Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[ATM] Wykonanie podst. lustra do Newtona
Cytat:Jest troche na temat budowy teleskopu pod:
Eeee.... tam to tylko o lornetkach.. ;D
Odpowiedz
(29.08.04, 00:24)Lukasz Wieteska link napisał(a):[Obrazek: normal_lustro.JPG]
Dzień dobry !
Tak wygląda mocowanie lustra w moim teleskopie -
nie miałem za dużo miejsca po bokach lustra (po 0,7 cm) więc musiałem zdecydowac się na coś takiego - jeżeli chcę mocniej docisnąc lustro wtedy przyginam dolną część ( zmniejszam kąt zgięcia - wtedy całość schodzi nieco niżej)
Lustro jest zamocowane 3 takimi elementami i całkiem nieźle się trzyma !
Tak pisze gdyby ktoś też miał nieco za mało miejsca w tubusie Wink

Pozdrawiam !
Łukasz Wieteska

Nie lepiej tak ?

[Obrazek: mocowanie.JPG]
Odpowiedz

Myślisz że przekombinowałem ?? Wink
no nie wiem - a co jesli się okaże że zwierciadło już po zamocowaniu daje złe obrazy bo jest za mocno dociśniętę - trzeba będzie wiercić nowe otwory ??

pozdrawiam serdecznie !
Łukasz Wieteska
TN 230/1500
Odpowiedz
(09.09.04, 11:16)Lukasz Wieteska link napisał(a):Myślisz że przekombinowałem ?? Wink
no nie wiem - a co jesli się okaże że zwierciadło już po zamocowaniu daje złe obrazy bo jest za mocno dociśniętę - trzeba będzie wiercić nowe otwory ??

pozdrawiam serdecznie !
Łukasz Wieteska

Otwory są podlużne jak u Ciebie Smile

Choć Łukasz mi na gg wyjaśnil swoje rozwiązanie i w jego przypadku użył jedynego słusznego.
Odpowiedz
odnalazłem ze swojego archiwum zdięcia z podstawy łustra jak mam wstawić ? wstawiam jeszcze raz

cd. bedzie
[Obrazek: 2323_21_06_08_10_59_18.jpg]

[Obrazek: 2323_21_06_08_10_57_27.jpg]

[Obrazek: 2323_21_06_08_10_56_12.jpg]

[Obrazek: 2323_21_06_08_10_54_44.jpg]

Odpowiedz
w starym opisie istniały fotki,
ale nie potrafię wstawić fotki ze starego opisu,  moderatorze !  proszę !!
CD.
[Obrazek: 2323_21_06_08_10_53_10.jpg]

[Obrazek: 2323_22_06_08_10_28_57.jpg]

Odpowiedz
  POPRAWKI NA LEPSZE.. Big Grin  wklejanie śrub do podstawy lustra

[Obrazek: 2323_19_07_08_2_20_51.JPG]

z góry podstawy lustra mogą troszkę wystawać główki śrub zamkowych , będą  przyklejone podkładki ze skóry lub  z paska grubości  ok. 2-3 mm, a więc będzie szczelina i lustro nie opiera się na główki śrub.  Symetria wymaga sensu , by lustro swobodnie leżało bez skrzywień i naprężeń !!

[Obrazek: 2323_19_07_08_2_25_53.JPG]
Odpowiedz
        Dla majsterkowicza ..
nie trzeba się zamartwiać. ???
             UWAGI  i przypmnienia:
  A.  śruby długie M6 powinne być z długim gwintem !, bo nieda sie dociągnąć sprężyn na pół.
  B. Należy wykonać szablon lustra , wg wybranego zakupu lub swego szlifu o srednicy i grub ok. 20mm, łatwo i bez strat świetna przymiarka i pasowanie wszystkich pomysłów i nie do zniszczenia  LUSTRO PRAWDZIWE !!
C. Zakup łatwy, "Agroma" sprężyny kupłem za kilka pln  nadają się z większych silników lub traktorów do zaworów , zwróć uwagę ogólną o średnicę sprężyn ok 24 mm zew. pół twarde ok. wiertła łopatkowe mają 25mm pasuje dobrze

Zawsze istnieją  w domu różne narzędzia,  Big Grin
polecam różne wiertła, a także wiertła łopatkowe do drewna
w opisie stosuję dobry materiał płyty  typu MDF grub. 16 - 21mm wystarczy ze stolarni  jest szansa za obrzynki beeeer  ;D kilka kwadratów 350x350 powinno wystarczyć rozmiar ..
Lepiej  zamówić sobie po dwa kwadraty 16mm i do  21mm , bedzie zapas na złe wykonanie, 16 mm lepiej wykonac do podst. lustra grubszy 21 mm łatwiej wykonać b. głównej podst. do wszystkiego mocowania   -.  boczne mocowanie

Pozdrawiam Majsterkowiczów, Dziadek.
Odpowiedz
to jest stan podstaw świerzy i surowy bez malowania raczej.
to sa dwa wymiary podstaw głównych tzn. mozna podjąć decycję czy zmienić na Dobbsona z kołyskami cz na okrągło do rury z mocowanie i to jest z zapasem rozmiar podst. głównej.
Odpowiedz
[Obrazek: 2323_29_01_09_4_28_22.JPG]

[Obrazek: 2323_29_01_09_4_30_17.JPG]
na foto jest skrót optyczny na mniejszym, istnieje  odległości od krążka do krawędzi kwadratu = 20 mm  z każdej strony too jest mały zapas

na foto przedstawiłem różnice wymiarów podstawy głównej może się przydać dla majsterkowiczów,jest okazja samemu podjąć decyzję czy to będzie Dobbson z kołyskami czy do tubusu Newtona

zapraszam, Dziadek.

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości