciskanie na radekację aby raczyła umieszczać teksty PTMA. Jeżeli redakcja upiera się, że nie, to należy zrezygnować z U-PA, a nie zachęcać członków do prenumeraty tak będzie uczciwiej. Wielkiej szkody nie będzie.

A może redakcji U-PA brakuje ciekawych tekstów z PTMA. Czy ktoś z Was próbował opublikować jakiś swój artykuł lub własne obserwacje? Jeśli tak to podajcie konkretny przykład - co to było i dlaczego redakcja odrzuciła.
Redakcja umieszcza takie materiały jakie dostaje. Jeśli brak jej tekstów bardziej popularnych to ich sama nie stworzy.
Druga sprawa to U-PA jest czasopismem dwóch towarzystw - PTMA oraz PTA. Tych drugich jest chyba ok. 250 lub 300 zaś regularnie prenumeruje ponoć ok. 10% z nich (czytuje natomiast chyba więcej gdyż U-PA są dostępne w większości bibliotek uczelnianych).
J. Sikorski
.
Odpowiedz
(24.11.04, 14:16)burza link napisał(a):nie wiem kto zachęca i w jakiej formie.

cytat ze strony ZG PTMA

"składka ulgowa przysługuje emerytom, rencistom, studentom, uczniom i osobom prenumerującym "Uranię-Postępy Astronomii" za pośrednictwem naszego Towarzystwa
(...)
Każdy członek PTMA powinien także (nie jest to obowiązek!) zaprenumerować nasze czasopismo "Urania-Postępy Astronomii" "

Tak zeby nie było nieporozumień ja nie jestem przeciwnikiem U-PA tak jak napisałem wcześniej czytuję U-PA. Uważam jednak, że jezeli oficjalnie jest to pismo PTMA to PTMA musi mieć w redakcji coś do powiedzenia bo inaczej to jest jakaś paranoia albo wycofać się z firmowania pisma. Ja wiem zaraz się podniosą głosy, że jedno z najstarszych, zasłużonych pism itd. itp.
Pozdrawiam
Mirek Krasnowski
tel. 501-046-027
Odpowiedz
(24.11.04, 14:27)fizjks link napisał(a):A może redakcji U-PA brakuje ciekawych tekstów z PTMA. Czy ktoś z Was próbował opublikować jakiś swój artykuł lub własne obserwacje? Jeśli tak to podajcie konkretny przykład - co to było i dlaczego redakcja odrzuciła.

Były takie teksty i próby publikacji. Co więcej, ciekawych artykułów na pewno by nie zabrakło. Tak jak pisałem więcej moze o tym powiedzieć Paweł Maksym z Łodzi, gdyż osobiście miał styczność z taką sytuacją. Paweł pewnie ocdezwie sie tu wieczorem.
Odpowiedz
(24.11.04, 14:27)fizjks link napisał(a):A może redakcji U-PA brakuje ciekawych tekstów z PTMA. Czy ktoś z Was próbował opublikować jakiś swój artykuł lub własne obserwacje? Jeśli tak to podajcie konkretny przykład - co to było i dlaczego redakcja odrzuciła.
Redakcja umieszcza takie materiały jakie dostaje. Jeśli brak jej tekstów bardziej popularnych to ich sama nie stworzy.

To jest bardzo ważne co napisałeś. Pytanie czy redakcja dostaje ja bym dodał regularnie jakieś teksty od PTMA. Kwestia czy teksty są ciekawe czy nie to osobny temat . Pytanie czy wogóle są i nie chodzi o jeden, dwa teksty na rok. Z tego co zauważyłem zdjęcia miłośników astronomii są przez redakcję publikowane chętnie.
Pozdrawiam
Mirek Krasnowski
tel. 501-046-027
Odpowiedz
(24.11.04, 14:29)Mirek_Krasnowski link napisał(a):[quote author=burza link=board=12;threadid=4606;start=0#msg69577 date=1101302211]
nie wiem kto zachęca i w jakiej formie.

cytat ze strony ZG PTMA

"składka ulgowa przysługuje emerytom, rencistom, studentom, uczniom i osobom prenumerującym "Uranię-Postępy Astronomii" za pośrednictwem naszego Towarzystwa
(...)
Każdy członek PTMA powinien także (nie jest to obowiązek!) zaprenumerować nasze czasopismo "Urania-Postępy Astronomii" "

Tak zeby nie było nieporozumień ja nie jestem przeciwnikiem U-PA tak jak napisałem wcześniej czytuję U-PA. Uważam jednak, że jezeli oficjalnie jest to pismo PTMA to PTMA musi mieć w redakcji coś do powiedzenia bo inaczej to jest jakaś paranoia albo wycofać się z firmowania pisma. Ja wiem zaraz się podniosą głosy, że jedno z najstarszych, zasłużonych pism itd. itp.

[/quote]

Mirku, mnie też ta cała sytuacja drażni i nie utożsamiam się z Urania jako "swoim" czasopismem. Zachęta jest, oczywiście, bądź co bądż jest w piśmie odrobina naszej amatorskości, chociażby w postaci "Kalendarzyka", czy zdjęć amatorów na okładkach. Kto jednak nie chce niech nie kupuje, przecież nie jest to obowiązkiem.

Tak naprawdę nie wiadomo już o co chodzi- redakcja mówi że jest mało tekstów amatorskich nadsyłanych do publikacji, a drugiej strony wiem, ze takie teksty nie zostały do niej przyjęte, a kontakt z redakcją był niemiłosiernie trudny.

Ja nie prenumeruje Uranii-PA juz od roku 1999, a nieprzerwanie miałem ją w ramach składki od 1994 do 1997. I na "tamtą" Uranie wtedy czekałem z niecierpliwością co 2 miesiące.....
Odpowiedz
(24.11.04, 14:42)burza link napisał(a):Tak naprawdę nie wiadomo już o co chodzi

Wojtku nie wiesz o co chodzi? Ja wiem o co chodzi. Ale najpierw dygresja. Dla redakcji U-PA redagowanie pisma to galery oni to robią za karę albo nie potrafią powiedzieć nie? Podobnie miłośnicy specjalnie nie garną się aby pisać do U-PA ba w ogóle żeby coś pisać. Z różnych zresztą powodów, a to nie potrafią, a to nie mają czasu, a to im się nie chce. Na normalnym rynku prasy U-PA dawno by zbankrutowały. Tylko finansowanie KBN-u umożliwia jako taką egzystencję pisma. Pytanie oczywiście czy tego typu pisma mogą (powinny) podlegać reguła gospodarki wolnorynkowej. Mi się wydaje, że tak. Bo wtedy dostosowują się do potrzeb czytelników. Jezeli natomiast zbankrutują to na ich miejsce pojawi się nowe pismo o podobnym profilu. Oczywiście jeżeli będzie takie zapotrzebowanie.

Teraz odpowiedź na pytanie o co chodzi. Chodzi o to, że w Polsce jest zbyt małe zapotrzebowania na drukowane pismo o astronomii.
Pozdrawiam
Mirek Krasnowski
tel. 501-046-027
Odpowiedz
Cytat:

Tu już trzeba by wiedzieć konkretnie jakie to były teksty i dlaczego nie zostały przyjęte. Każda redakcja ma obowiązek dokonywać recenzji i selekcji otrzymywanych materiałów.
Nie jest wcale łatwo przygotować porządnie i poprawnie tekst do druku. Kto nie próbował sam to może nie zdawać sobie sprawy ile w to trzeba włorzyć staranności i wysiłku aby nadawało się do publikacji. Być może te odrzucone materiały nie spełniały tych wymogów.
Teksty do U-PA, nawet te nieliczne popularniejsze, też znacznie częściej piszą astronomowie zawodowcy gdyż mają w większą wprawę w spełnianiu wymagań edytorskich. Ale jednocześnie mają też skłonność do pisania bardziej dla środowiska akademickiego niż dla szerszego odbiorcy. To już takie skrzywienie zawodowe.
J. Sikorski

Odpowiedz
(24.11.04, 14:42)burza link napisał(a):Ja nie prenumeruje Uranii-PA juz od roku 1999, a nieprzerwanie miałem ją w ramach składki od 1994 do 1997. I na "tamtą" Uranie wtedy czekałem z niecierpliwością co 2 miesiące.....

To fakt. Też prenumerowałem jeszcze w '97, '98 i czekało się na numer z niecierpliwością. Teraz U-PA juz nie prenumeruję. Wielce szkoda, że mało tam artykułów "amatorskich"...

(24.11.04, 14:29)Mirek_Krasnowski link napisał(a):Na normalnym rynku prasy U-PA dawno by zbankrutowały. Tylko finansowanie KBN-u umożliwia jako taką egzystencję pisma.

Tylko że w bodajże tym roku KBN został rozwiązany... :-\
Newton 170/900, Zenica 8-24x40 + statyw, B 7x35, PTMA Białystok, SOK PTMA [Obrazek: PL677730_03.gif]
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości