Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nowy virtualdub - 1.6.0
#1
Pojawiła się właśnie nowa wersja mojego ulubionego programu do edycji video Smile I nie było by w niej nic szczególnego, gdyby nie 2 ciekawostki przydatne w astro. Czy na pewno przydatne - jeszcze się okaże. Ale warto wiedzieć Smile Aha, to na razie wersja eksperymentalna, czyli pewne rzeczy mogą nie działać. Nie udało mi się jeszcze nic wadliwego znaleźć :Smile

Po pierwsze, vdub może otworzyć sekwencje plików .bmp albo .jpg, jedyny warunek jest taki, że w nazwie musi występować rosnący ciąg liczb, czyli np. moon01.bmp, moon02.bmp ... itd. Przy otwieraniu wybieramy pierwszy plik sekwencji i już mamy "film".

Druga sprawa przydatna zwłaszcza "planeciarzom". Otóż teraz możemy sobie wybrać, jak zakodować kolory w obrazie zapisywanym do pliku. Czasami przy nagrywaniu planet opłaca się obciąć czarne tło. Oszczędzamy tym samym miejsce na dysku i przede wszystkim czas przy obróbce takiego materiału. Taki registax nie musi już wczytywać zbędnych zer z dysku, przez co stackowanie można przyspieszyć kilkukrotnie. No i teraz po co to wszystko. Otóż na jeden piksel obrazu z kamerki przypada 12 bitów informacji (8 bitów luminanji i 4 bity koloru). Natomiast w poprzednich wersjach vdub zapisywał obraz po obróbce jako pełny RGB, gdzie na piksel przypadało 3*8=24 bity. Tym samym nie podwaja się ilość danych i można jeszcze przyspieszyć stackowanie (szczególnie dotyczy to starszych komputerów).

I na deser: pojawiło się (na razie skromne) wsparcie dla procesorów AMD64. No to tyle ciekawostek, czekamy na więcej Smile
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości