Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wenus 2005
Była widoczna bardzo wyraźnie. Wręcz nie dało się jej przeoczyć jeśli się patrzyło w tym kierunku bardzo nisko.
Hmmm.. czyżbym był drugą osobą widząca Wenus w sezonie wieczorowym?  ;D
Niech noc będzie z Wami!
Bardzo możliwe, że coś ją przysłoniło.Nad samym horyzontem były chmury. Ja jej szukałem pod Księżycem. Hehe poczekam sobie jeszcze z miesiąc. Smile
Fotografia : Nikon D70s, Nikkor 18-70 DX ED, Nikkor 70-300G Astronomia : Synta 10" 254/1200, f/4.7
Ojoj.... pod księzycem?! No to ZDECYDOWANIE za wysoko  ;D
Niech noc będzie z Wami!
(10.05.05, 21:17)Gemini link napisał(a):.  Skierowałem  jako-tako telepa na niego, zajrzałem w  okular i pomyślałem: Łe, samolot. Ale... zaraz... to nie ma kilku światełek wokół- samolot odpada, nie rusza się - satelita też, więc...  Wenus :o. :o :o

Tarczka była ładnie widoczna przy 50x i wydawała się lekko 'scięta' z jednej strony.

Gwoli ścisłości: Wenus jest niedługo po pełni (ok. 6 tygodni), elongacja ok. 10 stopni (tak jak Księżyc w wieku zaledwie 20 godzin!) - jej średnica kątowa wynosi 10" - czyli przy powiększeniu teleskopu 50x wygląda podobnie jak Jowisz przez lornetkę przy powiększeniu 12x. Trudno zobaczyć szczegóły (pomijam tu fakt, że w ogóle zobaczenie czegoś na tarczy Wenus małym sprzętem jest prawie niemożliwe...). To ścięcie na pewno nie jest związane z rzeczywistym wyglądem tarczy przy fazie 0.98, a prawdopodobnie wpływem refrakcji i dodatkowo może również błędami sprzętowymi .

Hermes
(11.05.05, 22:49)Hermes link napisał(a):Gwoli ¶cisło¶ci: Wenus jest niedługo po pełni (ok. 6 tygodni), elongacja ok. 10 stopni (tak jak Księżyc w wieku zaledwie 20 godzin!) - jej ¶rednica k±towa wynosi 10" - czyli przy powiększeniu teleskopu 50x wygl±da podobnie jak Jowisz przez lornetkę przy powiększeniu 12x. Trudno zobaczyć szczegóły (pomijam tu fakt, że w ogóle zobaczenie czego¶ na tarczy Wenus małym sprzętem jest prawie niemożliwe...). To ¶cięcie na pewno nie jest zwi±zane z rzeczywistym wygl±dem tarczy przy fazie 0.98, a prawdopodobnie wpływem refrakcji i dodatkowo może również błędami sprzętowymi .

Hermes

Zapewne tak. Ja tylko opisałem jak ją widziałem Smile
Mak S-W 127/1540
I ja dołączam do szczęścliwcó, którzy mieli okazję gapić się na wenus
Witam,

dołączam zdjęcie Wenus z centrum Warszawy:

[Obrazek: wenus050512.jpg]

w tym momencie (21h 10m)  Wenus była zaledwie 0.7 stopnia nad horyzontem :o, stąd jej jasność była mniejsza i widoczna dopiero przez lornetkę.

Hermes
TO JEST 0.7 STOPNIA??!!!  :o :o :o
Łał... no to naprawde nieźle. Szkoda że nie robiłeś jak była niżej. Chciałbym zobaczyć jak wygasa  Wink
Niech noc będzie z Wami!
(12.05.05, 21:22)Karol Wójcicki link napisał(a):TO JEST 0.7 STOPNIA??!!!  :o :o :o
Łał... no to naprawde nieźle. Szkoda że nie robiłeś jak była niżej. Chciałbym zobaczyć jak wygasa  Wink

A, właśnie w związku z tym 0.7 stopnia przypomniła mi się ciekawa obserwacja...
Otóż 16 IX 1997 roku podczas całkowitego zaćmienia Księżyca postanowiłem sobie popatrzeć lornetką 10x50 (teleskopu jeszcze zresztą wtedy nie miałem) na zachód Wenus. Niebo było bardzo przejrzyste i Wenus było do samego końca widać gołym okiem. Co ciekawe przez ostatnie 2-3 sekundy widać było wyraźnie zielony błysk Wenus!! Wtedy był to pierwszy zielony błysk w moim życiu, z pewnościa najwyraźniej widoczny i najbardziej efektowny  ;D

Pozdrawiam
Piotrek
Krosno,  49°40' N   21°47' E http://piotrguzik.systempartnerski.pl/
No to i ja się pochwalę Smile Wyjechałem sobie rowerkiem na wał przeciwpowodziwy na Dunajcu - miejsce, z którego często oglądam zachody Słońca, chwilę poczekałem i o 20:31 zobaczyłem ją Smile Trochę wcześniej rzucił mi się w oczy Jowisz, nieco później Saturn. Ostatni raz rzuciłem okiem na Wenus o 20:55, gdy była na wysokości zaledwie 2 stopni nad horyzontem. Jak jutro pogoda pozwoli, to też sobie na nią zerknę Smile
Zbyszek Siciarz Tarnów - Mościce: 50° 00' 08'' N, 20° 55' 37'' E Skylux 70/700 na montażu Astro-3, lornetki 8x30, 10x50, 12x60 Kurs PHP antyqjon - blog

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości