Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rura
Dzisiaj odwiedzilem losowo wybrany zaklad szklarski i zapytalem skad biara proszki szlifierskie. Pan Mistrz Szklarz powiedzial, ze zamawiaja w Poznaniu i dostaja je bezposrednio od nich, ale istnieje sklep w Warszawie na ulicy Anielewicza rog Andersa, gdzie mozna dostac inkryminowany asortyment Wink. Poszedlem wiec to tego sklepu i dowiedzialem sie, ze niestety, ale od 10 lat nie handluja proszkami sciernymi i ze nie kupie czegos takiego w Polsce, poniewaz nasze rodzime zaklady tego nie produkuja. Mozna sobie sprowadzic na zamowienie 50 kg i szlifowac sobie nawet 100 lat (wychodzi pol kilo proszku rocznie ;D). Nie bardzo chce mi sie wierzyc w opowiesci Pana Sprzedawcy, szczegolnie, ze w piatek w sklepie z materialami sciernymi na ulicy Miedzianej widzialem takie proszki gradacji 500 i grubsze (nie bylo 1000), ale niestety Wysoce Wykwalifikowana Pani Ekspedientka nie umiala mi odpowiedziec jakiej twardosci to proszek i do szlifowania czego sluzy, a jak wypowiedzialem slowo "karborund" to zlapala sie za glowe i tylko czekalem az zacznie mnie wyzywac od heretykow. Niestety nie potrafila mi powiedziec, czy i gdzie znajduje sie podobny sklep.

pozdrawiam Wink
Odpowiedz
no więc chyba nie masz wyjścia- kup proszki u Janusza Wilanda Smile
Lornetki:Kronos 20x60, Tento 10x50
Aparaty foto: Zenit TTL, Zenit 12 XP, Olympus C-745
Odpowiedz
Nie chciałbym studzić zapału Majsterkowiczów, ale czy nie lepiej kupić po prostu kompletnej np. Synty na Dobsonie z dobrym lustrem ? Nie jest aż tak droga. Marcin
Odpowiedz
"az tak droga" to moze nie, ale droga, ale jesli chodzi o satysfakcje z budowy i popatrzenia przez wlasnorecznie wykonany sprzet - bezcenna... za cala reszte zaplacisz karta Mastercard..... hmmmmm Wink
Odpowiedz
Absolutnie rozumiem, ale czy nie lepszy efekt przyniosłoby np. zainwestowanie tego entuzjazmu w upgrade Synty wzorem Łysego i LeszkaJed ? Efekty były bajeczne - lepsze lustro, wyciąg, szukacz, GoTo etc.
Odpowiedz
(20.05.04, 08:53)MarcinL link napisał(a):Absolutnie rozumiem, ale czy nie lepszy efekt przyniosłoby np. zainwestowanie tego entuzjazmu w upgrade Synty wzorem Łysego i LeszkaJed ? Efekty były bajeczne - lepsze lustro, wyciąg, szukacz, GoTo etc.

Odnosze wrażenie, że chyba marcinie jednak nie rozumiesz...

Smodzielna budowa teleskopu od podstaw (czyli od lustra) to nie to samo co dokrecenie silniczkow i wymiana podzespolow na inne w istniejacym gotowym teleskopie. Zwróc uwagę chocby na duża wartośc dydaktyczną takiego podejścia nie koniecznie określaną przez osiągniety efekt a również przez sam fakt nauki empirycznej. Śmiem twierdzić, że jakichkolwiek nazw by tutaj nie uzywac to obydwa zajecie sa jednakowo bajeczne. Tylko trzeba zdać sobie sprawę z róznic miedzy nimi i z szerokiego pojęcia "efektu" o którym piszesz.
Odpowiedz
Tak już sam " namieszałeś" na "tym" i innym forum, że.......

Ludzie "tu"( i na innych "forach") są, wierz mi - w stosunku do Ciebie, naprawdę bardzo "tolerancyjni" i "taktowni" ;D

Niestety, ja , nie lubię "owijać w bawełnę" i tego, również, o ile mogę, wymagam od innych.
Krytyka jest podstawą egzystencji - mile widziana
Jeśli masz coś do mnie to czekam na "priva",.............
w "innym" wypadku "oceniłeś się ....................."sam"

I nie zaśmiecajmy forum ;D

POZDRAWIAM
Odpowiedz
Nie kloccie sie, panowie....
Chce zbudowac teleskop sam, bo chce miec swiadomosc tego, ze sam potrafie cos takiego zrobic i nie mam dwoch lewych rak. Ptrzy okazji troche zaoszczedze pieniedzy. Poza tym jestem strasznym leniem i zmuszam sie zeby cokolwiek zrobic (oprocz jedzenia i spania). Chce zeby robienie czegos pozytecznego weszlo mi w nawyk, dlatego zmuszam sie do codziennych prostych prac domowych, a teraz chce zrobic cos "wielkiego" (czyli telepa).
Poza tym bardzo zaintrygowala mnie sprawa niedostepnosci proszkow sciernych. Zwiedzilem pol Warszawy i udalo mi sie dostac tylko proszki 280, 500 i 750. Z rura fi 170mm jest podobna sprawa. Dzis zwiedzilem cala Bartycka i nic nie bylo (poza rurami do kominkow, ktore sa nawet nie do konca okragle, tylko maja jakies odchylki).
Nie spoczne dopoki nie rozwiaze tej sprawy. Zyczcie mi wytrwalosci Smile

Pozdrówka Smile
Odpowiedz
Witaj

Ja już to wykonałem, jeszcze "kilka" naprawdę drobnych rzeczy pozostało......

Odnośnie proszków, czy w Twoje "okolicy" nie ma szlifierni szkła, hut szkła .... ???
Do czego zmierzam ???

Prosty sposób : poszedłem( lub poszłem) do huty szkła( państwowa, czy "prywatna"), do technologa, z zamiarem zakupu kilki lub
kilkunastu dkg proszków.
Oczywiście,tekst :" NIE MA, ZA to płacimy, etc.,etc.".

Ale od czego jest głowa i "podejście".
Delikatnie, stopniowo, "zaznajomiłem" "Gostka"( z całym szacunkiem)
z problemem "wykonywanego" teleskopu.
NIE zdajesz sobie sprawy, jaki to dało efekt: dostałem, prawie, wszystkie proszki( 250 -1 kg; 800 - też koło tego i innych ( 120;600)ilościowo mniej) + tlenek ceru(około 1/2kg).
G R A T I S !!!

Do faktycznego szlifu, oprócz tych "dostanych" a które mi brakowały, używałem "zdekantowanych" proszków( "odmąconych" z używanych do wcześniejszego szlifowania).

CO do "rury".
Widzę, że masz problem ze znalezieniem"odpowiedniej"
Mam 2x16cm i 2x20cm(podtoczone na 1 1/2mm,
bez wyciętych "ząbków").
Jeśli reflektujesz, jestem(którąś z nich) skłonny Ci "sprezentować" - TAK, TAK - dobrze słyszysz :o.
Twój koszt to tylko opłaty pocztowe.

Życzę wytrwałości w "dążeniu do celu". WARTO!!!

Pozdrawiam

Odpowiedz
Madolo, wielkie dzieki za porady i bezinteresowna pomoc.
Jeszcze troche poszukam tej rury i moze cos uda mi sie zalatwic. Jak nie dam rady, to sie zglosze do Ciebie. A co do proszkow, to jak nie uda mi sie znalezc nigdzie grubszych niz te co mam, to postaram sie wyciac ten krazek proszkiem 250. Pewnie zajmie mi to sporo czasu, ale mam go duzo Smile

MarcinL, Tobie tez dziekuje za porady, ale jak juz nadmienil Madolo, satysfakcja wlasnorecznego wykonania calej roboty jest wielka :-)

pozdrowionka Smile
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości