Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cudowna Wieloryba (Mira) na jesień i zimę.
Omicron Ceti (Mira) - pierwsza odkryta gwiazda zmienna pulsująca - zmienność odkrył w 1596 holenderski astronom David Fabricius.
Jan Heweliusz nadał jej w 1662 r. nazwę Mira Stella, czyli Cudowna Gwiazda.
Mira stała się prototypem całej klasy gwiazd pulsujących długookresowych zwanych mirami lub mirydami.

W bazie danych polskich miłośników udało mi się zebrać dotychczas 990 obserwacji z ostatnich 15 lat. Wykres 1 przedstawia krzywą jasności z tych obserwacji (na wykresie nie ujęta jest ostatnia obserwacja)

[Obrazek: mira_total.gif]
Wykres 1. Krzywa jasności omicron Ceti (Mira) z obserwacji polskich miłośników astronomii.
Mirę można sensownie obserwować od ok. połowy lipca (nad ranem) do ok połowy marca (wieczorem) następnego roku. W pozostałej części roku jest nieobserwowalna z powodu zbyt małej odległości kątowej od Słońca. Okres zmian jasności Miry wynosi prawie dokładnie 11 miesięcy. Maksimum jasności w roku 2004 wypadło na początku czerwca czyli w czasie luki obserwacyjnej. W roku 2005 wystąpi w maju, w 2006 roku w kwietniu a w 2007 roku na początku marca. Widać, że dopiero w 2007 roku będziemy mogil Mirę obserwować w maksimum jasności.
Mira należy do nielicznej grupy miryd, których minima jasności mogą być obserwowane juz za pomocą dobrej lorneki. I właśnie gdy maksima jasności wypadają podczas luki obserwacyjnej, minima wypadaja w czasie dogodnym do obserwacji.

[Obrazek: mira_total_faza.gif]
Wykres 2. Zredukowana do dwóch cykli krzywa jasności Miry.
Wykres 2 przedstawia obserwacje z wykresu 1 zredukowane do dwóch cykli w oparciu o podane na wykresie elementy liniowe znalezione metodą najmniejszych kwadratów z wyznaczonych 9 momentów maksimum. Na podstawie tego wykresu można dokonać pewnego podsumowania obserwacji Miry w ostatnich 15 latach:
- zakres zmian jasności: 2.2 - 9.5 mag,
- wysokości maksimów: 2.2 - 4.5 mag,
- średnie maksimum: 3.3 mag,
- średnie minimum: 9.0 mag,
- M-m: 0.32 (bardzo niesymetryczna krzywa jasności).

[Obrazek: mira_2004.gif]
Wykres 3. Krzywa jasności Miry w bieżącym cyklu.
Wykres 3 przedstawia krzywą jasności Miry w cyklu rozpoczętym w 2004 roku. W porównaniu z obserwacjami innych miryd (np. T Cep, X Oph, chi Cyg) obserwacji Miry mamy ostatnio niezbyt wiele. Z wykresu 2 widać, że jest ich najmniej w obszarze minimum i wczesnej fazie gałęzi wznoszącej. Nadarza się okazja by to nadrobić do czego gorąco zachęcam. Spróbujmy tym razem wyznaczyć dokładnie moment minimum jasności Miry spodziewany pod koniec tego roku.
Ciekawe komu też przypiszę 1000 obserwację Miry w naszej bazie? Wink

mapki AAVSO dla Miry

Dodatkowo polecam:

krótki artykuł o odkryciu Miry

artykuł na stronach AAVSO

seria zdjęć wykonanych przez Leszka Marcinka pokazujących spadek jasności Miry
Odpowiedz
(05.11.04, 11:09)SSW link napisał(a):Ciekawe komu też przypiszę 1000 obserwację Miry w naszej bazie? Wink

Sprawa jest prosta. Jak tylko trafi się ładna noc, to będę ją oceniał co godzinę ;D.
Odpowiedz
(05.11.04, 12:54)Henryk link napisał(a):[quote author=SSW link=board=3;threadid=4485;start=0#msg67804 date=1099649380]
Ciekawe komu też przypiszę 1000 obserwację Miry w naszej bazie? Wink
Sprawa jest prosta. Jak tylko trafi się ładna noc, to będę ją oceniał co godzinę ;D.
[/quote]

;D ;D
A co z regułą 5 dni dla miryd? Wink

Odpowiedz
A co mi tam, potraktuję ją jak zaćmieniową Wink.
Odpowiedz
No fajnie że się pojawił ten artykuł, bo właśnie zacząłem oceniać Cudowną i namawiam do tego Pittera Smile
Zbyszek Siciarz Tarnów - Mościce: 50° 00' 08'' N, 20° 55' 37'' E Skylux 70/700 na montażu Astro-3, lornetki 8x30, 10x50, 12x60 Kurs PHP antyqjon - blog
Odpowiedz
Mogę oznajmić, że mamy już 1000 ocen Miry! Wink
Odpowiedz
Ty chcesz, żebym zawału dostał? Mów szybko kto i kiedy >Sad.
Odpowiedz
Już wiem że to chyba nie ja (997). :-[
Pozdrawiam Adam z Dolaszewa
Odpowiedz
Na dziś 1000-czną ocenę Miry wykonał DARK. Być może, że oceniali ją też obserwatorzy, którzy przysyłają obserwacje z opóźnieniem i wtedy to się może zmienić. Wink
Odpowiedz
Dark, jak mogłeś ;D.
Mi pozostaje liczyć, że jeszcze jakiś spóźnialski się trafi i przesunę się na właściwą pozycję, tuż za Adamem ;D
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości