Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gwiazdy zaćmieniowe
Emilianie. Dokładność starannie wykonanej wizualnej oceny jasności gwiazdy zmiennej przez przeciętnie wytrenowanego obserwatora wynosi w najlepszym razie 0.1 mag, a biorąc pod uwagę różne błędy systematyczne (polecam artykuł: http://sswdob.republika.pl/artykuly/rcnotaart1.htm) często gorsza. Problem ten dyskutowane już były na forum w kilku wątkach.
Podawanie wizualnej oceny z dwoma miejscami po przecinku tylko pozornie jest dokładniejsze. Na przykład oceny (3.47 +-0.10) mag i (3.5 +-0.1) mag są w przedziale dokładności tożsame. Owszem, możemy posługiwać się gwiazdami porównania z katalogowymi jasnościami podawanymi z dwoma miejscami po przecinku ale końcowy wynik winno się zaokrąglić do 1 miejsca po przecinku. Wink
Odpowiedz
Kto z miłośników gwiazd zmiennych nie obserwował jeszcze "obowiązkowej" RZ Cas ma ku temu okazję dziś. Efemerydalny początek zaćmienia 20:15, środek 22:39, koniec 1:03 (CWE). Już ok. 20:45 niebo jest dostatecznie ciemne by rozpocząć obserwacje. Obserwacje należy porwadzić co 10-15 min.

Więcej: http://sswdob.republika.pl/rzcas.htm

Wink
Odpowiedz
Jak tylko się pozbędę tych chmur, co jeszcze wiszą na niebie, to z miłą chęcią prześledzę to zaćmienie Smile
Zbyszek Siciarz Tarnów - Mościce: 50° 00' 08'' N, 20° 55' 37'' E Skylux 70/700 na montażu Astro-3, lornetki 8x30, 10x50, 12x60 Kurs PHP antyqjon - blog
Odpowiedz
Na dzisiejszą noc (10/11.09.2004) polecam zaćmienie TV Cas, położonej blisko beta Cas, zmieniającej jasność podczas zaćmienia w przedziale 7.2 - 8.2 mag co można śledzić już lornetką 7x50.
Efemerydalny początek zaćmienia 19:30, środek 23:27, koniec 3:25 (CWE). Już przed 21 jest dostatecznie ciemne niebo by rozpocząć obserwacje i wykonywać je mniej więcej co 20 minut.
Więcej: http://sswdob.republika.pl/tvcas.htm
Wink
Odpowiedz
SSW napisał:

"Dokładność starannie wykonanej wizualnej oceny jasności gwiazdy zmiennej przez przeciętnie wytrenowanego obserwatora wynosi w najlepszym razie 0.1 mag, a biorąc pod uwagę różne błędy systematyczne (...) często gorsza.
Owszem, możemy posługiwać się gwiazdami porównania z katalogowymi jasnościami podawanymi z dwoma miejscami po przecinku ale końcowy wynik winno się zaokrąglić do 1 miejsca po przecinku. "

Nie ma sprawy, Stanisławie i dzięki za króciutki wykład! Big Grin

To mi ułatwia nawet robotę - jak tylko AAVSO potwierdzi, to zaraz raport bedzie szedł do Ciebie. Smile

No tak, jako lab. gdzie pracuję, przeszlismy akredytację i co nieco o szacowaniu niepewności pomiaru pamietam - te wszystkie błędy o których piszesz, sumują sie (zreszta ten znakomity artykuł p. Cnoty czytałem - lektura obowiązkowa! ) - a w jaki sposób - tego sam na sobie jeszcze nie zbadałem...

Zatem w 100 % słuszne jest, bym wysyłał otrzymane oceny zmiennych z dokładnością 0,1 mag.

Z tą RZ Cas byłem wczoraj na Twojej stronce, od Ciebie i z AAVSO wydrukowałem mapki i efemerydy - chmury nie chciały odejść, a chciałbym sie zrehabilitować za te soczki Wink i tylko tyle zostało...

Jako "business" od przetwórstwa owocowo-warzywnego muszę kombinowac z czasem , by żona jako "udziałowiec" tej "jednoosobowej spółki" (bo głownie ja te soczki robię) nie mamrała, że tylko mi gwiazdy w głowie, a spiżarka pusta na zimę, ale to pewnie odrębny temat na HydePark ;D

Ale mapki i efemerydy nie przepadną a gwiazda nie zając Wink ...

A ta "reklama" - opis gwiazdy na niebieskim marginesie, po prawej, wygląda bardzo zachęcająco ! Big Grin , tak trzymać !!!

Mam taką małą techniczną prośbę - czy na Twoich "docelowych " mapkach mógłbys podawać ilu stopniom na niebie odpowiada np. dłuzszy bok mapki ? - myslę, że lornetkowiczom (i nie tylko) bardzo by to ułatwiło obserwacje.

Astropozdrówko
Emilian
Odpowiedz
Właśnie trwa zaćmienie TV Cas. Jak dotychczas gwiazdka straciła już blisko 2/3 swojego blasku. Zachęcam do rzucenia okiem na zjawisko Big Grin.
Odpowiedz
Zaćmienie w układzie TV Cas 10/11.09.2004 obserwowało czterech obserwatorów (wg liczby ocen: SSW, Henryk, xpiox i antyqjon). Wykonano w sumie 44 oceny. Po uśrednieniu w przedziałach 20 min wyznaczyłem moment minimum metodą Kwee-Wanwoerdena (program KW.exe ze strony GZZ) oraz metodą kalkową.

[Obrazek: tvcas100904.gif]

Obie metody dały podobny wynik:

HJD(min) = 2453259.384 +- 0.002 (UT 10.09.2004 21:13 +- 3 min)

Z trzech obserwatorów (Henryk, SSW, xpiox), z którch wyników dało się wyznaczyć minimum z osobna, najbardziej zbliżony do tej wartości wynik uzyskał xpiox a najmniej SSW.

Według elementów GCVS: Mo = 2444602.4534, P = 1.8125956d było to 4776 minimum, które powinno wystąpić w dacie 2453259.410 (UT 10.09.2004 21:50). Zatem O-C = -0.026 +- 0.002 (-37 +- 3 min).

Wink
Odpowiedz
Brawo xpiox! Big Grin
A my Stanisławie musimy się jeszcze pouczyć Wink.

Wczoraj ne udała się akcja obserwacji TW And ze względu na brzydką pogodę, jednak jutro (13/14.09)szykuje się festiwal zaćmień:
S Equ (8-10 mag) - minimum o 1:17
U Cep (6.7-9.2mag) - minimum o 0:14
U Sge (6.4-9.2mag) - minimum o 0:51

Żadnej z tych gwiazdek nie oceniałem jeszcze dłużej podczas zaćmienia, jedynie pojedyncze oceny, więc liczę na dobrą pogodę.
Zachęcam do obserwacji Smile.
Odpowiedz
A dzisiaj zaćmienie AI Dra - środek o 23:15, oraz końcówka zaćmienia Z Vul (środek o 16:26, koniec 21:43). Do Z Vul nie ma mapek AAVSO, więc trzeba sobie radzić samemu. Oto moja metoda lornetkowego dojścia do niej. Znajduję gromadę Cr 399 (Wieszak), następnie nad nią alfa i 8 Vul (układ "podwójny" 4,4 + 5,8 mag., odległość między nimi ok. 7 minut), potem po skosie na prawo i do góry w odległości ok. 2 stopni jest gwiazdka 5,2 mag, a 43 minuty pod nią jest 3-minutowa "podwójna". Lewy składnik to Z Vul, a prawy ma jasność 7,4 i jest troszkę słabszy niż Z Vul w maksimum.
Zbyszek Siciarz Tarnów - Mościce: 50° 00' 08'' N, 20° 55' 37'' E Skylux 70/700 na montażu Astro-3, lornetki 8x30, 10x50, 12x60 Kurs PHP antyqjon - blog
Odpowiedz
Jak ktoś ocenia jasność AI Dra wg mapy AAVSO (SB2001) to proszę nie używać gwiazdy oznaczonej jako 81 w charakterze gwiazdy porównania gdyż jest to gwiazda zmienna. Wink
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości