Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Atlas Nieba" P. Brycha
Cześć Smile<br><br>Powiedzcie mi co sądzicie o "Atlasie Nieba" Piotra Brycha ?<br>Warto go mieć ?
lornetka 10x50, Canon 40D, 400/5.6L, 24-70/2.8L, 100/2.8 macro
Odpowiedz
Właśnie od niedawna jestem szcześliwym posiadaczem tegoż. Moja ocena jest taka: jest to znakomita "cegła" do sprawdzania szczegółowych układów gwiazd, sprawdzania swoich obserwacji [czy to co widziałem wczoraj to była na pewno ta galaktyka, a ta gwiazdka to rzeczywiście była szukana planetoida itp.] Z natury rzeczy  jest to więc dokładna "encyklopedia" nieba, nie zaś podręczny bryk-ściągawka do wykorzystania w polu. Szczerze mówiąc, liczyłem bardzo na mapki przeglądowe, które miałem zamiar skserować i zafoliować do użytku w polu, bo maja gwiazdy do 7.0mag, co idealnie pasuje do pracy z szukaczem teleskopu przy namierzaniu obiektów, ale tu jednak są pewne minusy, jak brak konturów konstelacji  ułatwiajacych orientację oraz zaznaczenie poza gwiazdami tylko obiektów M [nawet najjaśniejsze NGC nie będące w katalogu Messiera trzeba szukać na mapach szczegółowych] - wydruki z programów astro biorą tu górę, bo mozna sobie modyfikować szatę graficzną. Jeśli szukasz szczegółowego atlasu nieba, to atlas Brycha jest znakomity, jesli zależy Ci na czymś podręcznym, do pracy w terenie, to raczej coś mniejszego, do 6.5 -7.0mag bez podziału na mapy szczegółowe i przeglądowe. Niestety Atlas Nieba Gwiażdzistego Prószyńskich i S-ka juz ma wyczerpany nakład, a poręczny czeski Atlas Nieba 2000, choć b. fajny na początku, ma gwiazdy tylko do 5.25mag, co jest absolutnie niewystarczające do obserwacji innych niż lornetkowe. Pozdrawiam<br>-Jarosław
TN130mm f/5 na Dobsonie &quot;Regulus&quot;, travellerek TS80/400, Mak 127mm S-W, B10x50 Fomei, , Celestron Sky Master 15x70
Odpowiedz
Nakład wyczerpany ale ja mam jeszcze jedną kopię atlasu Dobrzyckich, co prawda jedno z pierwszych wydań ale zasięg jest OK. Jak by co proszę o kontakt na priva.
Odpowiedz
Karolu, jesteś wielki  Smile. Chętnie rzuciłbym okiem... Pozdrawiam<br>-Jarosław<br>P.S. Przejrzałem cennik z Niemiec, dzięki.
TN130mm f/5 na Dobsonie &quot;Regulus&quot;, travellerek TS80/400, Mak 127mm S-W, B10x50 Fomei, , Celestron Sky Master 15x70
Odpowiedz
Jest to pozycja dobra ale dla początkujących, dla Ciebie to jednak zdecydowanie nadaje się tamta "cegła", chyba że do celów kolekcjonerskich chcesz mieć to jedno z pierwszych wydań z lat pięćdziesiątych.
Odpowiedz
Wiesz, to głównie sprawa dostępu do kompa, którego mam tylko w pracy. Warunki pogodowe zmieniają się często dość zaskakujaco i nie zawsze mogę wydrukować mapki z HNSKY. Właśnie pracując z nimi stwierdziłem, że przy poszukiwaniu typowych obiektów DS które są łatwo dostrzegalne w moim teleskopie [130mm]/szukaczu [30mm - standard w wielu teleskopach] najlepiej sprawdzaja się mapki do 7-8mag. Dlatego podręczny zestaw mapek/atlas powinien mieć właśnie taką dokładność i zawierać wszystkie jasniejsze obiekty mgławicowe, nie tylko M-ki.  O ile ścisle planowane obserwacje to nie problem, bo zawsze coś sie przygotuje dla jednego lub kilku obiektów, to już w terenie chciałoby sie czasem zobaczyć coś więcej, poza tym czasem wyjedzie sie później i w trakcie wyjdzie zza horyzontu coś interesującego - podręczny atlas ułatwia taką swobodną wędrówkę sprzętem po niebie lub szybki wyjazd na obserwacje bez wcześniejszych przygotowań. Pozdrawiam<br>-Jarosław
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości