Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Deep Impact / EPOXI
Zaraz oddzielenie sondy (wg NASA TV) Wink
Moja strona - astrofotografia - galeria zdjęć. Program easyHDR - składanie i obróbka zdjęć o wysokiej dynamice.
Odpowiedz
"T+plus 34 minutes, 36 seconds. SPACECRAFT SEPARATION! "

Czyli sonda oddzielona i leci ku komecie Big Grin
Zbyszek Siciarz Tarnów - Mościce: 50° 00' 08'' N, 20° 55' 37'' E Skylux 70/700 na montażu Astro-3, lornetki 8x30, 10x50, 12x60 Kurs PHP antyqjon - blog
Odpowiedz
Witam,

http://www.nasa.gov/mission_pages/deepim...index.html

jeśli dobrze widzę, to w obecnej chwili do zderzenia pozostało 72 dni (i kilka godzin), co w żaden sposób nie daje 4 lipca :o ???

Hermes

P.S.  Jak zobaczyłem o godz. 23:15, licznik czasu został już "naprawiony". Big Grin

Hermes
Odpowiedz
(12.01.05, 12:32)kanarkusmaximus link napisał(a): [quote author=TuF link=topic=4317.msg74942#msg74942 date=1105525682]
http://polityka.onet.pl/162,1210340,1,0,artykul.html

moze kilka slow komentarza do tego linku??
[/quote]

nie wiem po co, ale prosze bardzo:
Jest to artykul o projekcie Deep Impact z Polityki. Link byl na onecie przez jakies 15 minut, wiec to chyba cud, ze udalo sie komus go tutaj umiescic. Ogolnie nie mam zdania na temat tego tekstu, ale jest raczej przyjazny i malo poprzekrecany.
Odpowiedz
Na onecie pojawil sie kolejny artykul na temat sondy. O dziwo byl na drugim miejscu zaraz pod informacja o papiezu... Czyzby onet wzial sie za krzewienie astronomii wsrod spoleczenstwa ? jesli tak, to chwala im za to!
dla nas to wazne, ale niektorym to pewnie przeszkadza... denerwujace sa komentarze typu:

Uojezu...normalnie sensacyja! to co-upic sie ze szczescia,czy jak? 

~TakiDzikiLudz, 2005-01-12 20:52

przepraszam za troche spamowy post.... Teraz konkretne pytanie:

w tym artykule napisali tak:

Ze względu na prędkość obu obiektów w chwili zderzenia nie będą potrzebne żadne materiały wybuchowe. Naukowcy spodziewają się, że uderzenie wybije w komecie krater szeroki na 120 i głęboki na 25 metrów, a towarzyszący zderzeniu błysk być może będzie widzialny gołym okiem z Ziemi.

Myslicie, ze to mozliwe ? w ogole ta kometka bedzie widoczna golym okiem? moze dzieki temu uderzeniu probnika pojawi sie jakis ciekawy, gesty warkocz, albo jakas niespotykana otoczka wokol komety ?
Odpowiedz
No i wystartowała szczęśliwie dokładnie o 18:47:08 UT

[Obrazek: 05pd0131-m.jpg]

[Obrazek: 05pd0133-m.jpg]

The Deep Impact spacecraft lifted off on-time aboard a Boeing Delta II rocket from pad 17-B at Cape Canaveral Air Force Station, Fla., at 1:47:08.574 p.m. EST. Deep Impact has successfully begun its mission to investigate Comet Tempel 1.

Tu więcej zdjęć ze startu: http://mediaarchive.ksc.nasa.gov/search.cfm?cat=126

Ciekawe jak zareaguje kometa na uderzenie 372 kg impaktora. Chyba się nie rozleci na części Wink jest spora 3x6 km, ale z kometami nigdy nic nie wiadomo. Czas pokaże.

Dobrze, że nie musimy czekać na to kilka lat. Styczeń start - lipiec uderzenie. To mi się podoba.
Odpowiedz
(12.01.05, 19:46)antyqjon link napisał(a): Tylko czekałem, aż zjawi się tu Bartolo. Brakuje jeszcze Maśka Smile

Oj brakowało... Za cholerę nie mogłem przełożyć wczorajszych zajęć po południu. Musiałem na nich być. Sorki panowie, że mnie z Wami nie było w tym historycznym momencie...  Wink

Ale za to jutro! Uuuuu... Nikt mnie nie oderwie od kompa...  ;D
Jeszcze 1 dzień 2 godziny 40 minut!!!!!

---

http://saturn.jpl.nasa.gov/multimedia/im...ageID=1284
Newton 170/900, Zenica 8-24x40 + statyw, B 7x35, PTMA Białystok, SOK PTMA [Obrazek: PL677730_03.gif]
Odpowiedz
Nie chcę krakać, ale podobno jest jakiś problem z Deep Impact. Po oddzieleniu od rakiety weszła w tryb bezpieczeństwa i długo czekano na potwierdzenie rozłożenia baterii słonecznych i zorientowania sondy "na Słońce". Okazało się jednak, że wszystko zostało wykonane zgodnie z planem, choć nadal do końca nie wiadomo co spowodowało wejście w bezpieczny tryb - prawdopodobnie coś z czujnikiem temperatury, albo coś w tym stylu - w każdym razie, pędzę uspokoić, że NASA twierdzi iż z sondą wszystko w porzątku.

Pewnie to dalego, że tuż po oddzieleniu się sondy od rakiety musiałem się zmywać do chaty, bo zamykali pracownię.
Moja strona - astrofotografia - galeria zdjęć. Program easyHDR - składanie i obróbka zdjęć o wysokiej dynamice.
Odpowiedz
Witam,

(13.01.05, 00:11)TuF link napisał(a): Myslicie, ze to mozliwe ? w ogole ta kometka bedzie widoczna golym okiem? moze dzieki temu uderzeniu probnika pojawi sie jakis ciekawy, gesty warkocz, albo jakas niespotykana otoczka wokol komety ?

W lutym 1991 roku, jasność komety Halley'a  wzrosła nagle od +25.3 mag do +20 mag !! :o  Nie wyklucza się, że się z czymś zderzyła...  oczywiście czymś większym, niż "głowica" Deep Impact.  Gdyby pojaśnienie było na poziomie 5 mag, a wg Guide'a kometa Tempel ma mieć jasność +10 mag, to dało by wzrost do +5 mag !!  Raczej wzrost jasności będzie na rzędu 2-3 mag.  Ale kto wie ?

Hermes
Odpowiedz
Deep Impact nie pracuje już w bezpiecznym trybie. Wszystkie planowane operacje wykonane zostały prawidłowo i o czasie. W drodze mamy więc zdrową sondę.

http://www.spaceflightnow.com/delta/d311...tatus.html
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości