Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gwiazdy półregularne (SR)
Czas otworzyć wątek o tej grupie świecidełek Big Grin.
Bodźcem do tego stała się Z UMa, która właśnie bardzo ładnie jaśnieje. Mieszka Wink ona w pobliżu Delty Wielkiej Niedźwiedzicy, dzięki czemu jest łatwa do znalezienia.
A dzisiaj oceniłem ją na... to już zachęcam do samodzielnego sprawdzenia Wink.
W każdym razie wspina się na wyżyny.
Odpowiedz
Z Ursae Maioris (Z UMa) jest bardzo interesującą gwiazdą zmienną półregularną typu SRb (do tego typu należą chłodne olbrzymy późnych typów widmowych M, C i S). Jej jasność w zakresie wizualnym zmienia się w przedziale od ok. 6.5 mag do ok 9 mag.

[Obrazek: zuma1.gif]
[Obrazek: zuma2.gif]
[Obrazek: zuma3.gif]
Powyższe wykresy przedstawiają krzywą jasności Z UMa otrzymaną na podstawie obserwacji wielu miłośników z różnych krajów, od 9.10.1995 do 26.12.2003, którzy wyniki swoich obserwacji przesłali do AFOEV (Francuskie Towarzystwo Obserwatorów Gwiazd Zmiennych).
Podstawowy okres zmian wynosi ok. 195 dni. Na zmiany z tym okresem nakładają zmiany o innych okresach (istotnieiszym jest okres ok. 100 dni), czego skutkiem jest bardzo ciekawa krzywa jasności. Na pierwszym wykresie widać pojedyncze (w zasadzie) maksima i minima, na środkowym podwójne maksima i pojedyncze minima, na trzecim odwrotnie, pojedyncze maksima i podwójne minima. (do tego miejsca tekst i uzupełnione wykresy przenoisłem z wątku "metody wyznaczania jasności")

Kilka dni temu otrzymałem od Leszka Marcinka zdjęcie Z UMa:

[Obrazek: zuma_d.jpg]

Obserwatorzy tej zmiennej bez trudu rozpoznają jej otoczenie i gwiazdy porównania. Na zdjęciu tym widać jeszcze jedną półregularnie zmienną. Jaką?

Jak widać z zamieszczonego niżej wykresu rocznej krzywej jasności Z UMa z naszych obserwacji zmienna ta jest aktualnie w pobliżu maksimum jasności poprzedzonym nietypowymi wahaniami na gałęzi wznoszącej.

[Obrazek: zuma_1r.gif]

Zachęcam do obserwacji. Wink
Odpowiedz
No to ja dodam parę polecanych (co równa się obserwowanych) przeze mnie półregularnych.

R Lyr - jasna, można oceniać gołoocznie, gwiazdki porównania właściwie te same, co dla Sheliaka (beta Lyr)
X Her - dla posiadaczy widoku na zachód, łatwa do odnalezienia w Herkulesie
EU oraz U Del - blisko siebie w Delfinie są dwie półregularne, o tej pierwszej był artykuł na AAVSO: http://www.aavso.org/vstar/vsots/0701.shtml
W Cyg - niedaleko pięknej gromady otwartej M39, a także niedaleko SS Cygni - nowej karłowatej, która odnotowała niedawno wybuch
AF Cyg - jedna z pierwszych ocenionych przeze mnie zmiennych, łatwo trafić od delty Cygni

Nie podaję, jakie są przedziały zmian jasności, bo to trzeba ocenić samemu Tongue A mapki są jak zwykle na AAVSO.

Zbyszek Siciarz Tarnów - Mościce: 50° 00' 08'' N, 20° 55' 37'' E Skylux 70/700 na montażu Astro-3, lornetki 8x30, 10x50, 12x60 Kurs PHP antyqjon - blog
Odpowiedz
No i świetnie, że o nich wspomniałeś.
Mi ciężko się skusić do obserwacji półregularnych, a jeżeli, to przeważnie raz i wystarczy. Wyjątkiem tutaj jest Z UMa, która jednak częściowo upodabnia się do Mirydy.
Spróbuję jednak rozpoznać trzy pierwsze, chociaż po jednej ocenie Big Grin.
Odpowiedz
(24.09.04, 14:45)antyqjon link napisał(a):Nie podaję, jakie są przedziały zmian jasności, bo to trzeba ocenić samemu Tongue A mapki są jak zwykle na AAVSO.

hehe racja trzeba samemu ;D 8)
Odpowiedz
Polecam gwiazdkę V UMi- gwiazda okołobiegunowa amplituda zmian spora i nie trzeba długo czekać na dostrzeżenie jej zmian.
Celestron 114/900 SkyWatcher 200/1200 Luneta Tourist 6
Odpowiedz
Popieram propozycje Zbyszka i Darka. Sam również obserwuję te zmienne (za wyjątkiem R Lyr - nie wiem czemu?) od wielu lat. Wink

A oto krzywe jasności tych zmiennych w okresie JD 2451000 - 2453000 (ok 5.5 roku) z obserwacji AFOEV. Pojedynczy punkt na wykresie to srednia z 5 dni.

[Obrazek: rlyr_ave5.gif]
[Obrazek: xher_ave5.gif]
[Obrazek: eudel_ave5.gif]
[Obrazek: udel_ave5.gif]
[Obrazek: wcyg_ave5.gif]
[Obrazek: afcyg_ave5.gif]
[Obrazek: vumi_ave5.gif]
Odpowiedz
Ja wszystkim polecam W Cyg. To byla moja ulubiona gwiazda zmienna. Krzywa jasnosci jest podobna jak w przypadku Z UMa, ale jest jasniejsza i polozona w bardzo ciekawej okolicy. Idealna dla malej lornetki.

Warto tez rzucic okiem na wolnozmienne nadolbrzymy mi Cep i ro Cas, ktore mozna (zwlaszcza mi Cep) obserwowac golym okiem.
Odpowiedz
Ubiegłej nocy (16/17.04.2005) oceniłem kilkanaście gwiazd półregularnych.
Kolejno były to: (pod nazwą jest link do zaktualizowanych i zmodyfikowanych krzywych jasności)
g Her, X Her, Z UMa, RY UMa, RY Dra, V UMi, ST UMa, VW UMa, AF Cyg, AA Cyg, W Vul, TU CVn, Y CVn, V CVn, V Boo,

Szczególnie polecam 3xV (V Boo, V CVn i V UMi).  Smile
Odpowiedz
Ja polecam jeszcze moją ulubioną g Her.
Oskar
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości