Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kometa C/2002 Y1 (Juels-Holvorcem)
Witajcie.<br>Na stronie sky&telescope <br>http://skyandtelescope.com/observing/objects/comets/article_904_1.asp<br>jest artykuł o komecie C/2002 Y1 (Juels-Holvorcem).<br>Wegług niego kometa ta przebywa obecnie w Andromedzie i jak mówi tabela ma jasność 5.6 mag.<br>Fatycznie wdg. CdC jest, tyle że program podaje 9.1 mag. ( The Skay też 9 mag.). <br>Jak sie mają te informacje do rzeczywistości. Może ktoś obserwował tą kometę. I jak należy w takim razie interpretować jasność komet podawaną w programach komputerowych.<br>A może ja coś niedoczytałem i bzdury piszę.<br>Proszę jeszcze o wyjaśnienie co oznaczają NEAT i LINEAR przy nazwach komet niektórych komet.
Odpowiedz
NEAT jest to skrót od Near Earth Asteroid Tracking program. Widocznie teleskop na Hawajach, którym odkryto t ę kometę jest używany w ramach tego progrmau. <br><br>I podobnie LINEAR to skrót od The Lincoln Near Earth Asteroid Research project. Więcej informacji o LINEAR znajdziesz na stronie www.ll.mit.edu/LINEAR/<br><br>To chyba zresztą nie nazywa się skrót tylko jakoś inaczej (może skrótowiec?)
Oskar
Odpowiedz
NEAT i LINEAR to nazwy programów obserwacyjnych poszukujących zagrażających Ziemi obiektów i  sukcesywnie przy okazji odnajdywanych komet Big Grin Big Grin Big Grin<br>Stąd się biorą takie a nie inne ich nazwy Smile Big Grin ;D
Odpowiedz
Dzięki, dużo dowiedziałem się też ze strony SOK. Są tam fajne zdjęcia zrobione przez amatorów (Janusz twoje też). Ciekawy jestem czy jakiś nasz amator odkrył jakąś kometę?
Odpowiedz
Co do jasności - zależy ona od parametru k określającego stopień aktywności komety. W miarę obserwacji i rozwoju wydarzeń to k jest ciągle poprawiane. Stąd kolejne aktualizowane efemerydy podają czasem inne jasności. Programy czasem wyświetlają jasnośc niepoprawnie bo:<br><br>- masz za stare elementy orbit<br>- trafiłeś akurat na moment w którym dostępne są elementy z błędem - podobno co druga aktualizacja ma taki śmieszny błąd, który w kolejnej a znika a w jeszcze kolejnej z powrotem się pojawia itd.<br><br>Najbardziej trzeba wierzyć aktualnym obserwacjom bo efemerydy to zawsze i tak do pewnego stopnia zgadywanie. A obserwacje pokazują że kometka ma około 6 mag teraz.<br><br>Co do amatorskich odkryć - ostatni Polak który odkrył kometę to obecny prof. Konrad Rudnicki, ale on już wtedy był zawodowcem a odkrycia dokonał na zdjęciach z jakiegoś ponadmetrowego teleskopu przy okazji fotografowania komety Humason. To było w latach sześćdziesiątych. Ostatni amator to pewnie Lis - ale on i tak współpracował z profesjonalnym obserwatorium w Krakowie, przed wojną.<br><br>Mariner
Odpowiedz
No właśnie o nim myślałem - o Lisie!
Oskar
Odpowiedz
Oba odkrycia Lisa, który w owym czasie był w obserwatorium na Lubomirze "Astronogą" czyli coś w rodzaju woźnego i chłopca na posyłki zarazem to jeszcze przedwojenna historia  ;D ;D ;D<br>Jedną chyba odkryl 11 cm refraktorem Zeissa a drugą mniejszym 7 cm refraktorkiem pomocniczym :-)))
Odpowiedz
Kiedyś chyba w Uranii były jego wspomnienia czy notatki, jak je odkrył. Pełne amatorstwo! Dzisiaj to chyba niemożliwe. Odkrywanie komet to prawie profesja.
Oskar
Odpowiedz
Ja obserwowałem tą kometę kilka dni temu lornetką 26x70 i 20x60. Rzeczywiscie posiada jasność około 6 mag. Odnalazłem ją od razu bez problemu z "ręki".
Odpowiedz
To nie będe Ci wchodził w drogę bo skoro lornetką 26x70 obserwujesz z ręki to masz ramię jak Rambo lub Arnoldzik i ja podziekuję za sparing z Tobą Wink Wink Wink
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości