Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[ATM] Wykonanie podst. lustra do Newtona
Dzień dobry
ja wyraźnie napisałem, że podkładka pod lustrem w tym miejscu jest do celów poglądowych, a jej miejsce docelowe przy "słupku". Koniecznie trzeba czytać dość dokładnie.
" Podkładkę, którą widać...." itd.
Pozdrawiam Andrzej z Opola
Odpowiedz
Witam serdecznie . W ilu miejscach podeprzec krazek lustra 24 cm o wadze 3 kg ? Zastanawiam sie nad pianka pod calym lustrem . Jest z pyreksu i zmiany temperatury minimalnie wplywaja na jego geometrie . tak slyszalem . Chyba im bardziej sie staramy to gorzej wychodzi .
Odpowiedz
Witam Zbyszku
pianka traci swoje właściwości, twardnieje i potem rozsypuje się na proszek, to wytwór chemii.
Najlepsze są naturalne materiały typu skóra garbowana, cieńki filc, coś co w naturalny sposób ma swoją elastyczność i będzie podatne na ruchy lustra i nie będzie traciło swoich właściwości.
Uważam że trzy śruby na Twoje lustro są wystarczające.
Wyciąłem dziś drugi krążek szklany fi 215mm grubości 19mm i też dam tylko trzy śruby.
Myślę, że ważniejsze będzie dobranie b.mocnych sprężyn pod podstawę.
Powodzenia Andrzej z Opola
Odpowiedz
Dzień dobry
załączam sposób zabezpieczenia sprężyn przed przesuwaniem. W poprzednim teleskopie sam robiłem "koronki " z blaszki, a teraz pomoc uzyskałem pod sklepem. Pełno tego wszędzie. ;D

[Obrazek: spr%EA%BFyny.jpg]

Zapomniałem dodać, że kapsle od strony większej podstawy mają wybite troszkę większe otwory, aby przy regulacji śruba lekko się suwała. Otwoty nie są wiercone tylko szpikulcem , aby wywinęła się blaszka do wew. strony, wtedy nie ma ostrych krawędzi w miejscu styku śruby z blaszką.

Odpowiedz
Dziadku to rewelacja i pomysł na 5+ to przejście z browarnictwa do "piwnego" amortyzatora jest wręcz Boskie, moje skromne gratulacje za zastosowanie darmowych materiałów wtórnych ;D

Ps. W naszych telepach stosujemy frezowne gniazda pod sprężyny w materiale oprawy 8)
Odpowiedz
[Obrazek: normal_lustro.JPG]
Dzień dobry !
Tak wygląda mocowanie lustra w moim teleskopie -
nie miałem za dużo miejsca po bokach lustra (po 0,7 cm) więc musiałem zdecydowac się na coś takiego - jeżeli chcę mocniej docisnąc lustro wtedy przyginam dolną część ( zmniejszam kąt zgięcia - wtedy całość schodzi nieco niżej)
Lustro jest zamocowane 3 takimi elementami i całkiem nieźle się trzyma !
Tak pisze gdyby ktoś też miał nieco za mało miejsca w tubusie Wink

Pozdrawiam !
Łukasz Wieteska
TN 230/1500
Odpowiedz
Dzień dobry
Januszu, żadnej Ameryki nie odkryłeś z tym frezowaniem. Nawet na pierwszym foto jest pokazane frezowanie na główki śrub, więc jak ktoś będzie chciał to sobie zrobi pod sprężyny wiertłem piórkowym na gł. 2-3mm.
Z publikacji kolegów na forum wynika, że budowane teleskopy przez brać forumową są leppppsze niż Twoje i mają duszę.
Łukaszu to b. ciekawe rozwiązanie, fooootki proszę dla nas.
Odpowiedz
Dzień dobry !

Niestety nie dysponuje teraz aparatem żeby to wszystko obfotografować - w czwartek mam poprawkę z botaniki i jestem zarobiony po uszy - postaram się po egzaminie pożyczyć aparat i trochę pozdjęciować !

Pozdrawiam serdecznie
Łukasz Wieteska
TN 230/1500
Odpowiedz
Jesli by bylo potrzebne wiecej kapsli od
piwa, to chetnie sluze.

Eugeniusz
Odpowiedz
Jest troche na temat budowy teleskopu pod:
http://www.foothill.net/~sayre/

Eugeniusz
Odpowiedz