Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gwiazdy półregularne (SR)
A jednak, AF Cyg przypomniała sobie, że jest zmienną i ktoś ją obserwuje  Wink

[Obrazek: wykres.php?id=42&ilosc_dni=&data_od=01-0...krokusred=]
Odpowiedz
Chciałbym polecicć do obserwacji zmienną półregularną TT Cyg. Znajduje się ona bardzo blisko Chi Cyg, która zbliża się do maksimum. Dlateto po obserwacji tej mirydy można rzutem na taśme ocenić jasność tej zmiennej. Jej typ to SRB, a przedział zmian jasności to 7.4-8.5 mag, w okresie około 118 dni.
Zachęcam do obserwacji ;D

[Obrazek: 6646_01_09_08_11_43_45.png]
Pozdrawiam Bogdan Kubiak Wink
Odpowiedz
Oczywiści krzywa pochodzi z generatora Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii który jest dostępny na www.sswdob.republika.pl

Ponadto jeszcze dodam że gwiazdę tę można obserwować praktycznie przez cały rok 8)
choć czasem trzeba nad ranem wstać :-\
Odpowiedz
[Obrazek: 6646_02_09_08_11_28_57.png]

No i mamy małego zonka. Nasze obserwacje pokazują że jasność TT Cyg zmienia się tak jak podałem, podczas gdy wg aavso jej przedział jasności to 10.2 - 11.9! coś tu jest nie tak ???
Odpowiedz
Wszystko gra. Gdybyś oglądał tę gwiazdę przez filtr niebieski (B) to widziałbyś ją tak słabą. W paśmie wizualnym (V) jej jasność zmienia się jak na wykresie. TT Cyg należy do tzw. gwiazd węglowych. Są one bardzo czerwone. Dla TT Cyg wskaźnik barwy b-v wynosi aż 3.15 czyli taka jest różnica jasności w paśmie B i w paśmie V.
Odpowiedz
W bardzo głębokim minimum, najgłębszym ja dotąd w XXI wieku, jest W Cygni:

[Obrazek: wykres.php?id=1800&ilosc_dni=&data_od=01...krokusred=]
Odpowiedz
Jeśli chodzi o rekordy, to właśnie Z UMa osiągnęła bardzo dużą jasność. Jest już jaśniejsza niż 7.0 mag. Szczerze mówiąc, dawno nie widziałem jej tak jasnej.
Odpowiedz
Tak wyglada roczna krzywa jasności Z UMa z naszych obserwacji:

[Obrazek: wykres.php?id=1959&ilosc_dni=&data_od=20...krokusred=]

Za to w głąbokich minimach są AF Cyg i U Del.

[Obrazek: wykres.php?id=42&ilosc_dni=&data_od=20-0...krokusred=]

[Obrazek: wykres.php?id=1335&ilosc_dni=&data_od=20...krokusred=]
Odpowiedz
Zachęcam do rzucenia okiem na SS Cep. Jest w tej chwili bardzo jasna, ma około 6.1 mag. Naprawdę świetny widok. A jeszcze całkiem niedawno była słabsza niż 7 wielkość... Trochę zaniedbałem tą gwiazdę i okazuje się, że był to poważny błąd :o wszystkim polecam ten okołobiegunowy obiekt.
Odpowiedz
Kiedyś obserwowałe tę zmienną i też ją zaniedbałem a uważam, że okołobiegunowe powinniśmy obserwować gdyż możemy to robić przez cały rok bez przerwy obserwacyjnej jak to ma miejsce dla zmiennych o małych deklinacjach.
W moich oczach była wczoraj jasna ale jednak nieco słabsza niż gwiazda porównania 64.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości