Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Uwaga !!! WYbuch Perseidów!!!
Hej, piękne dzięki za info Smile
Odpowiedz
Wczoraj chyba jednego widziałem, chociaż równie dobrze mógł to być jakiś sporadyczny. Jasny, szybki, bez wyraźnego koloru za to z wyraźnym śladem który znikł po sekundzie. Jasność porównałbym z Altairem, ale na niebo już wlazły cirrusy więc trochę rozmyły obraz.
Odpowiedz
chyba się pomału zaczyna: w niedzielę (w nocy) godzina 0.55 widziałem z Konstancina , jasny 0m , przemknął w z pn na pd w ułamek sekundy przez prostokąt pegaza, już szykuję śpiwór na sierpień

korekta: poczytałem w Uranii i jestem może ciut mądrzejszy:
to był chba spóźniony pegazyd ("słabe bardzo szybkie meteory ze śladami")

pare minut wcześniej widziałem jak przez całego Wodnika aż do Pegaza przeleciało coś wolnego, rozsypującego się, leciało 3 sekundy, jasnosc -1.5
myslałem że to kosmiczny złom a tu prosze: Urania "akwarydy i kaprikornidy składają się ze słabych stosunkowo wolnych meteorów, w skład CAP wchodzą też niekiedy berdzo jasne i powolne (a więc efektowne) bolidy" . Cholercia, czy wszystko na świecie jest już zbadane i zaszufladkowane ???
Odpowiedz
Ja widziałem tej nocy 2 meteory, które wyszły dokładnie z miejsca radiantu perseidów. Tak w ogóle to widziałem ich kilkanaście ale większość z nich to chyba sporadyczne meteory.

ISS przeleciał z opóźnieniem 5 minutowym..... Chociaż zanotowałem również przelot ISS ok. godziny 21:10, którego nie było w danych na heaven's above....

No i w końcu miło było zobaczyć Wenus, Plejady i Byka po dłuższej przerwie Smile Jak pogoda się nie zepsuje, to dzisiaj może znowu wyskocze poza miasto Wink
Odpowiedz
Z soboty na niedzielę podczas DS-owania przeleciało mi coś pod Wielkim Wozem, mógł to byc Perseid, bo nadlatywał z tamtej strony nieba...
Pozdrawiam
-Jarosław
TN130mm f/5 na Dobsonie "Regulus", travellerek TS80/400, Mak 127mm S-W, B10x50 Fomei, , Celestron Sky Master 15x70
Odpowiedz
(19.07.04, 10:34)Allan link napisał(a):ISS przeleciał z opóźnieniem 5 minutowym..... Chociaż zanotowałem również przelot ISS ok. godziny 21:10, którego nie było w danych na heaven's above....

U mnie też stacja leciała z opóźnieniem paru minut :/ Nic nie słyszałem o jakiejś korekcie orbity, a tu taki numer ??? Już prawie zrezygnowałem z gapienia się w tamtą część nieba, bo chwilę wcześniej zaobserwowałem pierwszą w moim życiu mgławicę planetarną (M27) i chciałem wrócić do sprzętu, a tu z zachodu cosik leci. ISS miała wtedy jakieś -1.5 mag.
Zbyszek Siciarz Tarnów - Mościce: 50° 00' 08'' N, 20° 55' 37'' E Skylux 70/700 na montażu Astro-3, lornetki 8x30, 10x50, 12x60 Kurs PHP antyqjon - blog
Odpowiedz
(19.07.04, 15:23)antyqjon link napisał(a):[quote author=Allan link=board=3;threadid=3565;start=15#msg57166 date=1090229694]
ISS przeleciał z opóźnieniem 5 minutowym..... Chociaż zanotowałem również przelot ISS ok. godziny 21:10, którego nie było w danych na heaven's above....

U mnie też stacja leciała z opóźnieniem paru minut :/ Nic nie słyszałem o jakiejś korekcie orbity, a tu taki numer ??? Już prawie zrezygnowałem z gapienia się w tamtą część nieba, bo chwilę wcześniej zaobserwowałem pierwszą w moim życiu mgławicę planetarną (M27) i chciałem wrócić do sprzętu, a tu z zachodu cosik leci. ISS miała wtedy jakieś -1.5 mag.
[/quote]

Noms, z zachodu nadleciała i jasność miała niezłą. Możliwe, że coś mieszali z tą orbitą bo jakieś 1h40 minut wcześniej widziałem przelot ISS, którego nie było na heaven's above (chociaż przechodził prawie przez zenit) .....

Dawno już nie spędziłem całej nocy poza miastem i nie miałem pojęcia, że tyle tych satelit można zobaczyć w ciągu nocy.... Widziałem ich około 15 i to o różnych godzinach. Oczywiście nie są one jasne (3 - 4,5 Mag)ale i tak rzucają się w oczy.

Odpowiedz
No i przyjechałem z astro polowanka na meteory (i nie tylko).

29/30 lipca 2004 r. widziałem 15 Perseidów, 6 Kasiopeidów i 4 delta Akwarydy Południowe.

Oprócz tego popatrzyłem na kometę C/2003 K4 (LINEAR) - dobrze widoczna nawet przy blasku Księżyca.
Widziałem Folmahauta, Mirę, Plejady, Aldebarana no i ... super jasną Wenus Big Grin Piękna nad płn-wsch horyzontem lasu.
Mgły prawie nie było, a następnej nocy 30/31 zero mgły gwiazdy widoczne po horyzont. ("najczystsza" noc w tym roku).
Oszacowywałem też jasność Beta Lyr (w przerwach walczyłem z myszą, która potem się utopiła w wiadrze ;D)

---------------------------
A teraz pytanie : Dlaczego Perseidy widać w tak sporym okresie czasu 17 lipiec - 24 sierpień ?
Przecież kometa macierzysta 109P/Swift-Tuttle ma kąt nachylenia orbity aż 113 stopni, a okres komety to 135 lat więc za często nie powraca w okolice Słońca.
Jeśli ten okres jest tak długi oznacza to, że kometa zostawiła meteoroidy z bardzo dawnych czasów (kilkunastu powrotów temu) gdzie być może orbita była trochę inna.
Druga moja hipoteza to, że poprostu meteroidy zostawione przez kometę 109P ulegają oddziałowywaniu grawitacyjnemu Jowisza i Saturna i to sprawia, że okres widzialności Perseidów trwa tak długo.

PS 1. Poza tym kometa 109P ma średnicę ok. 31 km ! nie to co zwykłe kilku kilometrowe inne komety okresowe (nie wszystkie).
To też (ten rozmiar) sprawia, że meteoroidów jest więcej (czyt. dłuższy okres widoczności).

PS 2. To nie było pytanie retoryczne, więc prosiłbym kolegów o wyjaśnienie mi tego problemu :Smile

Odpowiedz
Maksimum tuż tuż. Pogoda na płd.-wsch. ma być kiepska >Sad, najlepiej ma być na płn. -zach. Zobaczymy :Smile

A tu mała ciekawostka : Estimator

Jak ocenić samemu kiedy wystąpiło maksimum ? Czytałem, że notuje się ilość meteorów w odstępach czasu np. 10 min. i potem wylicza się kiedy było maksimum.
Odpowiedz
Dorzucę mapki pogodowe na 11 VIII 2004 r.

WP
[Obrazek: 2004.08.11.png]

TVP
[Obrazek: img500.jpg]
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości