Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zadanko czysto matematyczne
Na bystrość umysłu.

Spotykają się trzej matematycy. Jeden z nich jest ślepy. Jeden ze zdrowych matematyków mówi: "Mam trzech synów. Iloczyn wieku mych synów wynosi 36, natomiast suma tyle, ile okien ma budynek stojący naprzeciwko. Ile lat mają moi synowie?". Drugi matematyk mówi: "Niestety nie mogę określić wieku twoich synów". Ślepy: "Skoro mój szacowny kolega nie potrafi, to ja niestety też nie". Pierwszy: "Dla ułatwienia powiem, że mój najstarszy syn nie ma na imię Jan". Drugi: "Teraz już wiem, ile mają lat!". Ślepy: "Skoro mój szacowny kolega wie, to ja też".

To ile lat mają synowie matematyka nr 1 ? ???
Prawidłowa odpowiedź jest tylko jedna, spróbujcie ją wykombinować na forum publicznym 8)
Odpowiedz
Najstarszy ma 9 lat. Pozostali po 2 Smile
Odpowiedz
1, 6, 6
Odpowiedz
Prawidłową odpowiedź tym razem podał Allan - brawo ! Gdyby ją jeszcze pięknie uzasadnił (czytaj - wyprowadził rozwiązanie), byłoby cudownie Wink
Odpowiedz
Jasne już mówię Smile

Otóż na początek rozpisałem kilka możliwych kombinacji 3 cyfr, których iloczyn wynosi 36, obliczając również sumy każdej z nich. A więc:

6x6x1 = 36 (suma - 13)
3x3x4 = 36 (suma - 10)
36x1x1 = 36 (suma - 38)
9x4x1 = 36 (suma - 14)
18x1x2 = 36 (suma - 21)
9x2x2 = 36 (suma - 13)
12x3x1 = 36 (suma - 16)

Jest ich więcej? Możliwe ale wystarczy tyle aby uzyskać rozwiązanie zadania.

Patrząc na sumy wszystkich kombinacji, zauważamy ,że powtarza się liczba 13 (kombinacje: 9x2x2 i 6x6x1). Matematyk, który miał odpowiedzieć na zagadkę po przeliczeniu liczby okien w domu sąsiednim, nie mógł odpowiedzieć, gdyż możliwe są 2 kombinacje dające iloczyn 36 i sumę 13 a więc podpowiedź: "Dla ułatwienia powiem, że mój najstarszy syn nie ma na imię Jan" pomogła mu w określeniu, że jeden z synów jest w ogóle najstarszy (9x2x2) a nie jak w przypadku (6x6x1) gdzie nie było jednego najstarszego syna. Imię jego oczywiście nie miało żadnego znaczenia Wink

Odpowiedz
No i właśnie o to chodziło! Chylę czoła przed bystrością umysłu i jeszcze raz gratuluję 8)
Odpowiedz
Informacja, że liczba okien nie wystarczy by podać wiek synów oznacza, że w chodza w grę tylko dwie kombinacje czynników: 2,2,9 i 1,6,6 (pozostałe kombinacje maja różne sumy na podstawie których dokładnie mozna okreslić o jaki zestaw liczb chodzi). Skoro najstarszy syn nie ma na imię Jan (tu chodzi o to, że jest tylko jeden ) to pozostaje kombinacja 2,2,9. Tej ostatniej podpowiedzi nie zrozumiałem..........
Odpowiedz
ale dlaczego suma musi wynosić 13? Czy tylko chodzi o powtarzalność tego wyniku? Ja też nie rozumiem
Odpowiedz
no bo klient policzył liczbe okien i jednak nie był w stanie powiedzieć która to kombinacja... dlaczego?.....Bo było ich 13 (a są przecież 2 takie) i dopiero podpowiedź o najstarszym synu powiedziała mu która jest właściwa.
--------
Może tak - gdyby liczba okien była inna niż 13, gość nie miałby problemu z określeniem wieku synów. Fakt że po przeliczeniu okien nie był w stanie odpowiedzieć na zadanie, dowodzi tego że okien było 13 Smile

Odpowiedz
Ale Wy mądrzy jesteście :o
Ja jełop nie miałem pojęcia :'(
NPZ Tal 100RSMT (4" F10 Achro), Ortho 7mm, fylterki planetarne, plusle, Tento 7x35 cdev@stop.spaam.teleskopy.pl www.gronki.teleskopy.pl
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości