Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gwiazdy zaćmieniowe
#1
Uprzedzę Cię SSW i zrobię wstęp do wątku o zaćmieniowych, a Ty go możesz fachowo rozwinąć Smile.

Dzisiaj w nocy przyczaiłem się na gwiazdkę Z Liska (Z Vul), którą obserwowałem od godziny 2 do 3:30. W tym czasie udało mi się zaobserwować maksimum zaćmienia, czyli minimum jasności o godzinie 3:10.
Oto moje dzisiejsze oceny:
2:00 8.1mag
2:30 8.3
2:50 8.6
3:10 8.9
3:30 8.8

Jak widać spadek jasności był bardzo szybki, co na mnie zrobiło wielkie wrażenie. Teoretyczny okres zaćmienia trwa około 10 godzin, jednak na podstawie tej krótkiej obserwacji widać, że najciekawszy spektakl rozgrywa się na godzinę przed i zapewne po maksimum.

Zapraszam do prezentowania najciekawszych zaćmień i do obserwacji.
Odpowiedz
#2
A obserwacje mozna wysylac do GZZ.
Pozdrawiam Radosław Ziomber www.astrofizyka.info [Obrazek: astrofizyka-logo.jpg]
Odpowiedz
#3
Obserwatorium na Suhorze,
http://www.as.wsp.krakow.pl/pl-ascii/
prowadzi projekt GZZ wspólpracy astronomów zawodowych z miłośnikami astronomii w zakresie obserwacji i wyznaczania minimów gwiazd zmiennych zaćmieniowych. Wyselekcjonowane do miłośniczych obserwacji gwiazdy zanadują się w tabelach na stronie http://www.as.wsp.krakow.pl/gzz/mapy/gwiazdy.htm. Pierwsza tabela zawiera gwiazdy łatwiejsze do obserwacji (głębokie minima) a druga gwiazdy pogrupowane wg priorytetu obserwacji. Najbardziej pożądane są obserwacje gwiazd o wadze 10 następnie 9 itd.
Dla gwiazd z tabeli pierwszej, uzupełnionej o kilka innych gwiazd zrobiłem skrypty wyliczające aktualne fazy http://sswdob.republika.pl/fazyzac.htm oraz przewidywane momenty minimów (lista gwiazd na prawym marginesie). Zachęcam do włączenia się do projektu GZZ. Wink
Odpowiedz
#4
Na podstawie obserwacji Henryka gwiazdy Z Vul w nocy 20/21.08.2004 spróbowałem wyznaczyć moment minimum http://sswdob.republika.pl/zvul.htm#minima. Byłoby ono jeszcze dokładniejsze gdyby była zroiona jeszcze choć jedna obserwacja po minimum. Wink
Odpowiedz
#5
Padła kolejna zaćmieniowa Big Grin
Wczoraj wybór padł na AI Draconis. Co prawda przez większość dnia i nocy było spore zachmurzenie, ale od 22ej co chwilę chmurki się rozstępowały. ukazując schowane wcześniej za nimi pięknie światełka. Lokalizacja AI Dra w okolicy zenitu sprawiła, że te przechodzące zbiorniki z wodą zasłaniały ją na w miarę krótko, co umożliwiło kolejne oceny co 20-25 minut. Udało mi się wykonać trzy oceny przed minumum, jedną w okolicy minimum i trzy po, dzięki czemu SSW już wyznaczył kolejne minimum Smile.

Ciekawe co dalej?

Kto się przyłączy? Wieczorem podam plan na dzisiaj, o ile pogoda dopisze. Wyznaczenie minimum z obserwacji kilku osób byłoby dokładniejsze, więc warto Smile.
Odpowiedz
#6
Na dzisiaj proponuję łatwą do obserwacji nawet dla posiadaczy słabych lornetek RZ Cas.
Początek zaćmienia o 21:57, środek o 0:21, koniec 2:45.
Jak widać czas zaćmienia jest krótki, minimum dosyć głębokie, gwiazdy porównania w pobliżu (w polu widzenia lornetki), więc nic prostszego - w łatwy sposób można stać się obserwatorem gwiazd zaćmieniowych Big Grin.

Mapki i nieco więcej informacji tutaj: http://sswdob.republika.pl/rzcas.htm

Zapraszam do wysilenia oczu i części ciała znajdującej się między uszami Wink.
Odpowiedz
#7
No to ja - jako poczatkujacy masterkowicz niebieski zabieram sie za ow uklad dzis!! dziekuje za informacje!!
Odpowiedz
#8
jestem wlasnie po obserwacji owej gwiazdy - i musze przyznac ze to bardzo mile doswiadczenie. jak tylko przelicze swe znaczki na magnitudo to podam wyniki swych obserwacji Smile
Odpowiedz
#9
Witam!
Zrobiłem 15 obserwacji od 22:35 do 01:50.
Minimum z moich obserwacji było o 00:26, JD= 2453240.4348 HJD= 2453240.435 (np 0.002)
Ciekawe jaka będzie średnia :Smile
Fajne gwiazdki z tych zaćmieniowych! Wink
Pozdrawiam! Piotrek
Odpowiedz
#10
Gratuluję obserwacji Big Grin. Było pięknie. Ja jeszcze oglądałem po sąsiedzku zaćmienie W UMi, którego minimum było około godzinę wcześniej. Niestety było sporo chmur, więc nie zrobiłem tyle ocen, co chciałem - oglądałem kiedy się dało, a nie kiedy powinienem Wink i miałem blisko 40 minutową przerwę. A najgorsze, że rano trzeba było do roboty >Sad.

(23.08.04, 02:03)xpiox link napisał(a):Minimum z moich obserwacji było o 00:26

Mi wyszło coś w okolicach, ale że nie trawię tych obliczeń, pozostawię tą przyjemność SSW ;D.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości