Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Plössl Soligory 4 i 6 mm
Dokładnie tak! Cholera wie, jakie przewijają się ogniskowe w skrzynce z okularami o danej ogniskowej (katalogowej). Może trafiłem akurat taki badziewny egzemplarz tej "6-tki", za który producent natychmiast pokornie by przeprosił? Z drugiej strony, lantany miały wzorowe ogniskowe -  odchyłki po kilka drobnych dziesiątych milimetra. Faktem jest, że obraz z tej "6-tki" niewiele też musiałby różnić się od obrazu z "9-tki". Ale się różnił, bo "9-tka" miała ogniskową 10,1 mm  Smile. Z tej serii "Soligor PE" najlepiej wypadła "40-tka" - równiutko 40 mm i "25-tka" - 25,3 mm.<br><br>Piszesz Rafale Perseuszu, że kombinujesz, aby zmieścić się z okularem w 100 zł. Sorry, ale za 100 zł nie kupisz okularu, z którego byłbyś zadowolony. Chyba że drastycznie obniżysz poprzeczkę wymagań. Jeżeli jednak nie możesz tej kwoty za mocno przeskoczyć, to dołóż to brakujące "coś" i kup rosyjskiego NPZ-ta 6,3 mm lub 7,5 mm (nazywane u nas Talami lub Himpolami). Jak na stokilkadziesiąt złotych, to jest już coś godnego polecenia (tyle, że pole 44°, a nie 52°  Sad )
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62&quot;N , 018°32'04,78&quot;E&lt;br /&gt;tel.: 505-83-46-84&lt;br /&gt;refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak &quot;Pronto&quot; 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na &quot;żurawiu&quot;, Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
Rożnice w jakości i cenie są oczywiste bo Lantany i Zoom są made in Japan a reszta made in Taiwan Wink
Odpowiedz
William Optics też jest made in Taiwan ;D
Odpowiedz
Ale to już inna półeczka cenowa  8)
Odpowiedz
Jak masz średnicę 100mm to po co Ci aż 250x powiększenie? Ja na planety patrzę przez swoją 100-kę ogniskową 8 i 12 mm i bardzo mi się podobają, bo jeszcze jest dobra ostrość obrazu. To jest powiększenie 125 i 83x. Czasem dam sobie barlowa do tych 8mm i jest 250x ale wielkiej różnicy do 125x nie ma. Tylko obraz jest większy, ale gorszy jakościowo. Wydaje mi się, że max powiększenie do 100mm (mówię o Tale teraz) to 12mm + barlowx2, czyli power 167x).
Oskar
Odpowiedz
Sluchaj, chlopaki tak Ci rozjasnili kwestie, ze w zasadzie nie ma juz o czym gadac. Zadko kiedy widac taka jednomyslnosc w watkach jak tu - wiec dylematu juz nie masz! Potrzebujesz okular max 5-6mm lub alternatywe ok 9+barlow2x (wtedy masz 2 powiekszenia)!
Odpowiedz
Wybrałem ten Pl 6 mm.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości