Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MTO na Teleskop
Złączka prosta to nakręcana na MTO tulejka z utwardzonego szafirem i wyczernionego galwanicznie duralumninium do której wkładamy okular z boku blokowany śrubką dociskową a projekcyjna jest dodatkowo na końcu wzbogacona o męski gwint M42x1 umożliwiajacy z zestawem pierścieni pośrednich lub mieszkiem makro wykonywanie projekcji okularowej np do fotografii planetarnej czy lunarnej ;D
Odpowiedz
Witam Cie<br><br>Niestety musze Ci powiedzec ze wersja bez zlaczki 90st to nieporozumienie. W pierwszych dniach posiadania MTO nie mialem jej i niestety obserwacje obiektow powyzej 60st to byla meczarnia. Dlatego kupilem zlaczke u P. Janusza (tylko pamietaj ze powinienes wybrac taka ktora mozna dowolnie obracac w gniezdzie - chodzi o to zeby gwint na MTO nie determinowal ustawienia zlaczki) Ale P. Janusz bedzie wiedzial o co chodzi!<br><br>
Pozdrawiam, Piotr 29° 20' 48&quot; N, 48° 05' 26&quot; E LX200 10&quot; + ETX90 OTA + SW 100ED + LXD55 + wiadro okularkow; Canon 300D; ...
Odpowiedz
Jeśli nie znasz mojego rozwiązania dla MTO to proponuję zajrzeć tu: http://www.lx-net.prv.pl/mto1.htm . Ja należę do tej grupu astronomów, którzy nie są tak bardzo zawzięci na sterczenie przy rurach ale nieco bardziej interesują mnie konstrukcje przydatne w astronomii. To rozwiązanie dla MTO  powstało z inspiracji produkcją Mead-a i Celestron-a po przygodach z Uniwersałem. W tej chwili ten skromny napęd jest moim 'królikiem doświadczalnym' przy testowaniu układów sterujących i oprogramowania do systemu goto. Wszyskie obserwacje i błędy tu wykryte są niezwykle porzydatne na większych konstrukcjach !. Przekładnie jakie mam w tej chwili pozwalają mi na dokładność sterowania rządu 30 sek. łuku na 1 krok sterowania. Wkrótce powiększę rozdzielczość 4-krotnie do ok. 8 sek. łuku na jeden krok. Do obserwacji wizualnych ta dokładność wystarcza aż nadto, do fotografii CCD też ale z krótkimi czasami naświetlania. Stanowczo popieram głosy, że praca bez złączki kątowej jest w przypadku MTO nieporozumieniem. Szkoda, że po zastsowaniu złączki 'robi się ciemniej'. Może Janusz wymyśli coś na kompensację tego zjawiska ? Byłbym pierwszym chętnym a sądzę, że nie zabrakło by następnych.<br>L.Jędrzejewski
Odpowiedz
Panie Leszku gratuluje udanej konstrukcji i podziwiam zapał z jakim Pan to realizuje !!! <br><br>Włanie przed chwilą wróciłem z dworu "na tarczy" Smile<br><br>chciałem nagrać sobie jowisza i saturna Vestą CCD no się przeliczyłem, gdyż nie mogłem wcelować planetami w kadr na monitorze Sad kilka razy mi mignął na monitorze przy szukaniu i to wszystko.<br>I to nawet stabilny drewniany statyw nie pomaga, stąd wniosek, że szukacz niezbędny.<br><br>a złączka katowa to mój następny zakup i okulary  8)<br><br>mam pytanko Jak sie kolimuje MTO ? <br><br>i czy mto jest podatne na rozkolimowywanie sie, np poprzez transport jakieś nieprzewidziane szturchniaki itp.?<br><br>pozdro
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości