Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyciąg 2"
Oskar,
na poprzednim wcieleniu forum zadałem to samo pytanie i odpowiedź była, że tak naprawdę pole widzenia zależy od pola okularu. 2" daje jedynie elastyczność w stosowaniu wszytkich okularów z odpowiednią redukcją, oraz możliwość foto z lustrzankami. Nikt nie mówił, że 2" przyniosą automatycznie lepszą jakość.
Odpowiedz
Masz racje crocodile. Ja mam nieodparte wrazenie, ze na tym forum, ta sama kwestia czasami potrafi zmieniac swoje oblicze. Pamietam ten watek i wyraznie osoby ktore sie tu wypowiadaja kiedys stwierdzaly co innego. Wtedy ustalilismy, ze 2" ma sens tylko przy dlugoogniskowych okularach z duzym polem! Dopoki szklo miesci sie w oprawie, to 2" nic nie wnosza!!! Tyle mnie wtedy nauczyliscie, a teraz chcecie nowa teorie wprowadzac?

A juz zupelnie nie rozumiem kwestii "wiekszej jakosci" obrazu???

Wiec na stan mojej wiedzy, na ktora skladaja sie doswiadczenia, wiedza zdobyta od was wszystkich, w szczegolnosci czlowieka, ktory z tego zyje - czyli Janusza, na zadane pytanie, czyli "czy wyciag 2" znacząco poprawi jakość obrazów lub uzyskam lepsze efekty wizualne jak chociażby efekt trójwymiarowości obrazów , np. obrazy z dobrej lornetki?" - ODPOWIADAM CZLOWIEKOWI STANOWCZO NIE!!!
Jak ktos ma watpliwosci, niech sie wczyta w pytanie i je dobrze zrozumie!

Oskar: mamy tu watek poboczny - mozna go urwac, ale w sumie nie bylo to maglowane, to warto go dokonczyc. Glowny tez ciagniemy...
Odpowiedz
Teraz przeczytalem odpowiedzi Janusza. Bardzo sie ciesze - bo widze, ze jako jedyna osoba w tym watku potwierdza moje tezy, a niektore posunely sie nawet w tym temacie do lekkiej drwiny - co oznacza totalny brak rozumienia tej kwestii.

Mam tylko jedna prosbe - odpowiadaj please w normalny sposob, bo jak dopisujesz to te odpowiedzi gina. Kazdy szuka odpowiedzi na koncu, a twoje moga byc nawet na poczatku.
Odpowiedz
(14.05.03, 06:56)El_Capitano link napisał(a):A looknijta też tutaj:

http://www.forum2.teleskopy.pl/read.php?...eply_12071

EL Capitano - wlasnie przeczytalem twoj watek na teleskopy.pl. Poruczko dal Ci bardzo dobry argument, ale sam chyba nie byl swiadomy - jak bardzo sie pomylil!!! Juz tlumacze, o co chodzi.

Argument polega na tym, ze kiedy w dzien zamykamy jedno oko obraz wcale nie robi sie o polowe ciemniejszy! Tak? To ja proponuje odwrocic eksperyment i zrobic to w bardzo ciemnym otoczeniu. Znajdz szczegol trudno dostrzegalny w totalnym mroku. Patrz jednym okiem, a potem dolacz drogie. Wlasnie to zrobilem i ilosc szczegolow rosnie poza wszelka watpliwosc. No to sie zastanawiam, dlaczego nie widzimy zmiany jasnosci np w dzien. I tu mnie oswiecilo - przeciez nasze oko ma "przeslone"!!! Dziala sprawnie, automatycznie, a mozg do tego pieknie niweluje roznice!

Juz pewnie zaczelibyscie polemike, ale ja wam wale nastepny argument, ktory w zasadzie zamknie rozdzial i da racje podejrzenia ElCapitana na innym forum!

Podejdz do lustra w lazience - prawdopodobnie swieci lampa nad lustrem, wiec jest b. jasno. Wpatruj sie w swoje zrenice. Teraz szybkim ruchem zaslon jedno oko.

I co??? Nasza przeslona w niezaslonietym oku natychmiast sie otworzy!!! Mimo, ze swiatlo nie zmienilo sie w zaden sposob!!! Sam jestem zdziwiony tym doswiadczeniem. Czyli jednak nasz mozg sumuje nie tylko informacje, ale i swiatlo! Dzieki temu, mimo ze zamykamy jedno oko, to efektywnie nasze oczy i mozg wyrownaja sobie poziom widzialnego swiatla. Sprytny ten ludzki sprzecior...
Odpowiedz
Mnie zaintrygowało też inne doświadczenie.

Wpatrywałem się w tło strony forum teleskopy.pl (gwiazdki). Po czym zamknąłem jedno oko. I co? Gwiazdek ubyło, tych najsłabszych. Być może nie połowa, ale po jakimś czasie zaczęły powracać. Sprzęcior, jak piszesz, wyrównał sobie z czasem stratę oka.

Pan Poruczko nie do końca mnie przekonał. Choć początkowo wydawało mi się że tak. Nie wiem, czy zrozumiałem tak naprawdę dlaczego obraz w zasadce binokularowej miałby, albo nie miałby, być ciemniejszy od obrazu widzianego jednym okiem.
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
Jesion,
nie mam nic przeciwko, że ludzie zmieniaja zdanie. Ostatecznie wszyscy się uczymy i zdobywamy nowe doświadczenia. Chciałem tylko przypomnieć jak to było z miesiąc temu, bo odpowiedzi były jakby bardzie klarowne i zdecydowane niż te, które były podanw w tym wątku.

Ja się przyznam, że w wyniku poprzedniej dyskusji podjąłem decyzję o przejściu na 2" po to aby uzyskać te dwa nowe elementy: elastyczność w wymiarze okularów, fotografia przy uzyciu M42.
Odpowiedz
Przyznaj Krokodylu, że i panienki inaczej patrzą na 2" wyciąg.
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
Koledzy Reasumując!!!

Lornetka z dwoma obiektywami skupia wiecej światła niż tej samej średnicy refraktor, mozg dostaje silniejszy sygnał i widzi lepiej szczeguły i ma większy zasięg gwiazdowy!

Nasadka binokularna przez rozdział wiązki i związane z tym pewne straty pociemnia obraz i zubaża zasieg gwiazdowy (to trzeba jeszcze empirycznie potwierdzić) ale i tak widać nią więcej szczegułów na planetach bo obraz dociera komfortowo do obu oczu równocześnie a planety są zwykle jasne.
Odpowiedz
Capitano....2" to niezły wynik ;D ;D ;D
Odpowiedz
Sprawa wyciagu 2" jest chyba jasna. Kiedy sie dokladniej wczystac w te teksty, to jasno wynika, ze chodzi tylko o dluzsze ogniskowe z duzym polem no i astrofoto.

Wracam jeszcze do Bino, ale mysle, ze dla porzadku nalezy zalozyc nowy watek, bo tu juz jest schizofrenia...

Zakladam wiec nowy watek!
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości