Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Perseidy kontra Wisła-Real
Hello,

Czas na moją relację z Perseidów 2004.

Mam złą wiadomość dla wiernych kibiców Wisły lub Realu,
kto oglądał drugą połowę meczu, poprostu przegapił maksimum Perseidów :Smile

Ale po kolei.

10 VIII 2004 (Wtorek)
Obserwacje zacząłem ok. 22:00 skończyłem o 2:34 (uff) Tej nocy widziałem
najjaśniejszego Perseida jakiego kiedykolwiek widziałem. Spaił się w atmosferze
o 0:52 miał jasność ok. -6 mag. był krótki (zgasł w Trójkącie) i zostawił
falisty ślad na ok. 30 sek. Piękny Big Grin
Meteorów nie liczyłem. Noc piękna i gwieżdzista z Drogą Mleczną. Miodzio.
Potem ok. 0:15 widziałem wschodzący sierp Księżyca. Wyłaniał się zza małych chmur.
Poczekałem też do wschodu Wenus (ok. 1:50) a o 2:36 już smacznie spałem ... nie powiem do której godziny :Smile

11 VIII 2004 (Środa) - maksimum Perseidów
Tu miałem dylemat. Obejrzeć drugą połowę meczu Wisła Kraków - Real Madryt,
czy pójść na obserwację Perseidów. Wybrałem to drugie.
W Rudnicy dostatecznie się ściemnia ok. 21:50 a rozwidnia ok. 3:10
Obserwację zacząłem o 21:45 Byłem z bratem ale on wrócił się do domu
oglądać mecz. A tymczasem Perseidy sobie spadały i to nieźle.
Średnio 1 co 5-10 sek. Wiedziałem, że trafiłem na maksimum. Tak znacznie spadały
do ok. 22:25 kiedy to przyszedł brat i powiadomił mnie o wyniku meczu ;D
Wg. mnie maksimum Perseidów w 2004 r. nastąpiło ok. 22:05 (20:05 UT)
Od tego momentu obserwowaliśmy "spadki grupowe" czyli spadało kilka meteorów
potem kilka minut (kilkanaście sekund) przerwy i znów spadało kilka.
Acha pogoda lux. Tylko lekka mgiełka nad łąką przy rzece. +9°C
Obserwacje skończyłem o 2:03 Perseidów 244 !!! i ok. 15 SPO
Ależ udane Perseidy Big Grin

12 VIII 2004 (Czwartek)
Pogoda już z chmurami (zamazańce) lecz więcej było gwiazd niż chmur.
Perseidy już rzadko spadały. Naliczyłem ich 43 od 21:53 do 23:56 Potem chmury.

Ot i takie to były moje boje z Perseidami. Mając trudny orzech do zgryzienia (mecz czy meteory) wybrałem właściwie. Jestem naprawdę zadowolony, że udało mi się oszacować maksimum Perseidów. 244 Perseidy to najwięcej meteorów z tego roju kiedykolwiek widziałem.

Z tego miejsca chciałbym pozdrowić wszystkie osoby, które obserwowały (fotografowały) Perseidy w tym roku. Smile

Odpowiedz
Przedstawiam mapkę tego mojego bolida.
To coś dla Arka i drużyny z PKiM Wink

[Obrazek: bolid_perseid_20040810_2252ut_ah.png]

Odpowiedz
Dziękuję za pozdrowienia i wzajemnie. Ja oglądałem dopiero od 23:15. Tyle, że za to dłużej do 4:00. Wszystkich meteorów widziałem ok 250 ale zapisałem tylko dane 169. Chwilami nienadążałem z zapisem tyle ich leciało Smile. Było dużo jasnych ze smugami. Tyle meteorów w ciągu nocy jeszcze nie widziałem.
Odpowiedz
A czy ktoś wogóle obserwował Perseidy 11 sierpnia 2004 r. sprzed godziny 21:50 i też zauważył maksimum ok. 22:00 które trwało do ok. 22:25 ???

Wiem, że nie wszyscy mieli taką możliwość tylko ci bliżej wschodniej granicy gdyż tam się wcześniej ściemnia. Ciekawe czy na Białorusi, Rosji były prowadzone obserwacje i czy są jakieś dane stam tąd ?
Odpowiedz
Ja obserwowałem od 21:30 do 1:00 i muszę przyznać że podobnie jak Ty najwięcej meteorów widziałem około godziny 22 (lub kilka minut później). Nie miałem jednak perfekcyjnych warunków więc sporo słabszych mogło mi umknąć.
Odpowiedz
Witam,

Oddział PTMA w Warszawie prowadził obserwacje Perseidów w nocy 11/12 sierpnia kilkadziesiąt km od Warszawy. Pierwsze obserwacje od ok. 21:30.
W środę podam więcej szczegółów, po zapisaniu danych - mam 2 godziny nagrań wideo kamerą CCD o czułości ok. 0.001 luksa.

Hermes
Odpowiedz
Witam,

kilka informacji o obserwacjach Perseidów:

Obserwatorzy PTMA (Oddział w Warszawie) prowadził obserwacje ok. 30 km na południe od Warszawy. Ja miałem dwa aparaty fotograficzne z obiektywami szerokątnymi i z błonami 3200 ASA, oraz kamerę CCD o czułości ok. 0.001 luksa i z obiektywem szerokokątnym (ok. 70 stopni).
Początek nagrań od ok. 21:30 - prawie bez przerwy do północy (wtedy niebo częściowo się zachmurzyło). Kamera zarejestrowała ponad 20 meteorów (w sumie obserwatorzy widzieli ich ponad 100 (może nawet do 150) - ale nie mogło się to równać do Leonidów z nocy 18/19.XI.2002, kiedy naliczyliśmy ich 505 !! Big Grin
Na nagraniach jest kilka bolidów (o jasnościach do -6 mag) i jeden "Antyperseid" - wolny bolid o jasności ok. -3 mag, lecący dokładnie w kierunku... radiantu (Perseusza) ;D (moment 22h 01m 37s)
Pierwszy jasny meteor ( -3 mag) był zarejestrowany o 21h 42m 34s. Oprócz tego dwa meteory prawie stacjonarne (jasne) - ale nie Perseidy !!
Najciekawszy Perseid był o 22h 30m 36s - jasność ok. -4 mag, zostawił ślad widoczny 10 sekund (nie "załapał" się na wideo). Rejestrowane były na taśmie (na bieżąco) wszystkie raporty i komentarze obserwatorów.
Dodam, że służba czasu na wideo była oparta na DCF77 i inserterze (każda klatka wideo ma wyświetlany czas do +- 0.04 sek)

Hermes
Odpowiedz
Co prawda już trochę po maksimum, ale przy okazji moich obserwacji DS'ów w poniedziałek 16.08 jeszcze trochę Perseidów było. Najjaśniejszy miał ok -2 mag i leciał w kierunku gwiazdozbioru Delfina. To chyba ostatni dosyć jasny meteor z tego roju jaki uda mi się jeszcze zauważyć :-\. Chociaż trzeba próbować
Pozdrawiam!
lornetka: Breaker 10x50 teleskop: Bresser Pluto/S 114/500 Kamerka: Philips TouCam Pro 840k
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości