Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gwiazdy zaćmieniowe
straszliwie koslawo wyszla mi ta krzywa- zreszta sami zobaczcie:
[Obrazek: kartofel.gif]

widac wyraznie ze zbyt czesto nie obserwuje zmian jasnosci gwiazdek na niebie Sad no ale bede sie starac
Odpowiedz
(23.08.04, 15:28)kanarkusmaximus link napisał(a):straszliwie koslawo wyszla mi ta krzywa- zreszta sami zobaczcie:

Gratuluję udanej obserwacji zaćmienia w układzie RZ Cas! Wink
Należy pamiętać, że każda ocena jest obarczona niepewnością pomiarową. Zaraz opracuję przysłane na priva dane i wyznaczę moment minimum.
Odpowiedz
Nie pozostanie mi nic innego jak wpaść w kompleksy. Wszyscy wyliczają momenty, rysują wykresy, tylko ja nieboraczek nie Tongue.
Lepiej mnie nie zawstydzajcie, bo i tak się nie dam skusić do tego. Ja mogę obserwować, resztę zostawiam mądrzejszym Smile.

Kanarkus, jak dla mnie za dokładne te wyniki, chociaż strasznie ambitnie, ale to zależy od metody. Ja oceniam na chłopski rozum, albo inaczej mówiąc na oko, więc o dokładności większej niż 0,05 mag nie ma mowy, a i tak większą niż 0,1 mag bardzo rzadko miewam.

Uff, na szczęście pogoda się psuje, więc dzisiaj będę mógł pospać normalnie, a nie jak jakiś porypaniec szlajać się po dworze ;D.

Tak więc jeśli o mnie chodzi, to do września. Kilka gwiazdek już czeka by mi pomrugać, oby tylko chmurki nie pragnęły tego bardziej Wink.
Odpowiedz
Upss, pomyliłem się. Złą datę wpisałem przy jednej obserwacji...
JD= 2453240.436 HJD= 2453240.436 np= 0.001 h-00:28
Noo mam nadzieję, że już wszystko jest OK. ;D

-----------------------------------------
...a jednak coś się znalazło :Smile , nie było 15 ocenek, tylko 16 Wink
Pozdrawiam! Piotrek
Odpowiedz
wiem o co chodzi z ta dokladnoscia - ale ja zrobilem to metoda o taka - np a2v i v1b gdzie a i b to gwiazdy porownania a v to gwiazda zmienna - potem po calej zabawie porownalem jasnosci - zrobilem odcinek - jesli np byl a2v i v1b to podzielilem ow odcinek na 3 czesci - i w wtedy wyszla taka jasnosc z haczykiem. nie wiem czy to prawidlowo, ale o ile sie orientuje to wiele obserwatorow tak robi Smile no jesli sie myle to spytam sie tylko co zrobic aby bylo dobrze... czy zaokraglac wartosci?? pozdrawiam i czekam na lekcje!!
Odpowiedz
(23.08.04, 19:59)kanarkusmaximus link napisał(a):... pozdrawiam i czekam na lekcje!!

Na razie polecam:

http://sswdob.republika.pl/metodyka.htm Wink
Odpowiedz
Przed nauczyciela wyskakiwać nie powinienem, ale chyba go teraz nie ma, więc ciii... Wink
Chyba dobrze robisz i nie tylko Ty tak dzielisz i mnożysz ;D. Ja jednak nie lubię takiej zabawy, po pierwsze dlatego, że zabiera więcej czasu, po drugie że mam za dobrą pamięć do widoków i liczb, więc w tej chwili pamiętam gwiazdki porównania z okolic wielu gwiazd i oceniając jasność gwiazdy po prostu patrzę gdzie jest, pomiędzy którymi, ile jej brakuje, albo ile jaśniejsza od gwiazdy porównania i wynik zapisuję od razu w postaci jasności gwiazdy mierzonej.
Wtedy też w zależności od różnicy jasności gwiazd porównania można uzyskiwać różną dokładność, ale na oko raczej nie da się większej niż 0,05 mag, a często 0,1 mag. W tej metodzie setne magnitudo są dla mnie abstrakcją.

Ciekawa dyskusja na ten temat i wyjaśnienia SSW i Roberta B były w wątku o Algolu: http://astro4u.net/yabbse/index.php?boar...40;start=0

A niech to! W międzyczasie jak to pisałem, pojawił się nauczyciel... :o
Odpowiedz
Bardzo dziekuje za owe linki - szczegolnie te do obserwacji Algola - teraz wiem mniej wiecej jak ksztaltowac kolejne obserwacje i jak zaokraglac. Jedna moja small uwaga - z teorii wiem ze ludzkie oko nie jest w calym swym zakresie jasnosci tak samo wrazliwe - dlatego rozne obserwacje nalezy wykonywac przy uzyciu roznych sprzetow - tak aby trafic w ta maksymalna czulosc oka (oczywiscie nie pamietam co to byl za zakres jasnosci przy tej maksymalnej czulosci oka nieuzbrojonego).
Ja sam w 2000 roku bylem na Obozie Gwiazd Zmiennych i Komet (to drugie raczej wypadaloby zamienic na Kobiet haha) prowadzonym przez znanego wszystkim dr. Mucka - i tam sie wlasnie nauczylem podstaw oceniania jasnosci. No ale doswiadczenie - inna rzecz - prawie zerowe. Dlatego dziekuje ze na czyms (RZ Cas) moglem sie czegos nauczyc i nabrac doswiadczenia!!
Odpowiedz
Zaćmienie w układzie RZ Cas w nocy 22/23.08.2004 obserwowało trzech użytkowników Forum: Henryk, kanarkusmaximus i xpiox. Wykonali w sumie 55 ocen co pozwoliło na uśrednienie danych. Uśredniłem oceny w przedziałach 15 minutowych. Za niepewność oceny przyjąłem odchylenie standardowe od średniej oceny, które przeciętnie wyniosło 0.17 mag. Po uśrednieniu, metodą kalkową wyznaczyłem moment minimum:

[Obrazek: rzcas220804ave.gif]

Moment minimum RZ Cas z 22/23.08 2004:

HJDmin = 2453240.439 +- 0.003 (22.08.2004 22:32 UT +- 5 min)

Gratuluję udanych obserwacji i zachęcam do dalszych. Wink
Odpowiedz
W nocy 22/23.08.04 Henryk obserwował także zaćmienie w układzie W UMi. Wynik jego obserwacji znajduje się na stronie:

http://sswdob.republika.pl/wumi.htm#minima

Gratuluję i polecam naśladowanie. Wink
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości