Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pytanie do użytkowników Guide'a
No odznaczenie lub zaznaczenie w Guide to czasem przyczyna kołopotów...
Mapiętam jak kiedyś wyłączyłem asteroidy a potem nie mogłem dojśc dlaczego się nie wyświetlają.
Pawla nie ma juz wsrod nas [']['][']
Odpowiedz
W Guide'zie trzeba po prostu duzo grzebać się w ustawieniach. Taka już jego natura.

P.s.
Nie uzywacie panowie polskiej wersji językowej Guide'a? Wink
Newton 170/900, Zenica 8-24x40 + statyw, B 7x35, PTMA Białystok, SOK PTMA [Obrazek: PL677730_03.gif]
Odpowiedz
Nie jakoś angielska bardziej mi "podchodzi"

Paweł Maksym
Pawla nie ma juz wsrod nas [']['][']
Odpowiedz
Witam,

ja używam "Guide'a" w polskiej wersji, ale niektóre błędy w tłumaczeniu musiałem zmienić. Autor polskiej wersji czasami tłumaczył zbyt dosłownie angielskie zwroty - inaczej niż używają astronomowie zawodowi. Dotyczy to zwłaszcza określeń z astronomii sferycznej.
Ale i inne określenia nie są fortunne - np. planeta na której znajduje się obserwator jest tłumaczona jako planeta "domowa" :o. Początek zaćmienia całkowitego - to początek "całości" etc..

Hermes
Odpowiedz
Hermasie, autorem polskiego tłumaczenia Guide'a jest właśnie Masiek Big Grin

Chwała za to, że tego się podjął, jednak ja też zauważyłem na samym początku powstania kilka "chochlików tłumaczeniowych" i sugerowałem Marcinowi skontaktowanie się z astronomem zawodowym w tym celu.

Marcinie, o ile pamiętam to miał być bodajże dr Ściężor ???

A werska angielska jest jednak jak stwierdził Paweł bardziej "podchodząca". tak to już jest z naszym językiem i w naszym zainteresowaniu że niektóe zwroty i słowa bardziej "wyglądają" po angielsku.
Pozdrawiam- burza [Obecnie z 54.6896 N, 1.2280 W]
Odpowiedz
Masiek, dobra robota Big Grin

Przecież każdy może sobie zmienić lekko plik językowy, to co mu w nim nie odpowiada lub się nie podoba. Czarną robotę wykonał Marcin, teraz zostały tylko zmiany kosmetyczne Wink
Odpowiedz
Ponieważ pierwszy problem, który tu opisałem już nie stanowi dla mnie problemu, przedstawiam pytanie nr 2.

W jaki sposób zrobioną przez siebie mapkę (oczywiście w Guide) wstawić tu na forum?
Jeżeli ktoś ma czas, a wie jak to uczynić to proszę o instrukcję krok po kroku.

Robert
Odpowiedz
Zrobioną przez Guide mapę (format BMP) wstawiasz pomiędzy znaczniki img. Wyglada to tak:

(img)http://link do obrazka(/img)

czyli np (img)http://mojastronajestfajna.pl/zdjecie1.bmp(/img)

Abyś widział jak to wygląda zamieniłem nawiasy kwadratowe [....] na zwykłe (..), bo powinno być własnie [img]...

Jak odpowiadasz na wiadomość, ponad okienkiem w którym wpisujesz treśc sa 2 rzędy ikonek. Ikonka do wstawiania zdjęć jest 4 od lewej w dolnym rzędzie.

Należy też oczywiście posiadać miejsce na jakiś serwerze (swoje konto www), albo umieścić zdjęcie w GALERII dostepnej na forum -> link Astro-galeria na stronie głównej forum.

Oczywiście plik bmp najlepiej przekonwertowac na jpg lub gif ze względu na jego rozmiar.
Pozdrawiam- burza [Obecnie z 54.6896 N, 1.2280 W]
Odpowiedz
(18.11.04, 00:36)Hermes link napisał(a):Autor polskiej wersji czasami tłumaczył zbyt dosłownie angielskie zwroty - inaczej niż używają astronomowie zawodowi. Dotyczy to zwłaszcza określeń z astronomii sferycznej.
Ale i inne określenia nie są fortunne

Wszystko było tłumaczone "na szybkiego" i dlatego są błędy. Poza tym w pliku widzi się tylko same pojedyncze wyrazy, np "home" i nie widać w jakim kontekście zostanie uzyte słowo juz po przetłumaczeniu. No a po drugie to własnie nie jestem przecież ekspertem ani zawodowym astronomem... Wink

Poza tym udostępniająć polską wersję prosiłem o uwagi i propozycje poprawek - wtedy je naniosę i wyślę do producenta, aby unieścił w najnowszym "update" do programu. Ale... nikt mi nic do tej pory nie zgłaszał - chyba tylko Monter i to kilka dni temu. Uwagi można słać do mnie na priva lub maila. (Hermesie, możez mi wysłac propozycje zmian odnośnie astronomii sferycznej?).

P.s. W planie jest cały czas tłumaczenie wszystkich modułów na PL ale jakoś nie ma czasu na to... ;D
Newton 170/900, Zenica 8-24x40 + statyw, B 7x35, PTMA Białystok, SOK PTMA [Obrazek: PL677730_03.gif]
Odpowiedz
(18.11.04, 07:39)burza link napisał(a):Chwała za to, że tego się podjął, jednak ja też zauważyłem na samym początku powstania kilka "chochlików tłumaczeniowych" i sugerowałem Marcinowi skontaktowanie się z astronomem zawodowym w tym celu.

Marcinie, o ile pamiętam to miał być bodajże dr Ściężor ???

Jakoś sobie nie przypominam abyś coś takiego mi sugerował... Może rzeczywiście tak było ale naprawdę teraz nie pamiętam... W końcu to było jakiś czas temu... :-\
Pewnie niedługo tak zrobię - skontaktuję się z kimś "zawodowym" . Moim wrogiem nr 1 jest teraz "Brak Czasu" z którym próbuje usilnie walczyć, ale jakoś na razie ciągle odnoszę porażki ;D Ale wojna dopiero rozpoczęta... he, he... Wink
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości