Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gwiazdy zaćmieniowe
Dzisiaj w nocy przypadkiem Wink udało mi się przez blisko 3 godziny obserwować zaćmienie TW Dra.
Warunki były trudne, bo spora wilgotność powietrza i lornetki Wink, co chwilę przewalały się chmurki, a i rejon nieba najgorszy do obserwacji z mojego ulubionego ostatnio miejsca. Jednak udało się, minimum wyznaczone przez SSW: http://sswdob.republika.pl/twdra.htm#minima

Gwiazdkę łatwo znaleźć namierzając się od Małej Niedźwiedzicy - szkic także na podanym powyżej linku.
Zachęcam do obserwacji TW Dra 12 września, kiedy obliczone minimum powinno być o godzinie 23:29, zaś Księżyc nie będzie przeszkadzał.
Odpowiedz
Właśnie trwa zaćmienie U Sagittae (już po minimum), oraz U Cephei (przed minimum).
To gwiazdki o dużej różnicy jasności, wyraźnie widoczne w fazie przed zaćmieniem przez słabą nawet lornetkę, o jasności około 6.5 mag, w minimum osiągają około 9.2 mag.
Mimo jasnego Łysego warto na nie spojrzeć Smile.
Odpowiedz
Dziś jest sporo zaćmień:

http://sswdob.republika.pl/fazyzac.htm

Szkoda, że Księżyc trochę przeszkadza ale dla treningu można obserwować. Wink
Odpowiedz
Na jutro (8/9 września) zapowiadają się trzy ciekawe zaćmienia:
- AI Dra - jasna gwiazdka - wystarczy słaba lornetka
- W UMi
- U Cep
Wszystkie trzy są łatwe do namierzenia. Zachęcam do przyjrzenia się im dzisiaj, a jutro do obserwacji w czasie zaćmienia.
Szczegóły odnośnie czasu zaćmienia, oraz odnośniki do mapek są na stronie SSW, więc nie będę dublował Smile.
Odpowiedz
Zajrzeliście tutaj? http://weather.icm.edu.pl/ Nie powinno byc źle, jutrzejsza noc wygląda jeszcze lepiej.
Pewnie się Henryku skuszę, (może mi szyja nie odpadnie Wink - pewnie wysoko!
Czas zabrać sie nie tylko za "gołooczne", chociaz z niecierpliwością czekam ne eta i dzeta Geminorum - wtedy bym mierzył 16 gołoocznych, ale pewnie jak te wyjdą, to alfa Her i kappa Oph się schowają za zachodni horyzont, to znowu będzie 14 gołoocznych na jedno "posiedzenie".

Clear skies!
Emilian
Odpowiedz
(08.09.04, 14:28)Emilian Skrzynecki link napisał(a):Pewnie się Henryku skuszę, (może mi szyja nie odpadnie Wink - pewnie wysoko!
Clear skies!
Emilian

Nie ma obawy o szyję. U Cep w czasie zaćmienia zmienia wysokość w zakresie 47 - 55st, W UMi 53 - 46st a AI Dra 68 - 26st (w Dobczycach). Ponadto wszystkie są dość łatwe do znalezienia. U Cep i W UMi są niedaleko od gwiazdy Polarnej a AI Dra niedaleko od głowy Smoka. Wink
Odpowiedz
I co Emilianie? Były jakieś próby z tymi zaćmieniowymi? Wink
Odpowiedz
Fajnie, że trzymasz kciuki Stanisławie! Big Grin

No niestety, muszę Cię zmartwić, ale ostatnio w domu narabiam jako jednoosobowa spólka przetwórstwa owocowo-warzywnego - skończyłem około północy i padłem "jak mucha" Sad a na zimę jakieś soczki by sie przydały. Wink
Tylko mapki AAVSO, które sobie wydrukowałem wczoraj, bedąc na Twojej stronce, pozostały...
Ale mapki są, ja jestem uparty i nie dam się łatwo ! Wink

Może na dzisiaj coś będzie na deser oprócz stałego programu "gołoocznych", to tak przed dzisiejszym asteroidalnym, (bedę się musiał uwijać, bo jeszcze trza zdążyć zrobić dojście i potem 20 minut "twardego gapienia się" w gwiazdę) a niebo zapowiada sie jak kryształ. Juz teraz jest piękny lazur, wieje twardo z północy a brzegi cumulusów oślepiają!!! Mam nadzieję, że nie padnę, i nie ucieknę spać, bo w robocie trzeba być czujnym....

Serdecznie pozdrawiam i dzięki za duchowe wsparcie!

Emilian

PS. Jak znajde więcej czasu (a muszę !!!, ) - prześlę Tobie zaległe raporty za 2003 i bieżące za 2004 -trzeba je napisać - format jak ostatnio (chyba gw. porównania nie musze podawac do setnej Wink ) - Sheliaka włączę w to również, (tak "dla porządku") mimo, że juz niektóre obserwacje juz masz) - w ogóle jest tego wszystkiego dużo, za br. około 200 ocen. Zabrałem sie nawet za AR Cas (chyba AAVSO nie ma takiej w bazie, bo nie znalazłem dla niej kodu w plikach z walidacji), kappa Cas, (ktoś niedawno ją zaczął obserwować, chyba zakodowali od niedawna, bo w atlasie AAVSO tego nie ma), alfę Cas, a rho Cas jest nawet dość ładnie jasna.
Myślę do AAVSO wysłać tak samo - nie wiem tylko, czy oceny zmiennej automatycznie zaokrąglą czy zwrócą (odrzucą) każąc poprawić?) Jezeli zaokrąglą sami, to sląc do AAVSO poślę równocześnie i Tobie.

Sorry, że trochę odjechałem od "głównego nurtu"
Odpowiedz
AAVSO przyjmuje wyniki obserwacji wizualnych zaokrąglone do 0.1 mag.
Czekam zatem na te wyniki i następne.
Jeżel chodzi o obserwacje gwiazd zmiennych gołym okiem to może Emilianie załóż nowy wątek ? Wink
Odpowiedz
To że chcą z dokładnością 0,1 mag - to wiem, może coś mi sie pomieszało z tym, że gdyby słac z dokładnością 0,01 mag, to i tak zaokraglą - sami, ale z tego co piszesz, pewnie by odrzucili.
No cóż, dostana jak chcą, ale Tobie wyślę z dokładnością 0,01 m - zdaję sobie sprawę, że te 0,01 m to dokładność przy wizualnych - na wyrost, ale nie chciałbym wprowadzać dodatkowego błędu wynikającego z zaokrąglenia.
Do obliczeń przyjmuję jasności gw. porównania z Guide7 (Tycho) również z dokładnością 0,01 m - powód ten sam.

Zatem nie problem - po wysyłce do AAVSO (od razu sprawdzą i potwierdzą jak jest OK) - po tym skoryguję tylko otrzymane jasności do 0,01m i wyślę Tobie.

Odnośnie "gołoocznych" - celna uwaga - sam ciekaw co ludzie oglądaja i na jakie "słabeusze" się porwali gołym okiem - ciekawy temat na nowy wątek! Big Grin

Serdecznie pozdrawiam i dzięki!

Emilian
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości