Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kometa C/2002 Y1 (Juels-Holvorcem)
#1
Witajcie.<br>Na stronie sky&telescope <br>http://skyandtelescope.com/observing/objects/comets/article_904_1.asp<br>jest artykuł o komecie C/2002 Y1 (Juels-Holvorcem).<br>Wegług niego kometa ta przebywa obecnie w Andromedzie i jak mówi tabela ma jasność 5.6 mag.<br>Fatycznie wdg. CdC jest, tyle że program podaje 9.1 mag. ( The Skay też 9 mag.). <br>Jak sie mają te informacje do rzeczywistości. Może ktoś obserwował tą kometę. I jak należy w takim razie interpretować jasność komet podawaną w programach komputerowych.<br>A może ja coś niedoczytałem i bzdury piszę.<br>Proszę jeszcze o wyjaśnienie co oznaczają NEAT i LINEAR przy nazwach komet niektórych komet.
Odpowiedz
#2
NEAT jest to skrót od Near Earth Asteroid Tracking program. Widocznie teleskop na Hawajach, którym odkryto t ę kometę jest używany w ramach tego progrmau. <br><br>I podobnie LINEAR to skrót od The Lincoln Near Earth Asteroid Research project. Więcej informacji o LINEAR znajdziesz na stronie www.ll.mit.edu/LINEAR/<br><br>To chyba zresztą nie nazywa się skrót tylko jakoś inaczej (może skrótowiec?)
Oskar
Odpowiedz
#3
NEAT i LINEAR to nazwy programów obserwacyjnych poszukujących zagrażających Ziemi obiektów i  sukcesywnie przy okazji odnajdywanych komet Big Grin Big Grin Big Grin<br>Stąd się biorą takie a nie inne ich nazwy Smile Big Grin ;D
Odpowiedz
#4
Dzięki, dużo dowiedziałem się też ze strony SOK. Są tam fajne zdjęcia zrobione przez amatorów (Janusz twoje też). Ciekawy jestem czy jakiś nasz amator odkrył jakąś kometę?
Odpowiedz
#5
Co do jasności - zależy ona od parametru k określającego stopień aktywności komety. W miarę obserwacji i rozwoju wydarzeń to k jest ciągle poprawiane. Stąd kolejne aktualizowane efemerydy podają czasem inne jasności. Programy czasem wyświetlają jasnośc niepoprawnie bo:<br><br>- masz za stare elementy orbit<br>- trafiłeś akurat na moment w którym dostępne są elementy z błędem - podobno co druga aktualizacja ma taki śmieszny błąd, który w kolejnej a znika a w jeszcze kolejnej z powrotem się pojawia itd.<br><br>Najbardziej trzeba wierzyć aktualnym obserwacjom bo efemerydy to zawsze i tak do pewnego stopnia zgadywanie. A obserwacje pokazują że kometka ma około 6 mag teraz.<br><br>Co do amatorskich odkryć - ostatni Polak który odkrył kometę to obecny prof. Konrad Rudnicki, ale on już wtedy był zawodowcem a odkrycia dokonał na zdjęciach z jakiegoś ponadmetrowego teleskopu przy okazji fotografowania komety Humason. To było w latach sześćdziesiątych. Ostatni amator to pewnie Lis - ale on i tak współpracował z profesjonalnym obserwatorium w Krakowie, przed wojną.<br><br>Mariner
Odpowiedz
#6
No właśnie o nim myślałem - o Lisie!
Oskar
Odpowiedz
#7
Oba odkrycia Lisa, który w owym czasie był w obserwatorium na Lubomirze "Astronogą" czyli coś w rodzaju woźnego i chłopca na posyłki zarazem to jeszcze przedwojenna historia  ;D ;D ;D<br>Jedną chyba odkryl 11 cm refraktorem Zeissa a drugą mniejszym 7 cm refraktorkiem pomocniczym :-)))
Odpowiedz
#8
Kiedyś chyba w Uranii były jego wspomnienia czy notatki, jak je odkrył. Pełne amatorstwo! Dzisiaj to chyba niemożliwe. Odkrywanie komet to prawie profesja.
Oskar
Odpowiedz
#9
Ja obserwowałem tą kometę kilka dni temu lornetką 26x70 i 20x60. Rzeczywiscie posiada jasność około 6 mag. Odnalazłem ją od razu bez problemu z "ręki".
Odpowiedz
#10
To nie będe Ci wchodził w drogę bo skoro lornetką 26x70 obserwujesz z ręki to masz ramię jak Rambo lub Arnoldzik i ja podziekuję za sparing z Tobą Wink Wink Wink
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości