Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak wygląda asteroida !!!???
Po kilku tygodniach pracy nad zdobyciem wszystkich wyników opracowałem kształt asteroidy Interamnia wg. obserwacji zakryciowej wykonanej w marcu 2003 przez kolegów z Japonii.
Była to wyjątkowa obserwacja bo zakrywana gwiazda była wielokrotna a asteroida zakryła 2 składniki!

Po raz pierwszy kilkunastu obserwatorów zarejestrowało takie zakrycie.
Japońscy koledzy opracowali jak na razie tylko kształt asteroidy jedynie dla jednego składnika.
Postanowiłem przygotować Polskie opracowanie tej obserwacji dla obu gwiazd.
Z ponad 70 obserwacji wyznaczyłem to co widać na poniższym obrazku:

[Obrazek: Interamnia_japonia.GIF]

Obserwacje zakrycia z obu składników dają taki sam kształt asteroidy. Widać to na obrazku - przy niektórych cięciwach obserwacyjnych znajdują się punktu symbolizujące 2 kontakty (jeden z jedną a drugi z kolejną gwiazdą). Obala to opinię wielu, że przy tej metodzie rządzi los.

Myślę, że jest to kolejne opracowanie, które udowadnia wagę takich obserwacji i pokazuje, że niewielkim nakładem środków i w sposób prosty można doprowadzić do wyniku na który czasem trzeba pracować kilkanaście nocy.

Tak więc jest to już drugi, wyznaczony na terenie Polski, kształt asteroidy oparty na tego typu obserwacji (pierwszym była Alphonsina, którą opracowałem w zeszłym roku).

Mam nadzieję, że będzie to bodziec dla wszystkich członków Sekcji Obserwacji Pozycji i Zakryć PTMA do większego zainteresowania tym rodzajem zjawisk a innych z Was zachęci by bliżej poznać obserwacje zakryciowe. Mam nadzieję, że to opracowanie przekona niedowiarków.

Pozdrawiam
Paweł Maksym
Pawla nie ma juz wsrod nas [']['][']
Odpowiedz
z tych wszystkich cyferek wychodzi, że jaką miała ona średnice kątową? i jaki jest kąt dokładności przy ustalaniu kszatłtu?
Lornetka 7x50 TENTO, Orion SkyView PRO 127mm Mak okurarki... www.mcarti.prv.pl *** NIENAWIDZE LINUKSÓW ***
Odpowiedz
Całość jest opracowywana dla wielkości rzeczywistych opisanych u góry obrazka.

Przed obserwacją dłuższą oś tej planetoidy oceniano na 316 - 320 km.
Tak więc dla warości kątowej to czy będzie to 350 jak policzyliśmy czy 316 jak założono w efemerydzie to i tak będzie to 0.16 arcsec.
Tutaj weszli byśmy już w tysięczne i dalej części sec. Tak więc widać, że te poprawki dotyczą dalekich cyfr po przecinku.

Paweł Maksym

Odpowiedz
Ja jestem w temacie kompletnie nowy ale zaciekawiła mnie ta dokładność do 0,01-0,001 arcsek :o

czy w liczeniu takiego czegoś uwzględnia się jakieś ugięcia światła na krawędziach asteroidy?
Lornetka 7x50 TENTO, Orion SkyView PRO 127mm Mak okurarki... www.mcarti.prv.pl *** NIENAWIDZE LINUKSÓW ***
Odpowiedz
Przypuszczam, że światło biegnące od gwiazdy traktuje się jako wiązkę równoległą i nie bierze się pod uwagę żadnego ugięcia.
A badania wielkości planetoidy opierają się o pomiar wielkości cienia rzucanego na powierzchnię Ziemi, oczywiście z uwzględnieniem jej krzywizny itd.

Ciekawe, kiedy w Polsce będzie nam dane opracować naszą własną obserwację wykorzystającą tyle stanowisk? Oby krokiem w tym kierunku były zachęty Pawła między innymi na tym forum.

Ja w dalszym ciągu czekam na Hypatię. Smile

Niestety widzę, że ostatnie dane wskazują, że jestem za bardzo na południe (poza granicą błędu). Sad

Robert
Odpowiedz
Nie ma możliwości technicznych by w terenie badać zjawiska dyfrakcyjne!
Tak więc zjawisk Fresnela nie da się uwzględnić.
Można to zrobić ale w warunkach stacjonarnego obserwatorium.

Paweł Maksym

PS

No w Japoni jest najwięcej zakryciowców. Tam taka gęstość obserwatorów jest łatwa do osiągnięcia. Na dodatek są to w 64 na 70 obserwacje video CCD. Więc jakośc jest super !!!
Odpowiedz
a jak sie uwzględnia fluktuacje seeingu? mozna uciec od zakłamywania jasności przez atmosfere? czy to jest niekonieczne?
Odpowiedz
Nie jest to konieczne! Nie jest to mierzalne - poza tym takie zjawisko trwa kilka kilkanaście sekund.

Paweł Maksym
Odpowiedz
Jakie są parametry stanowiska? szerokość geograficzna, czas i długość zjawiska? czy jeszcze coś?
Odpowiedz
Tak wygląda przykładowy raport:

ASTEROIDAL OCCULTATION - REPORT FORM
EAON & IOTA/ES

1 DATE: 2000/07/31
STAR: TYC 1988-01854-1
ASTEROID: Ara 849

2 OBSERVER
Name: Pawel Maksym Abbr:MKM
Adress: Astronomical Station - Lodz Arturowek
ul. Mimozy 12 a 91-864 Lodz, Poland
Phone: +48 42 659 41 25
Email: astromax@poczta.onet.pl, astromax@o2.pl

3. OBSERVING STATION
Nearest city: Lodz, Poland
Station: Astronomical Station - Lodz Arturowek
Latitude: 51 48 37.70 N
Longitude: 19 27 39.30 E Altitude: 230 m (Altitude from map, ED 1950, GPS 12)

4. TIMING OF EVENTS OCCULTATION RECORDED : N E G A T I V E

Type of event:
(S)tart observation (I)nterrupt start (D)isappearance (B)link (F)lash
(E)nd observation (J)nterrupt end ®eappearance (O)ther (specify)

(Personal Equation Substracted)

Event Time (UTC) P. E. Accuracy
code (HH MM SS.ss) S.ss SS.ss
S 00 40 00,0
I 00 41 11,1 (0.4)
J 00 41 46,0 (0.4)
E 00 50 00,0

Was your reaction time applied to the above timings? YES

5. TELESCOPE
Type: Newton
Aperture: 20 cm
Magnification: 100 x
Mount: Equatorial
Motor drive: no

6. TIMING & RECORDING
Timekeeping: Time-signal
Station: DCF 77.5 MHz , Germany
Mode of recording: stopwatch
Device of recording: visual

7. OBSERVING CONDITIONS
Atmospheric transparency: good
Wind: mode.
Star image stability : Fair
Temperature: 14 deg. Celsius

8. OBSERVATION QUALITY

9. ADDITIONAL COMMENTS

There was some problem with my motor drive that becouse I used manual driving. I

Date: 31 july 2000

Pozdrawiam
Paweł Maksym
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości